KKTC'de Ana Elektrik Santrallerinin Şartelleri İndirildi, Halk Mağdur

KKTC'de Ana Elektrik Santrallerinin Şartelleri İndirildi, Halk Mağdur

KKTC'de evlere iki gündür elektrik verilmiyor.

KKTC'de Ana Elektrik Santrallerinin Şartelleri İndirildi, Halk Mağdur

KKTC'de evlere iki gündür elektrik verilmiyor. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) çalışanlarının özelleştirmeye karşı aldıkları grev sebebiyle ana elektrik sağlayıcısı Teknecik Santrali KIB-TEK çalışanlarınca devre dışı bırakıldı. Evlere ve diğer alanlara elektrik verilememesi nedeniyle, vatandaşalrın mağduriyeti devam ediyor.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Elektrik Kurumu'nun her halükarda müdahaleye muhtaç olduğunu söyledi. Başbakan İrsen Küçük, elektrik konusunda yaşanan gelişmeler üzerine bu akşam basın toplantısı düzenleyerek hükümetin görüşlerini açıkladı. Küçük, Meclis'e sevk edilen özelleştirme yasasıyla herhangi bir kuruluşu hedeflemediklerini, hazırlanan tasarının esas amacının özelleştirilmesi muhtemel kuruluşlarda çalışanların sokakta kalmamasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Başbakan Küçük, AKSA'yla yapılan sözleşme gereği Teknecik'te elektrik üretimine başlandığını da belirterek, KIB-TEK Yönetim Kurulunun gerekeni yapacağını, kurum çalışanları işbaşı yapmazsa gerekirse yeni elemanların istihdamıyla çalışmaların süreceğini açıkladı.

Başbakanlıkta basın toplantısına Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ve Maliye Baknı Ersin Tatar da katıldı. Atun, elektrikle ilgili gelişmeleri anlatırken, Saner de Telekomünikasyon Dairesi ve TEL SEN'in greviyle ilgili konuları değerlendirdi.