Avukatlar Yargılamanın Ayrılmaz Bir Parçasıdır"

Avukatlar Yargılamanın Ayrılmaz Bir Parçasıdır"

Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, avukatların yargılamanın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, baroları ve avukatı yok saymanın, itibarsızlaştırma gayretinde olmanın adaleti zayıflatacağı ve yargıyı yıpratacağını söyledi.

Avukatlar Yargılamanın Ayrılmaz Bir Parçasıdır

Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, avukatların yargılamanın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, baroları ve avukatı yok saymanın, itibarsızlaştırma gayretinde olmanın adaleti zayıflatacağı ve yargıyı yıpratacağını söyledi.

Yozgat Barosu Başkanlığı, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Yozgat şehitliği ve kabir ziyaretinde bulunarak şehitler ve ebediyete intikal eden avukatlar için dua okudu. Baro Başkanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, avukatlık mesleğinin önemine değindi. Şimşek, “Biz avukatlar; hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağımıza dair namusumuz ve vicdanımız üzerine yemin ettik. Ve bu yeminimize sonuna kadar bağlı kalacağız. Gazi Mustafa Kemal "Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, 'Devlet halinde varlığı kabul olunamaz' demiştir.” dedi.

"SAVUNMA, YARGININ TEMEL UNSURLARINDAN BİRİDİR"

Savunmanın, yargının temel unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Şimşek, “Savunma olmadan, hak dağıtımından, yargı bağımsızlığından söz edilemez. Hak arama özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesi savunmanın daha da güçlendirilmesi ve yargının daha sağlıklı, hızlı ve uyumlu işletilmesine bağlıdır. Hukuk sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından savunma sorumluluğuyla yükümlü avukatlarımız, vatandaş-devlet ilişkilerinin çağdaş çerçevede yürümesi açısından önemli bir görev yapmaktadırlar.” diye konuştu.

"BAROLARI, AVUKATI YOK SAYMAK ADALETİ ZAYIFLATIR"

Avukatların yargılamanın ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: “Baroları ve avukatı yok saymak, itibarsızlaştırma gayretinde olmak adaleti zayıflatır, yargıyı yıpratır. Bizler avukatız. Dünyanın en onurlu ve fakat en zor mesleklerinden birisini icra ediyoruz. Yargıya olan güvenin azaldığı bu günlerde hakkını arayanlara hesap verenler bizleriz. Canı pahasına vatandaşın hakkını koruyan, adliyelerde hor görülen, istenmeyen, tehdit edilen yine bizleriz. Tarafların husumet ve öfkelerini yönelttikleri kişiler olmamız sebebiyle maalesef haksız yere yaralanan, hatta ölen, öldürülenler yine bizleriz. Adaletin gerçekleşmesi önündeki tüm engel ve zorluklara karşı kararlılıkla mücadele veren ve bu mücadelelerinde vicdanlarına ve yasalara bağlılıkla mesleklerini icra eden, demokrasinin temel taşı, yargının bir unsuru ve güvencesi olan, adaletin onurlu savunucusu meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyor, aramızdan ayrılan meslektaşlarımıza, vatan savunması ve milletimizin bekası için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah tan rahmet diliyorum.”

Kaynak: CİHAN