Yapısal Reform

Yusuf DİNÇ
Yusuf DİNÇ
Doç. Dr. / İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
25 Nis 2019 Perşembe

Yapısal reform bir ekonominin uzun dönem arz eğrisini daha yüksek gayrisafi yurtiçi hasıla seviyesine taşımak için sağlanması gereken gelişmeler bütünüdür. Bundan murat toplam çıktı miktarının ve bunun parasal karşılığının büyütülmesidir. Süregelen bir ısrarla takip etmek önemlidir. Son dönemde Türkiye ekonomisi gündeminde de önemli yer tutmuştur. Tutması gereklidir. Çünkü 2030, 2040, 2050 hedeflerine ilişkin zemin oluşturması beklenir. Ancak açıklanan son yapısal reform paketiyle 2023 ötesinde bir güncellemenin gelmemiş olması soru işaretidir. Buna rağmen açıklanan paket toplam çıktı miktarını ve dolayısıyla parasal karşılığını pozitif etkileyecek önemdedir.


Ne var ki yapısal reformun piyasa tarafında, içinde bulunduğumuz iktisadi konjonktürden bir çıkış olarak ele alınıyor olması düşündürücüdür. Yapısal reform mevcut konjonktürden çıkışın tek enstrümanı olarak ele alınamaz. Cari konjonktürü aşmak üzere kısa dönemli düşünmek ve hem arz hem talep tarafında politika geliştirmek gerekmektedir. Stagflasyon içindeki bir ekonomi kısa dönemli politikalarla zor olsa da potansiyel çıktı seviyesine itilebilir. Bunu yaparken fiyat istikrarını korumak da mümkündür. (Buna rağmen ekonomideki faiz faktörünün bu işi zorlaştırdığını tespit etmek ve hatta yüksek sesle söylemek gerekir.)


Maliye politikasının sıkılaştırıldığı ve para politikasının piyasa hacim tepkisine bağlı olarak iki yönlü esnek kullanılabileceği optimum bileşenlerle boğulan piyasaları para politikasının temel amacını koruyarak canlandırmak mümkündür. Maliye politikasının genel karakterinin sıkılaştırıcı yönlü olması gerektiğini aklı başında bir ekonomide ilke kabul etmek gerekir. Genişletici maliye politikası çoğu zaman istisnadır. Para politikası ise kullanışlı bir araç olarak daha değişkendir. Piyasaların işlerliği için özerkleştirilen ve böylece bağımsızlık kazanan merkez bankaları, ekonominin sürdürülebilirliği açısından politika bileşeninin çıpası niteliği kazanmışlardır. Türkiye özelinde ise para politikasının etkin kullanılması mümkünken bu politika bileşeninin salt sıkılaştırıcı yönü elde kaldığından kadüktür.


Her halükarda yapısal reform paketi kısa dönem politikaları ile desteklenmelidir. Mevcut ortamda bunun zor olduğu düşünülebilir. Fakat bu düşünce karşısında yapısal reform denebilecek uygulamaların daha çok iktisadi konjonktür olumlu iken gündem olması gerektiğini tespit etmek gerekir.


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,5580 0,02 09:18
Euro Euro 10,0917 -0,01 09:18
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8179 0,03 09:18
BIST 100 BIST 100 1.349 0,00 18:10
BIST 50 BIST 50 1.188 0,00 18:10
BIST 30 BIST 30 1.446 0,00 18:10
Gram Altın Gram Altın 494,1 -0,08 09:18
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 791 -0,08 09:18
Yarım Altın Yarım Altın 1582 -0,08 09:18
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3287 -0,41 17:14
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Temmuz 2021 Salı 09:18:31