TREXIT

Yusuf DİNÇ
Yusuf DİNÇ
Doç. Dr. / İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
23 May 2016 Pazartesi

TRexit geleceğin tartışması ancak bugünden tartışılabilecek tecrübelerimiz var. Önce BRexit’e değinelim. BRexit İngiltere’nin AB’den ayrılışı için kullanılan kısaltma. İngiltere’nin AB ile entegrasyonu büyük oranda sınırlıdır. Örneğin para birliğinde yer almadığı gibi Schengen vize anlaşması da imzalamamıştır.


İngiltere’nin AB ile ilişkileri Türkiye’ninkine en yakın olanlardandır. AB’de hiç ayrılık olmadığı yaşanmadığı iddiası nedeni ile BRexit sürecinin nasıl olacağı ile ilgili belirsizlik vardır. Ancak bence AB’den ayrılış ilk defa tecrübe edilmeyecektir. Çünkü Türkiye son 50 yılda onlarca defa AB’den ayrılmış sonra yeniden katılmış bir yapıdadır.


Bu ayrılışlar da katılışlar da bir defada ortaya çıkmış ve derhal gerçekleşmişlerdir. Yani İngiltere’nin çıkışı bir kerede bitecek çok kolay bir süreçtir. Gerisi AB’nin parlamentosunda ve dönem başkanlıkları gibi detaylarda yapacağı birkaç düzenlemeden ibarettir.


Yani BRexit AB’de bir kaos sonucu doğurmaz. AB’de bir bunalım olmayacak olması en önemli dış ticaret partnerimiz olması bakımından önemlidir. Üstelik İngiltere’nin daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşacağını düşünürsek ihracatımızı destekleyen önemli bir argüman elde etmiş oluruz. Çünkü son 10 yıla baktığımızda dünya büyüme ortalaması bakımından AB en gerilerde yer alır. Oysa AB’nin çevresindeki ülkeler yüksek büyüme performansı gösterirler. Bu durum İngiltere için bir fırsat olabilir.


İngiltere’deki ortaya çıkabilecek ekonomik canlılık ise Türkiye için bir fırsattır. Türkiye en son geçen haftalarda vize krizi üzerinden AB’den ayrıldı. Türkiye’nin AB’den ayrılışıekonomi üzerinde belirli tesirler yapmıştır. Kurdaki artışlar da TRexit etkisi olduğu söylenebilir. AB ile ilişkilerin yükseldiği dönemler Türkiye için ekonominin de yükseldiği dönemler olarak görülür. AB ile ilişkilerin koptuğu dönemlerse Türkiye için ekonominin sıkıntılı olduğu dönemlere rastlar.


Aslında Türkiye için AB’ye üye olmaktansa müzakereleri sürdürmek daha verimli olabilir. Buna ilişkin özet strateji şu şekilde olmalıdır. Sürdürülebilir bir büyüme altyapısı sağladıktan sonra devamlı iyi ilişkilerin olduğu 5 yıllık bir periyod yakalanır. Altyapı yatırım ve ihracat temelli düzenlemeleri barındırır. Bu periyoda yönelik hazırlanan alt yapı geliştirilerek kaynak sağlanır. Trendin başlaması ile beraber yatırımlarla desteklenen bir büyüme istihdam ile beraber iç talebi besler. Kamu harcamalarının büyümedeki payı kalkınma lehine değişir. Nicelikle beraber nitelik artırılarak kalıcı bir büyüme trendi sağlanabilir.


Bu durum bir defa sağlandıktan sonra AB ile ilişkilerde ekonomik menfaat kalmayacaktır. İlişkiler gene askıya alınabilir. Çünkü maliye ve para politikalarının ayrıştığı yapıların ekonomik olarak sürdürülebilir olamayacağı kesindir. Elbette bu değerlendirmeler ekonomi ile ilgilidir. Sosyal boyutu ise tercihe kalır. 


Ekonomi yönetiminin problemleri yanında AB’nin çevre ülkelerle problemli bir yapıda bulunması da ilişkilerin ekonomik olarak askıya alınmasında önemli olabilir. Örneğin sadece turizm sektörü üzerinden ele alırsak Türkiye’nin turist cazibesi kolay vize şartlarındandır. AB’nin vize rejimi tam üye bir Türkiye için bunalım konusudur. AB’nin Rusya ve Körfez ülkeleri ile ilişkileri Türkiye’ye ekonomik kayıplar olarak dönebilir. Enerji anlaşmaları gibi birçok konu burada sıralanabilir. 


Tam üyelik yerine ekonomik farklı bir strateji olarak TRin - TRExit AB’nin Türkiye ile ekonomik bakımından sürdürmesi gereken temel stratejidir.


Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,4545 0,00 01:40
Euro Euro 10,0543 -0,11 01:40
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8071 0,09 01:40
BIST 100 BIST 100 1.392 2,27 18:10
BIST 50 BIST 50 1.231 2,57 18:10
BIST 30 BIST 30 1.500 2,75 18:10
Gram Altın Gram Altın 497,0 0,03 01:40
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 796 0,03 01:40
Yarım Altın Yarım Altın 1591 0,03 01:40
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3305 0,73 17:11
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Temmuz 2021 Cuma 01:40:38