Şirketin Amacı

Yusuf DİNÇ
Yusuf DİNÇ
Doç. Dr. / İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
17 Haz 2020 Çarşamba

Dünyadaki yaşamın en büyük gayesi insanlığın yüksek refahına katkı sağlamaktır. Her fert, her birey ve her kişinin hayatını ve varlığını düzene koyması beklenen kurallar bütününün ana hedefi ve aktardığı vizyon budur.


Kişi olarak işletmelerin varlık gerekçesini bu anlamda sorgulamanın zamanı gelmedi mi? Çünkü işletmelere teorideki vizyonu aktaran kapitalist düşünce yapısı tekelci bir çıkmaza doğru dünyayı sürüklemektedir.


İslam medeniyeti kaynaklarında, imalat, hizmetler ve her tür kurumsal süreç ticaret başlığı altında toplanmış ve helal kılınmıştır.


Ticaret neden helal bırakılmıştır sorusuna cevap aramak gerekirse faizin haram kılınmasının gerekçelerine bakmak gerekir. Faiz, insanlığın yüksek refahı önündeki ekonomik engellerden birisidir. Haram kılınmasının iktisadi anlamı budur. Tartıda hile yapmak gibi başka bir sürü detay da aynı zaviyeden İslam medeniyetince dışlanmıştır.


Kısaca ticaret, İslam medeniyetince toplumun ve insanlığın refahını yukarı taşıması hedeflenen/taşıyan bir iktisadi faaliyet olarak benimsenmiş ve kuralları bu gaye üzerine belirlenmiştir.


Kapitalist düşünce yapısının teklif ettiği kar maksimizasyonu gayesi ise iktisat literatüründe kalmakla beraber biraz da fıtratla çelişmesi kaynaklı itirazlar nedeniyle son dönemde işletme literatüründen çıkmış ve ortakların faydasının (refahının) maksimizasyonu hedefiyle yeniden ifade edilmiştir. Elbette kapitalist zihniyet bu kıvraklığına rağmen sorunu çözememiştir. İki medeniyetin farkı burada kendisini göstermektedir. (Ortaklıktan ne anlaşılması gerektiği kapitalist düşüncede doğru anlaşılmış olsa daha nitelikli bir tartışma açmak da mümkün olurdu ama kaba-saba kapitalizmin daha en temelde altından kalkamayacağı sorular birazdan sorulacaktır.)


Şu ithal terminolojilerin, teorilerin artık terk edilmesi zamanı gelmedi mi? İşletmenin amacı literatürünün yüksek bir medeniyeti işaret edecek biçimde yeniden tartışmaya açılması gereksiz mi?


İşletmenin amacının ortakların faydasının maksimizasyonu yerine toplumun faydasının maksimizasyonu şeklinde yeniden ele alınacağı bir teroik/felsefi birikimin yükseldiğini görüyorum. Devam etmekte olan 12. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansının açılış konuşmalarını takip ettiğimde yedi kıtadan bu yaklaşımın ortaya konmasının altını dolduran tartışmalar öncesinde Türk devletinin en üst otoritesi ile tüm ekonomi ve finans yönetiminin ittifakla paradigma değişiminden yana güçlü bir nefes verdiğine şahit oldum. Ahi örgütlenmesi ile ortaya çıkan Anadolu Ticaret Devrimi gibi güçlü bir iktisadi devrimin yaklaşmakta olduğunu anladım. Değişen paradigmanın ortaya çıkaracağı ticaret kültürünü bir nebze olsun tecrübe etmek ümidiyle…


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,5549 0,01 08:09
Euro Euro 10,1003 0,07 08:09
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8234 0,13 08:09
BIST 100 BIST 100 1.349 0,00 18:10
BIST 50 BIST 50 1.188 0,00 18:10
BIST 30 BIST 30 1.446 0,00 18:10
Gram Altın Gram Altın 494,4 0,00 08:09
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 792 0,00 08:09
Yarım Altın Yarım Altın 1583 0,00 08:09
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3287 -0,41 17:14
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Temmuz 2021 Salı 08:08:57