Türkmen Lider Berdimuhamedov: "Romanya Ziyareti Oldukça Verimli Geçti"

Türkmen Lider Berdimuhamedov: "Romanya Ziyareti Oldukça Verimli Geçti"

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, İki Günlük Romanya Ziyaretini Tamamlayarak Dün Akşam Saatlerinde Ülkesine Döndü. Berdimuhamedov'un Avrupa Birliği (AB) Üyesi Romanya Ziyareti, İki Ülke İlişkilerinde Yeni Bir Sayfa Açtı.

Türkmen Lider Berdimuhamedov:

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, iki günlük Romanya ziyaretini tamamlayarak dün akşam saatlerinde ülkesine döndü. Berdimuhamedov'un Avrupa Birliği (AB) üyesi Romanya ziyareti, iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı.

Berdimuhamedov'un Bükreş ziyaretinde, Türkmenistan-Romanya ve Türkmenistan-AB ilişkileri, karşılıklı çıkarlara dayalı işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin konular ele alındı. Berdimuhamedov ile Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu arasında gerçekleşen görüşmelerde başta enerji olmak üzere inşaat, ulaşım, tarım, eğitim alanlarında işbirliği imkanları gözden geçirildi.

Türkmen lider Berdimuhamedov, Bükreş ziyaretinin ikinci gününde ülkenin gelişmiş petrol kenti olan Ploeşti'de temaslarda bulundu ve Bükreş'ten 100 kilometre mesafedeki Sinaya bölgesini gezdi.

Türkmen lidere Romanya ziyaretinde eşlik eden Türkmen yetkilileri de bir dizi görüşmelerde bulundu. Türkmen yetkililer, Romanya'da eğitim, ekonomi ve maliye bakanlıklarında görüşmelerde bulunurken, Türkmengaz ve Türkmenpetrol şirketleri yetkilileri ise Ploeşti'de UPETROM1-MAYA fabrikasında incelemelerde bulundu. Bu fabrikada petrol ve gaz sanayi sektörü için üretilen modern donanımlar incelendi.

İLİŞKİLER İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İLE PEKİŞTİRİLECEK

Türkmen lider Berdimuhamedov'u Cotroceni Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde sıcak bir şekilde ağırlayan Romanya Devlet Başkanı Basescu, görüşmelerde imzalanan ikili işbirliği anlaşmaların çok önemli olduğunun altını çizdi. Basescu, yatırımların garanti altına alınması, ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi, eğitim ve iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliği gibi konularda anlaşmaların imzalandığını kaydetti.

Cotroceni Köşkü'ndeki görüşmelerden sonra iki ülke arasında, çifte vergilendirmenin kaldırılması, 2008-2012 yıllarını kapsayan eğitim işbirliği, yatırımların teşviki, dışişleri bakanlıkları arası diplomatik ilişkiler gibi alanları kapsayan bir dizi ikili anlaşmalara imza atıldı.

ENERJİ KONUSU DA GÜNDEMDEYDİ

Berdimuhamedov ve Basescu, görüşmelerde enerji alanında işbirliği imkanlarını da ele aldı. Görüşmelerden sonra basına açıklamada bulunan Besescu, üst düzeyde yapılan görüşmelerde Nabucco doğalgaz boru hattı konusuna da değinildiğini söyledi.

Basescu, Romanya'nın Türkmenistan'a başta enerji olmak üzere kimya, petrol ve gaz rafineri sanayisinde tecrübelerini aktarmaya ve ileri derecede teknoloji temin etmeye hazır olduklarını kaydetti. Romen şirketlerin özellikle de Romgaz'ın Türkmenistan ile ilişkilerini geliştirmeye çaba göstereceklerini de dile getirdi.

Berdimuhamedov ise petrol ve gaz alanında tecrübesi olan Romen şirketlerine enerji projelerine, özellikle Hazar'daki hidrokarbonlu yatakları işletme, boru hattı inşaatı, rafineri tesislerinin onarımı ve enerji sektöründe modern donanımların temini gibi projelere katılmalarını teklif etti.

Tarafların ilgi duydukları sektörün sadece enerji ile sınırlı olmadığını kaydeden Romen lider Basescu, Türkmenistan ile Romanya'nın işbirliğini genişletmek için büyük bir potansiyelin olduğuna dikkat çekti.