Kıptilerin Lideri Şenuda, Tedavi Gördüğü ABD'den Mısır'a Döndü

Kıptilerin Lideri Şenuda, Tedavi Gördüğü ABD'den Mısır'a Döndü

Kıpti Hıristiyanların Lideri Papa Iıı. Şenuda, 4 Aydır Tedavi Gördüğü ABD'den Mısır'a Geri Döndü. 85 Yaşındaki Iıı. Şenuda ABD'nin Cleveland Şehrinde Ortopedi Tedavisi Görüyordu. Daha Önce Böbrek Rahatsızlığı ve Sırt Ağrıları Çeken Şenuda, Düşerek Uyluk Kemiğini Kırmıştı.

Kıptilerin Lideri Şenuda, Tedavi Gördüğü ABD'den Mısır'a Döndü

Kıpti Hıristiyanların lideri Papa III. Şenuda, 4 aydır tedavi gördüğü ABD'den Mısır'a geri döndü. 85 yaşındaki III. Şenuda ABD'nin Cleveland şehrinde ortopedi tedavisi görüyordu. Daha önce böbrek rahatsızlığı ve sırt ağrıları çeken Şenuda, düşerek uyluk kemiğini kırmıştı.

Mısır resmi haber ajansı MENA, sabah erken saatlerde Mısır'a dönen Şenuda için, "Hayatında karşılaştığı en zor ve en uzun krizi atlatan 3. Şenuda ülkesine geri döndü." ifadelerini kullandı. 3. Şenuda'nın rahatsızlığını geride bıraktığı ve rahatlıkla yürüyebileceği açıklandı. 3. Şenuda daha önce de ABD ve Almanya'da tedavi görmüştü.

1971 yılından beri Kıptilerin liderliğini yapan 3. Şenuda zaman zaman Mısır'daki rejimle ters düşerken, bazen de rejimi destekleyen açıklamalar yaparak Hıristiyan topluluğunun bölünmesine sebep oldu. Ters düştüğü dönemin Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat tarafından 1981 yılında sürgüne gönderilen 3. Şenuda daha sonra öldürülen Sedat'ın yerine geçen Hüsnü Mübarek tarafından affedilerek, üç yıl sonra hem görevi iade edilmiş, hem de makamına dönmesine izin verilmişti.

Sedat'ın İsrail'i ziyaret etmesine de karşı çıkan Papa 3. Şenuda, Kudüs'ü ziyaret eden herhangi bir Hıristiyanın derhal aforoz edileceğini belirtmişti. Papa'lık görevine geldikten sonra tüm dünyada kiliselerini artırmak için büyük bir çaba sarf eden 3. Şenuda'nın çalışmaları sonucu 4 olan Kuzey Amerika'daki Kıpti kilisesi sayısının bugün 200'ü geçtiği tahmin ediliyor. Kilise sayısının artmasında Mısır'ı terk ederek ABD ve Kanada'ya yerleşen yüz binlerce Kıpti'nin önemli rol oynadığı tahmin ediliyor.

Kuzey Amerika'nın yanı sıra Avustralya'dan Avrupa'ya Güney Amerika'dan Afrika'ya kilise sayılarını birkaç kat artıran 3. Şenuda Hıristiyanlar arasında diyalogu da savunuyor. Bu amaçla Ortodoks din liderleri arasında Vatikan'ı ilk ziyaret eden kişi olmuştu.

Hıristiyanlara yapılan baskıları bahane ederek bir süreliğine inzivaya çekilen Papa 3. Şenuda, 2005 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerinde de Müslüman Kardeşler tehlikesini bahane ederek açıkça Mübarek'i desteklediğini duyurmuş, bu da bazı Hıristiyan din adamları tarafından sert bir dille eleştirilmişti.

80 milyonluk Mısır'da nüfusun yüzde 7 ile 10'unun Hıristiyan olduğu tahmin ediliyor. Hıristiyanların da yüzde 98'ini Kıpti Ortodokslar oluşturuyor. Ülkede ayrıca Grek Ortodokslarla Katolik ve Ortodoks Ermeniler bulunuyor. Ülkede Hıristiyan ve Müslümanlar genel olarak birlikte ve iç içe yaşıyor. Ancak zaman zaman din değiştirmeler, kilise ve cami yeri tartışmaları ile İslamiyet'i tahkir eden filmlerden dolayı çatışmalar yaşanıyor. (CİHAN)

Kaynak: CHA