ECB ve Likidite Rasyosu?

Yusuf DİNÇ
Yusuf DİNÇ
Doç. Dr. / İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
17 Şub 2016 Çarşamba

Merkez bankalarının önemli bir bölümü enflasyon hedeflemesi temelinde çalışır. Enflasyon hedeflemesi söz konusu olduğunda piyasaya sunulan para arzının miktarı önem arz eder. Para arzının ölçülme yöntemler ise farklılık arz eder. Buna göre M1, M2, M3, M3y gibi para arzı ölçüleri vardır.


M1= Dolaşımdaki Para + Vadesiz Mevduat 


M2= M1 + Vadeli Mevduat


M3= M2 + Repo + Para Piyasası Fonları + İhraç Edilen Menkul Kıymetler (TCMB 2011/5 düzenlemesine göre)


M3y=M3 + Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Tevdiat Hesapları


ABD ve Türkiye gibi ülkelerde merkez bankaları M2 para arzını kontrol etmeyi hedefler. Finansal piyasaları çok gelişmiş bulunan Avrupa’da özellikle Bundesbank temelli olması hasebiyle L ile özdeşleşen ve 


M3y + Repo + VDMK + Posta Çekleri + Katılım Payları + Yatırım Fonlarını 


kapsayan en geniş para tanımı kontrol edilmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda BASEL III’ün bankaların cüzdanlarındaki menkul kıymetler üzerine getirdiği yüksek likidite ve sermaye yükümlülükleri, ekonomisi finansal piyasalara bağlı bulunan İngiltere tarafından dirençle karşılaşmıştır. LCR olarak kısaltılan ve liquidity coverage ratio olarak bilinen bu oranın düşürülmesi ve Avrupa’nın finansal kabiliyetlerini sürdürmesi tartışmalara konu olmuştur. 4 farklı G20 toplantısında bu konu gündeme gelmiş ancak bir mutabakat çıkmamıştır. Euro üzerinde de baskılara neden olan bu düzenleme ile ilgili ECB, merkez bankalarına kendi belirleyecekleri oranlar şarj etme imkânı sağlamak üzere gevşetme kabul edilen bir karar almıştır.


Bu oran, bankaların ‘kısa vadeli yükümlülüklerini’ karşılama oranıdır. Bazı durumlarda %100’e kadar yükümlülüklere karşılık hazine bonosu, nakit veya hayli likit varlıklar tutulması 2011’den beri uygulanmakla beraber 2015’te zorunlu hale gelmiştir.Piyasadaki likiditeyi olumsuz etkileyeceği ve bu yüzden ekonomi üzerinde resesif baskı olacağı düşünüldüğünden yüksek oranlı LCR piyasa tarafından muhalefet görmüştür. Ancak farklı bir görüş ekonomi üzerinde daraltıcı baskı uygulamanın artık o kadar da tehdit olmayacağı savunmaktadır. ABD’de sonsuz gibi görünen gevşetme döneminin sona ermesi bu tezi savunanların dayanağını teşkil eder.


Bir defalık sıkılaştırıcı baskının krizin safrasını atmaya yeteceği ve ötelenen krizin realize edilmesi görüşü LCR ile ilgili düzenlemeleri desteklemektedir. Buna göre gevşetici ekonomi politikaları sürdürülürse krizin realizasyonu da ertelenmiş olacak ve maliyeti artacaktır. ECB’nin kontrolü çok mümkün olmayan bir para tanımını hedeflemesi ve üstelik gevşetme politikaları uygulaması, ABD’ninse sıkılaştırıcı politikalar eğilimi ilgiyle izlenecek gelişmeler. 


Ancak son dönem şirket karlılıkları merkezli global borsalardaki düşüş trendi bu tartışmaların ötelenmesini gerektirebilir. Aşağıdaki grafik borsalarda yaşanan kayıplar hakkında bilgi verecektir.Yazarın Diğer Yazıları
Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 8,5563 0,03 09:13
Euro Euro 10,0914 -0,01 09:13
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 11,8186 0,04 09:13
BIST 100 BIST 100 1.349 0,00 18:10
BIST 50 BIST 50 1.188 0,00 18:10
BIST 30 BIST 30 1.446 0,00 18:10
Gram Altın Gram Altın 493,9 -0,10 09:13
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 791 -0,10 09:13
Yarım Altın Yarım Altın 1581 -0,10 09:13
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 3287 -0,41 17:14
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Temmuz 2021 Salı 09:14:18