İslami Finansal Okuryazarlık

Yusuf DİNÇ
Yusuf DİNÇ
Doç. Dr. / İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
14 Tem 2016 Perşembe

Finansal okuryazarlık günümüz finansal sisteminin ve akademi çevrelerinin gündeminde bulunan konulardan birisidir. Konu ile ilgili çalışmalar toplumun uzmanlaşmış finansal enstrümanlar hakkında bilgi düzeyini tespit etmek ve finansal konulardaki bilinci geliştirerek insanların yatırım kararlarını kendilerinin alabilmelerini sağlamaktır. Böylelikle toplumun her seviyesinde tasarruflar doğru kullanılarak yatırımlara dönüştürülecek ve artan yatırımlar büyümeyi besleyerek toplam ekonomik refahı artıracaktır.


Ülkemiz için bu konu önem arz etmektedir. Zira en temel problemimiz dünyada %20 seviyelerinin üzerinde bulunan tasarruf oranlarının giderek azalmasıdır. Türkiye’de mevcut durumda tasarruf oranı BES gibi teşviklere rağmen %12.6 seviyesindedir. Finansal okuryazarlığın tasarruflarla ne düzeyde gelir elde edilebileceği hatta bir gelir elde edilebileceğine ilişkin temel öğretilerine ait bilgilerin ülkemizde yokluğu bu noktada etkilidir. 


Tabi genç nüfusun tüketim iştahı ve gelirin çoğunun zorunlu mallara harcanması gibi temel etkenlere ilave olarak bu etkiden söz edilebilir. Türkiye özelinde finansal okuryazarlık İslami finansal okuryazarlık özelinde de incelenmeli ve desteklenmelidir. İstanbul Finans Merkezi projesinin temel hedeflerinden olan körfez fonlarının cezp edilmesi de önce iç piyasada İslami finansal okuryazarlığı geliştirerek yeterli finansal derinliği sağlamaktan geçer.


Dünyada 10 trilyon USD civarında serbest Körfez fonu mevcuttur. Bu fonların %10’unun devamlı olarak Türkiye’deki piyasalara akması ve yatırıma dönüştürülmesi durumunda milli gelirimiz iki katından fazla artacaktır.


Bu çok hızlı bir büyüme potansiyelini ifade eder. Üstelik 17. olduğumuz milli gelir sıralamasında ilk 10’a yükseleceğimiz ve gelişmiş ekonomiler seviyesine ulaşabileceğimiz anlamına gelir. Bu potansiyelin hikâyesini pazarlamak dahi Türkiye için çok önemli kaynak sağlanmasının önünü açacaktır.


Ülkemizde İslami finansal okuryazarlığın artırılmasına yönelik öncelikle akademik çalışmalar yapılması ve üniversite düzeyinde farkındalığın artırılması gerekmektedir. Daha sonra kamu ve İslami finansal kurumlar eliyle toplum seviyesinde farkındalık sağlanarak tasarrufların artırılması daha sonra da yatırıma dönüştürülerek piyasanın ortaya çıkarılması sağlanmalıdır.


Piyasa ortaya çıktıktan sonra en başta piyasa yapıcılığı ile derinlik sağlandıktan sonra etkin piyasa şartlarının oluşturulması ile yurtdışı ve özellikle körfez fonları cezp edilebilir. Türkiye için pazarlanabilir hikâyelerin çokluğu önemlidir. Bu hikâyelerin piyasada karşılığının bulunması ise geciktirilmemelidir. Unutulmaması gereken iç piyasalarda derinlik sağlanmadan yurtdışı fonların çekilemeyeceğidir. İslami finansal okuryazarlık yatırımları bu bakımdan önemli olacaktır.


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,4536 0,00 01:39
Euro Euro 10,0569 -0,09 01:39
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8081 0,10 01:39
BIST 100 BIST 100 1.392 2,27 18:10
BIST 50 BIST 50 1.231 2,57 18:10
BIST 30 BIST 30 1.500 2,75 18:10
Gram Altın Gram Altın 497,0 0,03 01:39
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 796 0,03 01:39
Yarım Altın Yarım Altın 1591 0,03 01:39
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3305 0,73 17:11
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Temmuz 2021 Cuma 01:38:22