İş Bankası

Yusuf DİNÇ
Yusuf DİNÇ
Doç. Dr. / İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
07 May 2019 Salı

Türkiye’nin milli mücadelesi işgal ve sömürü altındaki tüm Müslüman coğrafyada ilk karşı çıkış olarak yakından takip edilir. Dönemi içerisinde böyle bir hak arayışı vaki değildir. Batı ekonomilerinin sahip olduğu teknoloji ve sahip olmadığı vicdan sayesinde kurduğu emperyalist düzen karşı duruş lüksü bırakmamıştır. Hürriyet beklentisi güçlü olan toplumlar için Türkiye’nin mücadelesi ve bu mücadeleye destek verilmesi fikri yeni ve heyecan vericidir. Bu yüzden önemlidir. Muhammed İkbal bu mücadelenin yakın takipçilerinden birisidir ve Hindistan’daki Müslümanları benzer bir duruşa davet etmektedir. Bir taraftan da Türkiye’ye yardım amacıyla kaynak geliştirmeye çalışmaktadır.


İşte Pakistanlı kardeşlerimizle yakınlığımızı temsil eden zor zamanda karşılıklı olarak kadınların ziynet eşyalarıyla dahi katıldığı dayanışmanın gerisinde bu dönem vardır.


İkbal’in gayretleriyle bir fon toplanır ve bu fon Türkiye’ye doğru yola çıkar. Yollar kapalıdır. Ancak Rusya üzerinden geçiş mümkündür. Bu kanaldan toplanan fonlar Türkiye’ye aktartılır. Fakat Türkiye’de bu paranın kaynağının Rusya olduğu düşünülür.


Hasılı Türkiye’nin ele geçen her kuruş kaynakla faydalı olacak işler yapması gereklidir. Bunlardan birisinin finansal piyasaların örgütlenmesi olduğu açıktır. Bankacılığın önemi Osmanlı içerisindeki yabancı sermaye bankaların niyetlerini ortaya koymaları ile iyice anlaşılmıştır. Bir bakanın istifa ederek genel müdürü olacağı ilk ve tek örnek, Celal Bayar’ın genel müdürlüğü ile milli banka İş Bankasının kurulması olmuştur. İşte rivayet odur ki bankanın ödenmiş sermayesi kadar kısmı İkbal’in gayretleriyle toplanan bu fondur. (Bugün sermayenin tamamı ödenmek durumundadır.)


Türkiye’de neredeyse çakılı çivide katkısı olan Banka bu şekilde ortaya çıkmıştır. Bugün bu Bankanın sermayedar yapısı üzerinden yapılan tartışmalarsa hemen her konuda gündeme gelmektedir. Seçim sandığı konusunda dahi mevzu edilmektedir. İş Bankasının veya herhangi bir finansal kurumun adının anılması biçimi kanunla düzenlenmiştir. Tartışmaların çok hoyrat olduğunu, finansal kurumları marjinalleştirme gibi yanlış bir eğilim olduğunu görüyorum. Türkiye’de iyi işleyen az şeyden birisi İş Bankasıdır. Bunu bozmamak gerekir. Tartışmaların gerekçesi ayrı, üslup ve ele alış biçimi ayrı olmalıdır. Yapılması gereken Bankanın Türkiye’ye yaptığı katkının artırılması için yapıcı tartışmalardır.


Diğer taraftan bankanın kuruluş döneminin faizle ilgili yaklaşımının bugünkünden farklı olduğunu not etmek gerekir. Son dönemde ise ilk faizsiz sigorta pencereleri gibi uygulamalar İş Bankası iştirakince gerçekleştirilmiştir. Bankanın faizsizlikle ilgili yeni açılımları Türkiye’ye katkısını güçlendirecektir. 


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,5546 0,01 07:56
Euro Euro 10,1022 0,09 07:56
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8258 0,15 07:56
BIST 100 BIST 100 1.349 0,00 18:10
BIST 50 BIST 50 1.188 0,00 18:10
BIST 30 BIST 30 1.446 0,00 18:10
Gram Altın Gram Altın 494,5 0,02 07:56
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 792 0,02 07:56
Yarım Altın Yarım Altın 1583 0,02 07:56
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3287 -0,41 17:14
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Temmuz 2021 Salı 07:56:17