Kavakçı, Londra'da Başörtüsü Yasağını Anlattı

Kavakçı, Londra'da Başörtüsü Yasağını Anlattı

Eski Milletvekili Merve Kavakçı, İngiltere'nin Başkenti Londra'da Düzenlenen ve Büyük İlgi Gören İslam Expo'da Türkiye'deki Başörtüsü Yasağı ile İlgili Seminer Verdi.

Kavakçı, Londra'da Başörtüsü Yasağını Anlattı

Eski Milletvekili Merve Kavakçı, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ve büyük ilgi gören İslam Expo'da Türkiye'deki başörtüsü yasağı ile ilgili seminer verdi.

George Washington Town Üniversitesi'nde görevli olan Kavakçı, Türkiye'deki başörtüsü yasağı ve yasak nedeniyle üniversitelere alınamayan kız öğrencilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne Türkiye aleyhine açtığı davalara değindi.

İslam Expo'da düzenlenen seminerlerden biri olan "Politik İslam" oturumunda kürsüye çıkan Kavakçı, konuşmasında yıllar önce Leyla Şahin'in başörtüsü yasağı nedeniyle üniversiteye giremediği için Türkiye aleyhine İnsan Hakları Mahkemesi'ne açtığı davayı hatırlattı.

Davada İnsan Hakları Mahkemesi'nin Şahin ile aynı görüşte olmadığını ifade eden Kavakçı, kadınların sadece Türkiye'de değil dünyada bazı haklardan mahrum edildiğine işaret ederek bu konular üzerinde konuşulması gerektiğinin altını çizdi.

Bu arada, 14 Temmuz gününe kadar açık olacak olan İslam Expo'da çeşitli yardım kuruluşlarının yanı sıra Londra'nın güvenliğinden sorumlu Metropolitan Polis Teşkilatı, Londra eski belediye Başkanı Ken Livingstone, Yusuf İslam gibi önemli isimler de katıldı.