'Dershanelerin Sömürgeci Gibi Gösterilmesi Yaralayıcı'

'Dershanelerin Sömürgeci Gibi Gösterilmesi Yaralayıcı'

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel
'Dershanelerin Sömürgeci Gibi Gösterilmesi Yaralayıcı'

Burdur Dershaneler Birliği Başkanı (BDB) Abdullah Yıldırım, temel amacı eğitim yoluyla halka hizmet etmek olan dershanelerin sömürgeci gibi gösterilmesinin yaralayıcı olduğunu söyledi. Burdur'da hizmet veren dershane yetkilileriyle...

Burdur Dershaneler Birliği Başkanı (BDB) Abdullah Yıldırım, temel amacı eğitim yoluyla halka hizmet etmek olan dershanelerin sömürgeci gibi gösterilmesinin yaralayıcı olduğunu söyledi.

Burdur’da hizmet veren dershane yetkilileriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Abdullah Yıldırım, dershanelerin kapatılmasıyla ülkenin maddi ve manevi çok kayıp vereceğini belirttti. Yıldırım, eğitim gibi hassas bir konudaki değişikliklerin sektörün temsilcileriyle istişare edilerek yapılması gerektiğini vurguladı. Yıldırım, “Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi ayrıca yanlış. Teknik olarak da içerik olarak da bu mümkün değil. Özel okullar şu anda bile kontenjanını dolduramıyor. Ayrıca özel okulların öğrencilerinin yüzde 99’u dershanelere gidiyor. Dershanelere her kesimin iz ihtiyacı var.” diye konuştu. Veliler arasında anket yapıldığında, yüzde 90’ından fazlasının dershanelerin devamını isteyeceğini kaydeden Yıldırım, millete yıllardır hizmet eden bu kurumlara vatandaşların sahip çıkacağını sözlerine ekledi.

Dershane kapatma meselesinin eğitimle ilgisinin olmadığını, konunun siyasi olduğunu aktaran Körfez Dershaneleri Burdur Genel Müdürü Alaettin Özgül de, yabancı dil kurslarının devam edeceğini, kendi dilinde ise vatandaşların kurs alamamasını anlamsız olduğunu ifade etti.

Burdur Turuncu Dershanesi Müdürü Cengiz Bolca ise dünyada hiçbir ülkenin dershane kapatmadığını, teknoloji devi Japonya’nın 10 milyon öğrencisinin özel kurslardan kurs aldığını, Güney Kore’de ise ilköğretim öğrencilerinin yüzde 85’inin özel kurs aldıklarını belirtti.

"Dershaneler öğrencileri zararlı dış etkenlerden koruyan ülkenin en önemli kurumlarındır." diyen Burdur Uğur Dershanesi Müdürü Osman Çoban ise özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde bu kurumların gençleri dağa çıkmaktan koruduğunu vurguladı.

Faydalı kurumların kapatılmasının kültürümüze aykırı olduğunu kaydeden Burdur Final Dershanesi Müdürü Hilmi Dikici ise dershanelerin kapatılmasının hukuki açıdan da sıkıntılar getireceğini söyledi.

Basın toplantısına Burdur Dershaneler Birliği (BDB) Başkanı Abdullah Yıldırım, Körfez Dershaneleri Burdur Şubesi Genel Müdürü Alaettin Özgül, dershane idarecileri Kenan Danış Mehmet Yıldırım, Burdur Final Dershanesi Müdürü Hilmi Dikici, Burdur Uğur Dershanesi Müdürü Osman Çoban ve Dershane Kurucusu Hurşit Çetin ve Turuncu Dershanesi Müdürü Cengiz Bolca katıldı.

'Dershanelerin Sömürgeci Gibi Gösterilmesi Yaralayıcı'
'Dershanelerin Sömürgeci Gibi Gösterilmesi Yaralayıcı'
'Dershanelerin Sömürgeci Gibi Gösterilmesi Yaralayıcı'

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title