Nasıl Para Aklanır?

Yusuf DİNÇ
Yusuf DİNÇ
Doç. Dr. / İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
11 Nis 2016 Pazartesi

Kara para, yasal yollardan elde edilmemiş kaynaklara verilen isimdir. Suç gelirleri olarak da adlandırılır. Bu türden gelir elde edenler ekonomik sistem içine bu tutarları sokmak için yöntem ararlar. Para bir defa ekonomide kabul gören bir aktörün bilançosuna sokulabilirse yıkanmış, temizlenmiş veya aklanmış olur. Kabul gören aktör bankalar ve sigorta şirketlerinin önünü çektiği finansal sisteme tam entegre olmuş kuruluşlardır.


Yeni bulunan bir yöntem şu şekildedir; bir sigorta acenteliği kurulur. Burada kar elde edilmeksizin ve hatta zarar üreterek en yüksek tutarda poliçe üretilmeye çalışılır. Buradan üretilen poliçe tutarının belirli bir bölümü kadar para böylece aklanmış olur. Ne kadarlık bölümü sorusuna sistemin işleyişinin detaylarını vererek açıklık getireyim.


Bunun iki ayağı vardır. Birisi kredi kartı temini diğeri ise acentelik alınması şeklindedir. Bu aşamadan sonra doğru lokasyonda acenteliği konumlandırmak kalır. Örneğin oto marketlerin civarları bunun için elverişlidir. Daha sonra müşteri beklenir. Gelen müşterinin acenteliğin kullandığı yazılım üzerinden talebinde bulunduğu poliçe türüne göre prim hesaplatılır. Hesaplanan primin 5.000 TL olduğunu varsayalım. Bu bilgi sadece acentede vardır. Talebe konu poliçe için acente örneğin 4.500 TL prim hesaplandığı beyanında bulunur. Müşteri bu fiyatı ucuz bulmuştur ve parayı nakden ödemeyi kabul eder. Poliçenin satışı ise acentenin elde ettiği kredi kartları üzerinden gerçekleştirilir. Bu kart üzerinden talebe konu poliçe için yapılan ödeme ise 5.000 TL’dir. Böylelikle acente 500 TL’yi aklamış olur. Bu tutarın çok büyük hacimlere ulaştığını göz önüne alırsanız bu yöntem üzerinden kara para aklamanın ulaştığı boyutları da değerlendirebilirsiniz. Maliyetli bir yöntem olsa da güvenilir ve zor tespit edilebilir olduğundan tercih edilen bir kara para aklama yöntemi olarak gelişmektedir.


Bunu doğuran en önemli etki ise sigorta poliçelerinin maliyetlerinin yükselmesidir. Bu durumda insanlar topluluğu en düşük maliyetli alternatifi aramaya yönelir. Örneğin son dönemde trafik sigortalarında artan maliyet bu türden bir etki doğurmuştur. Uygun fiyat sunulan acentelerin mevcut müşterileri iletişim içinde olduğu kişilere piyasa araştırmasının arttığı bu günkü gibi dönemlerde nereden daha az maliyetli poliçe satın alabilecekleri bilgisini kolaylıkla aktarabilmektedir.İşte bu gibi nedenlerle oto marketlerin civarında konumlanmak kara para aklama faaliyeti olanlar için doğru bir tercihlerden birisidir.


Sigorta şirketlerinin kara para aklanması sürecinde hedef kuruluşlar olduğu bilinmektedir. Şirketler ve MASAK gerekli özeni göstermektedir. Bu şirketlerin belirli hacimlere ulaştıktan sonra banka gibi finansal aracılarla kuracağı kredi ilişkileri de mümkün olacaktır. Sistemin önü kesilmezse maliyetleri artabilir.Bugünlerde yaygınlaşan acente üzerinden düşük tutarla poliçe satılarak gerçekleştirilen kara para aklama yöntemi, kartlı poliçe satış işlemlerinin banka ve acente kanalının çapraz denetlemeler uygulaması ile aşılabilir.


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,4542 -1,11 23:42
Euro Euro 10,0635 -0,62 23:41
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8027 -0,78 23:41
BIST 100 BIST 100 1.392 2,27 18:10
BIST 50 BIST 50 1.231 2,57 18:10
BIST 30 BIST 30 1.500 2,75 18:10
Gram Altın Gram Altın 496,9 0,05 23:41
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 796 0,05 23:41
Yarım Altın Yarım Altın 1591 0,05 23:41
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3305 0,73 17:11
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Temmuz 2021 Perşembe 23:42:40