Manavgat'ta soğuk havalar bal satışlarını artırdı

Manavgat'ta soğuk havalar bal satışlarını artırdı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde soğuk havalar bal satışlarını artırdı.

Manavgat'ta soğuk havalar bal satışlarını artırdı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde soğuk havalar bal satışlarını artırdı.

Turizm şehri Manavgat'ta 3 gün içinde hava sıcaklığı 20 dereceden 13 dereceye düştü. Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte Perşembe Pazarı'nda bal satışlarında yüzde 100 oranında artış oldu. Pazarda yerleşik ve tatile gelen turistler petek balı tercih ederken yerli halk, süzme çam balını tercih ediyor. Manavgat'ta 3 gündür havaların soğuk gitmesi ile birlikte işlerinin açıldığını belirten bal satıcısı Mehmet Ali Baş, 3 gün içinde turistlere 22 kilogram satış yaptığını söyledi. Turistlerin süzme bal yerine 500 gramlık paketler halinde petek balı almayı tercih ettiğini ifade eden Baş, petek balı kilogramını 26 YTL, süzme balın ise 16 YTL'den sattıklarını belirtti. Baş, "Havalar soğuyunca 3 gün içinde bal satışlarında yüzde 100 oranında artış oldu. Pazartesi ve Perşembe Pazarı'ndaki müşterilerimizin yüzde 60'ı yerli ve yabancı turistler. Turistler petek balının tadını beğeniyor. Alman, Hollandalı, Belçikalı, Danimarkalı ve Norveçli turistlerin tadına bakmadan bal almaz. Yabancı müşterilerimizin büyük çoğunluğu akredite müşteri. Daha önceki yıllarda Manavgat'a tatile gelmiş balı tadını beğenmiş kişiler. Bazı turistlerde Side'de doğa yürüyüşüne günde 3 kaşık bal yemeden çıkmıyor" diye konuştu.

4 yıldır tatillerini Manavgat'ın Side beldesinde yaptıklarını belirten Alman mimar ve harita mühendisi Hesse-Peggy Hessling çifti, Perşembe Pazarı'ndan satın aldıkları 2 kilogram petek balı 3 gün sonra Almanya'ya götüreceklerini söyledi. Harita mühendisi eşi ile birlikte Türk balını kaliteli ve damak tadına uygun olduğu için 4 yıldır Perşembe Pazarı'nda satın aldıklarını belirten Peggy Hessling, balda katkı maddesi olup olmadığını tadına bakarak anladıklarını ifade etti. Peggy,"Bir balda katkı maddesi olup olmadığını tadına bakarak çok rahat anlarım. Glikoz katkı maddesi olmayan bir balı yiyince boğazda tatlı gıdıklanma olur. Buzdolabına koyunca da 2 gün içinde şekerleşme olur. Manavgat'ın Gebece köyünde üretilen petek balı Almanlar çok seviyor." dedi.

Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü verilerine göre 2007 yılında 370 arıcının 9 bin arı kovanından 180 ton bal üretimi gerçekleştirdiğini söyledi. 2006 yılına göre ilçede bal üretim rekoltesinde yüzde 15'lik bir artış olduğunu ifade eden Manavgat Tarım İlçe Müdürü Sadık Ay, kurumları bünyesinde Manavgat Halk Eğitim Müdürlüğü (MHEM) işbirliği ile açtıkları 'Bilinçli Arı Yetiştiriciliği' kursları yetiştirici sayısını çoğaltmaya çalıştıklarını kaydetti.

Kaynak: CHA