Hindistan’da temaslarda bulunan Babacan gurbetçilerle bir araya geldi

Hindistan’da temaslarda bulunan Babacan gurbetçilerle bir araya geldi

Hindistan'daki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan programı dahilinde Hindistan'da yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya geldi.

Hindistan’da temaslarda bulunan Babacan gurbetçilerle bir araya geldi

Hindistan'daki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan programı dahilinde Hindistan'da yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya geldi.

Hindistan'a yaptığı program hakkında Bombay ve Haydarabat temaslarından başlayarak bilgi veren Babacan, Yeni Delhi'deki resmi görüşmeleri hakkında da konuştu. Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki Türkiye Büyükelçiliğinde Delhi'de yaşayan ve bu ülkede ticari temaslarda bulunan Türk işadamlarına seslenen Babacan, Hindistan'ın başlı başına bir potansiyel ülke olduğunu, bu fırsatları değerlendirerek Türkiye'nin dünyaya açılımına destekçi olmalarını istedi. Hindistan'da ticari ve turistik bir gezi amacı ile bulunan Eskişehir Girişici Sanayiciler ve İşadamları Derneği (EGSIAD) yönetici ve üyelerine Hindistan gibi ülkelere yaptıkları açılımcı ziyaretlerden dolayı tebrik eden Babacan, bu ülkelerde örgütlenerek Türk işadamlarına hizmet veren Hint-Türk İşadamları Derneği gibi derneklerine de teşekkür etti. Hindistan ve Türkiye arasında iş yapan işadamlarına uygulanan iki taraflı vizelerin daha kolay alınması ve bazı düzenlemeler için Hint tarafı ile çalışmaların başlayacağına değinen Babacan, bugün imzalanan kırmızı pasaportlara vize muafiyetinin iki ülke diplomatik ilişkilerini çok geliştireceğini sözlerine ekledi.

BOMBAY'A BAŞKONSOLOSLUK MÜJDESİ

Babacan gurbetçilere bir de müjde vererek Bombay'da bir Türk Konsolosluğunun kısa bir süre içinde hizmete gireceğini açıkladı. Hint tarafıyla yapılan görüşmeler sonrasında bütün izin ve imzaların her iki devlet tarafından tamamlandığına açıklık getiren Babacan, şu an sadece Ankara'dan kadro ve Bombay'da bir uygun bina bulmaya kaldığını söyledi.

Bakan Babacan Türk gurbetçiler ile görüşmesinden sonra CİHAN'a yaptığı açıklamada, Hindistan'daki temasları hakkında bilgi verdikten sonra Hintli meslektaşı Hindistan Dışişleri Bakanı Pranabh Mukherjee ile görüşmesinin ayrıntılarını aktardı. İki ülke arasında diplomatik trafiğin artmasını iki tarafın da çok istediğini dille dile getiren Babacan, bu maksatla imzalanan kırmızı pasaport taşıyanlara vize muafiyeti anlaşmasının büyük önem arz ettiğini belirtti. Babacan, işadamlarının da artan taleplerinden dolayı şu an sadece Yeni Delhi ve Bombay şehirlerine olan THY uçak seferlerinin haftalık uçuşla başka şehirlerin de eklenmesi meselesinin konuşulduğunu söyledi.

Hindistan ile Türkiye arasındaki ticaret açığına değinen Babacan, Bombay başkonsolosluğunun bu konuda işadamlarının önünü daha da açacağına inandıklarını söyledi. Babacan 2002 yılında 800 milyon dolar olan ticaret hacminin 2007 yılında 2.6 milyar dolara çıkmasının büyük bir hareketlilik olduğuna dikkat çekerek işadamının önünü her şekilde açmak gerektiğine inandıklarını belirtti.

NÜKLEER BİZİM KAÇINILMAZ HEDEFİMİZ

Dışişleri Bakanı Babacan Türkiye'nin nükleer enerji konusunda da hedefleri olduğunu belirterek, Hindistan gibi nükleer güce çoktan sahip ülkelere bu konuda ortak çalışmalar konusunda açık olduklarını söyledi.

Hindistan temaslarında bu konuya girmediklerini belirten Babacan, Türkiye için nükleer gücün bir kaçınılmaz hedef olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA