Haberler

Bakan Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda kapsamlı bir tasarruf döneminin başladığını ve bu sürecin sıkı bir şekilde takip edildiğini belirtti. Bakan Şimşek, bütçe dışı ödeme yapılmadığını ve yeni kamu binası alımına izin verilmediğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programı kapsamında önümüzdeki dönem atılacak adımlar ve kamunun tasarruf yapması için alınacak önlemleri anlattı. Bakan Şimşek, "Kamu kurumlarına bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin. Ankara'daki bir kamu kurumu Antalya'daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde kamuda alınacak tasarruf önlemlerinin ipuçlarını verdi. Kamuda tasarruf tedbirleri için düğmeye basıldı ve alınacak tedbirler kalem kalem listelendi. Tasarruf döneminde, ek ödenek, yeni bina alımı, araç kiralama, 5 yıldızlı otellerde seminer gibi pek çok detay bulunuyor.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'na konuşan Şimşek'in açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde sıralanıyor:

"KİMSE EK ÖDENEK İÇİN BANA GELMESİN"

"Bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmiyor, verilmeyecek. Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin.

"FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE GÖRE ÖDENEK VERİLECEK"

Fiziki gerçekleşmesi yüzde 60-70'in üzerinde olan yatırımlara ödenek verilecek. Bunun dışında örneğin, fiziki gerçekleşmesi yüzde 20 olmuşsa, bu türdeki yatırımların ödenekleri yıllara yayılacak. 4 kilometrelik bir tünel yatırımının fiziki gerçekleşmesi 500 metre ise bu konuda acele edilmeyecek.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

"TARIMSAL DESTEKTE KESİNTİ YAPILMAYACAK"

Ancak, tarımsal üretim, nitelikli yatırımlar, sulama ve baraj gibi yatırımlar öncelikli olacak. Tarımsal desteklerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Kamu yatırım programında rasyonelleştirme çalışmaları yapıldı, kısa sürede tamamlanarak ekonomik ve sosyal fayda üretecek yatırımlar önceliklendirilecek.

"KAMU BİNASI ALIM TALEPLERİ REDDEDİLECEK

Yeni kamu binası alınmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Tam tersine kamu binası giderleri konusunda tasarruf yapılacak. Bu konuda gelecek ödenek talepleri reddedilecek. Örneğin bizim bakanlığımıza bağlı bir birimin binası ile ilgili sorun çıktı. Yeni bina almadık veya kiralamadık. O binadaki personeli kendi bakanlığımızın binasına taşıdık. 3 kişi oturan personel odalarını masa sandalye koyduk 5'e-6'ya çıkardık. Bu nedenle tüm kamu kurumları ellerindeki bina imkanına göre planlama yapacak.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

"5 YILDIZLI OTELDE SEMİNER DÜZENLENMEYECEK"

Yurt dışı ve yurt içi toplantılar, eğitim seminerleri veya konferanslar gibi talepler olduğunda, her kurum kendi binası içinde kendi bulunduğu yerde bunları yapacak. Yurt dışındaki bir toplantıya katılım zorunlu ise, personel sınırı olacak. Örneğin, Ankara'daki bir kamu kurumu Antalya'daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek. Ankara'da bunu kendi imkanları ile yapacak. Ayrıca, kırtasiye, temsil-ağırlama giderleri sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

"MEVCUT ARAÇLARI SATIN, O ZAMAN YENİSİNİ ALIN"

Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Zorunlu olmayan servis hizmetleri son buluyor. Kamuda araç tasarrufu en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Bu nedenle, zaten bir süredir araç tasarrufu konusunda dikkat ediyoruz. Kiralama veya yeni araç alımında çok katı kurallar var. Yeni araç alınmasına yönelik talepler geldiğinde, titiz bir inceleme yapılıyor. Öncelikle 'elinizdeki mevcut araçları satın, yerine o zaman yenisini alın' diyoruz. Yenisi alınacaksa da TOGG almalarını söylüyoruz.

KAMU ALIMLARINDA ORTAYA ÇIKAN ZARARLAR ÖNLENECEK

Kamu İhale Yasası değişiyor. Kamu ihale mevzuatı uluslararası norm ve standartlara uyumlu olacak şekilde güncellenecek. Kamu alımlarına yönelik harcamalar tasarruf odaklı olacak. Kamu alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak."

Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf için düğmeye bastı: Kimse ek ödenek için bana gelmesin

KDV FIRSATÇILIĞINA YAPAY ZEKA ÖNLEMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV'deki oran uyumsuzluklarının tespit edilmesi için başlattıkları yapay zeka destekli çalışmanın tamamlandığını bildirdi. Birçok işletme, yüzde 8-10 arasında olması gerekirken, temel gıda için uygulanan yüzde 1 KDV'den fiş kesiyor, vatandaştan yüzde 10 olarak aldığı vergiyi yüzde 1 olarak devlete ödüyor ve vergi kaçağına sebep oluyordu.

Sosyal medya hesabından, KDV kayıp ve kaçağının önlenmesine ilişkin yürütülen çalışmalara ilişkin paylaşım yapan Bakan Şimşek, temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacağına dikkati çekerek şunları kaydetti: "KDV'deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik, Vergi Denetim Kurulu ve Gelir İdaresi başkanlıklarımız ile Risk Analizi Genel Müdürlüğümüz yapay zeka destekli çalışmalarını tamamladı. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların, haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz."

Haberler.com / Eymen Dursun - Ekonomi

Mehmet Şimşek Mehmet Şimşek Maliye Finans Politika Ekonomi Haberler

Ne diyeceği merak konusuydu! Vincenzo Montella, Arda Güler'i neden yedek bıraktığını söyledi

Ne diyeceği merak konusuydu! Vincenzo Montella, Arda Güler'i neden yedek bıraktığını söyledi

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Küba, İsrail'e karşı açılan soykırım davasına müdahil olma kararı aldı

Küba, İsrail'e karşı açılan soykırım davasına müdahil olma kararı aldı

A Milli Takımımız, Portekiz'e 3-0 yenildi

A Milli Takımımız, Portekiz'e 3-0 yenildi

500

Yorumlar (74)

Reçel Tahin Etsoğan:

Çocuğuna süt, meyve, çikolata alamayan bu gariban halkın sırtından topladığınız vergilerle sürdüğünüz sefanın mahşer de bir bedeli olmayacak mı zannediyorsunuz.? Bu Dünya gelip, geçici, Dünya'nın ışıltısına, paranın gücüne kapılıp yaptığınız acımasızlıkların hesabı çok çetin olacak, Allah'a da itibardan tasarruf olmaz mı diyeceksiniz...?

784
50
yanıtYanıtla
esrefpasali:

oy veren vatandaslarin rizasi var diyecekler...

yanıt24
yanıt4
JY:

CENNET CEHENNEM AHIRET MAHSER HEPSI YALAN DOLAN PALAVRA ARAP MASALI.

yanıt4
yanıt10
Reçel Tahin Etsoğan:

Ökkas Iyiekici: Hünkarımızın sarayının sadece 1 günlük masrafı 1 milyon liranın üzerinde. Konu Ekrem, Ahmet, Hüseyin mi burada, konu devlet yöneticilerinin yaptıkları israf, kim olursa olsun israf yapan hesabını verecek.

yanıt2
yanıt1
Narter Nart:

Reçel Tahin Etsoğan, Çınar Saraç ve Yaşar Ünal yorumlarınız bir resital misali... Yorumlarınız için teşekkürler...

yanıt84
yanıt12
Nuri Aga:

Bir de en kıytırık 2 bin- 3 bin nüfuslu belediye başkanlarının mersedes, BMW, Audi makam araçları var ki israfın babası. Yazık günah.

yanıt154
yanıt1
Ökkas Iyiekici:

ekremin reklama verdigi para bir trilyon.

yanıt44
yanıt65
Firat Tas:

1 milyonluk çerez parası için fikirleriniz nedir sayın Şimşek

314
22
yanıtYanıtla
özgün özen :

tarım bakanığında araziye çımadan ful arazi parası alıyor teknik elemanlar yani tekniksen idarede bile çalışsan ful arazi parası alıyorsun ee sadece bizim kurumda 150 kişi alan gerisini siz düşünün kadrolu elemanlar yatıyor taşaron çalıştırılıyor ve bunun gibi bir sürü müsrilik var lüten bunlarada el atılsın

174
9
yanıtYanıtla
Doğrucu vatandaş:

Sadece Tarım da değil, her makamda, her kurumda inanılmaz israf söz konusu. Ama tabii gören gözler, vicdanı olan kalpler için.

yanıt118
yanıt3
Tüm 74 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title