MHP Denizli Milletvekili Ayhan: "Parlayan Yıldız Denizli Büyük Çöküş Yaşıyor"

MHP Denizli Milletvekili Ayhan: "Parlayan Yıldız Denizli Büyük Çöküş Yaşıyor"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, Bir Zamanların Parlayan Yıldızı Olan Denizli'nin Son Yıllarda Ekonomik Anlamda Büyük Bir Çöküş Yaşadığını Söyledi.

MHP Denizli Milletvekili Ayhan:

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, bir zamanların parlayan yıldızı olan Denizli'nin son yıllarda ekonomik anlamda büyük bir çöküş yaşadığını söyledi.

Ayhan, parti binasında düzenlediği basın toplantısında Denizli'de büyük bir ekonomik daralma yaşandığını iddia etti.

Denizli'de bazı şirketlerin üretimi durdurma aşamasına geldiğini söyleyen Ayhan, "Bu firmalarda çalışan işçilerimiz 4-5 aydır ücret almadan, 'belki firmamız ayakta kalmaya devam edebilir' diye fedakarlık göstermektedir. Firmaların, tekstil ve konfeksiyonda ihracatını sürdürülebilmesi çok zordur. Bunun en önemli nedeni, enerji fiyatlarına yapılan zamlardır. İşçilik maliyetleri artmıştır. Krediye dünyanın en yüksek reel faizini ödeyen ülke haline geldik. İhracatımız Denizli'de ilk kez haziran ayında dolar bazında azalma göstermiştir. Bu durum Denizli ekonomisinin sürdürülebilirliğinin son derece zor duruma geldiğinin en önemli göstergesidir." dedi.

Son alınan iplikteki anti damping kararının Denizlili sanayicileri zor duruma soktuğunu da dile getiren Ayhan, "Bu iktidar döneminde Denizli ekonomisi gerilemiştir. Artık bu gerilemeyi iktidara mensup milletvekilleri de kabullenmeye başlamışlardır. Bugün Denizli, Türkiye'nin en pahalı ekmeğini tüketir hale geldi. Sadece sanayide değil, tarımda da Denizli her geçen gün gerilemektedir. Artan gübre ve mazot fiyatları nedeniyle çiftçilerimiz ürün ekmeye başlamışlardır. Başta Çivril olmak üzere Denizli'nin çeşitli yerlerinde çok sayıda traktör, otomobil ve kamyonlara hacizlerin gelmeye başladığını müşahede ettik." şeklinde konuştu.

Denizli'de istihdamda büyük bir gerileme yaşandığını da belirten Ayhan, "Tekstil sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle resmi ve gayri resmi rakamlarda Denizli'de 7 bin civarında kişinin işini kaybettiğini biliyoruz. Bir zamanların göç alan ili Denizli'de, şimdi tersine göç başlamıştır. Bugün Denizli'de kiralık ev sayısında önemli ölçüde artış var. Yine ilimizde 8 bin aracın haciz işlemlerinin başlatıldığını Denizli Barosu kaynaklarından öğreniyoruz. Tüm bunları değerlendirdiğimizde Denizli ekonomisinin olumsuz gidişinin hızlandığının göstergesidir." diye konuştu.

Kaynak: CHA