Kahramanmaraş'ta Seçimlerin İptal Edilmesine Tepki Gösterildi
Haberler » Güncel » Kahramanmaraş'ta Seçimlerin İptal Edilmesine Tepki Gösterildi - Haber

Kahramanmaraş'ta Seçimlerin İptal Edilmesine Tepki Gösterildi

Kahramanmaraş'ta 7 Mart'ta Gerçekleştirilmesi Düşünülen Ara Seçimin, Danıştay Kararıyla Yüksek Seçim Kurulu (Ysk) Tarafından Durdurulmasına Tepkiler Sürüyor.

Kahramanmaraş'ta Seçimlerin İptal Edilmesine Tepki Gösterildi

Kahramanmaraş'ta 7 Mart'ta gerçekleştirilmesi düşünülen ara seçimin, Danıştay kararıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından durdurulmasına tepkiler sürüyor.


Seçimin gerçekleştirileceği beldelerden olan Karacasu'da AK Parti ve Saadet Partisi taraftarları alınan kararı protesto etti.


Saadet Partisi Karacasu Belediye Başkan adayı Süleyman Topçuoğlu'nu destekleyen vatandaşlar, seçim bürosu önünde toplanarak slogan attı.


Yürüyüş yapmak isteyen vatandaşlar Çevik Kuvvet tarafından önlenirken, Topçuoğlu vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.


Kararla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Topçuoğlu, "Böyle bir kararın çıkması hakikaten bizi şok etti. Seçimin sonucu belli takvimi belli. yargıda gerekçeli raporu görmedik. Orada bir boşluk varsa sonuna kadar hakkımızı arayacağız. Ancak orada bir sonuç yok ise de artık İçişleri Bakanlığı'nın tekrar bu işi gözden geçirip, bu halk bağlanmayı istemiyorsa bu sese kulak verip üçlü kararname ile tekrar bu belediyeleri ayrışma yoluna gitmeleri gerekiyor. Yani zorla evlilik olmaz. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde halkın görüşü esastır. Halk her zaman ön plandadır. Halka sorulmadan bir iş yapılmaz. Halkın görüşü alınmadan bu tür kararlar alınmaz." diye konuştu.


Kasabada yaşayan Polonyalı Alexander Duymaz da böyle bir şeye ilk kez Türkiye'de şahit olduğunu söyledi.


Alınan karara AK Parti kanadında da tepki gösterildi.


AK Parti belediye başkan adayı Faruk Aksu ise seçimin yapılmayacak olmasının deprem etkisi oluşturduğunu ifade etti.


Aksu, "Kararları alırsınız ama bu kardan etkilenen insanları da anlamak gerekiyor. Seçim takvimi ilan ediliyor, seçmen listeleri askıya çıkıyor arkasından sandıklar hazır, çalışmaların sonuna gelinmiş, insanlar gecesini gündüze katıp bir fikir çalışması başlatmış, bir hafta kala 'Bu olmadı bu seçim kararını biz durduruyoruz.' diyorsunuz. Bir anda seçimin yapılmaması bölgede bir deprem etkisi yarattı. İnsanların bu sesine kulak vermeli. Biz insanları sakinliğe ve sükunete davet ediyoruz. 'Bu kararlar çıkabilir. Ama bu dünyanın sonu değil.' diyerek insanlarımızın önünde durmaya çalışıyoruz. Ama biz bunu yaparken bu mercilerde olan insanların bu konuya daha duyarlı olması gerekir." şeklinde konuştu.


(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler