Siyah Poşet Kullanımının Engellenmesi

Siyah Poşet Kullanımının Engellenmesi

Türkiye Belediyeler Birliği, encümen kararıyla ülke genelinde siyah poşet kullanımını toptan yasakladı.

Siyah Poşet Kullanımının Engellenmesi

Türkiye Belediyeler Birliği, encümen kararıyla ülke genelinde siyah poşet kullanımını toptan yasakladı. Ancak bu gelişmeye rağmen, halen bakkallarda ve pazarlarda siyah naylon torba kullanımına devam ediliyor. Tüketici dernekleri, yerel yönetimlerin pazaryerlerini denetleyip tüketiciyi kese kağıdı kullanımına yönlendirmesinin önemine dikkat çekiyor. Bununla birlikte siyah poşette sunulan hiçbir malın kabul edilmemesi uyarısında bulunuluyor.

Siyah poşetlerin kanserojen madde içerdiğini ve hijyenik olmadığına dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Fahrettin Açıkgöz, insan sağlığını tehdit ettiği bilimsel olarak tespit edilmiş olan siyah poşetin birçok gelişmiş ülkede kullanılmasının yasak olduğunu söyledi. Türkiye'de de yasak olmasına rağmen yeterli denetim yapılmadığı için hala bakkal ve pazarlarda tüketiciye verildiğini kaydeden Açıkgöz, Kayseri Belediye Meclisini Naylon Poşetlerin yasaklanması ve bunun yerine doğa dostu kağıt, bez ve geri dönüşümü olan organik poşetlerin kullanılmasını içeren bir karar alınması için göreve davet ettiklerini dile getirdi.

Naylon poşetlerin petrol türevi olan polietilenden üretildiğine dikkat çeken Açıkgöz, "Naylon poşetlerin sadece yüzde 1'i geri dönüştürülür, yüzde 99'u doğada kalır. Naylon poşetler doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yayar ve bu maddeler toprağa, suya karışarak besin zincirimizi yavaş yavaş kirletir. Ortalama 15 dakika kullandığımız bir naylon poşetin doğada tümüyle yok olması için bin yıl gerekir. Naylon poşetlerin olmadığı bir yaşam düşünmek güç. Ancak, doğanın korunmasına katkıda bulunulması için poşetlerin tekrar tekrar kullanılarak naylon poşet üretimi azaltılabilir.

Naylon olmayan doğaya geri dönüşümü olan poşet ve çanta kullanılabilir. Geri kazanılamayan plastik poşetler, su kaynakları ve çöp sahalarında önemli yer kaplıyor. Özellikle atık maddeden üretilen siyah torbalar, insan sağlığını tehdit ediyor. Genellikle seyyar satıcı ve pazar esnafının kullandığı bu poşetler, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretiliyor. Artık maddelerin dönüştürülmesi sırasında şeffaflaştırma mümkün olmadığı için koyu tonlarda renklendirme yapılıyor. Türk Gıda Kodeksi'ne göre, gıda maddelerinin hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli torbalarda taşınması ve muhafaza edilmesi yasak. Siyah renkli naylon torbaların içinde barındırdığı mikroorganizmalar insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit. Ancak şeffaf poşetlere göre daha ucuz olduğu için esnaf bunları tercih ediyor."dedi. - KAYSERİ