Konak Tüneli'nde Teraslama İşlemi Tamam, Sıra Kazıda

Konak Tüneli'nde Teraslama İşlemi Tamam, Sıra Kazıda

Konak Tüneli'nde Teraslama İşlemi Tamam, Sıra Kazıda
CHA - Haberler | Güncel

İzmir trafiğine nefes aldırması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Konak Tüneli'ndeki çalışmalar hızla devam ediyor.

İzmir trafiğine nefes aldırması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Konak Tüneli'ndeki çalışmalar hızla devam ediyor. İlk etapta üç basamaklı teraslama işlemi yapılan tünel girişlerine, güvenliği sağlamak amacıyla 180 civarında kazık çakıldı. Üç hafta sonra tünel ağzına inilerek kazı çalışmalarının başlaması hedeflenirken projenin iki yıl içinde tamamlanarak halkın hizmetine sunulması planlandı. Temeli 23 Eylül 2011'de atılan tünel, yaklaşık 150 milyon liraya mal olacak. Bin 570 metresi çift tüp tünel olmak üzere bağlantı yolları dahil toplam 2 bin 750 metre olacak tünel için iki de köprü yapılacak. Konak'tan Yeşildere'ye uzanacak tünel hattının Konak girişi Bahri Baba Parkı'ndan, Yeşildere girişi Mehmetçik Parkı'ndan olacak. İnşaatının Bahri Baba Parkından da yapılabilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, imar planlarına işlemesi gerekiyor. Aksi takdirde proje tek taraflı yürüyeceği için yaklaşık bir yıl gecikmeyle açılabileceği ifade ediliyor.

Tünelin giriş ve çıkışları sayesinde şehrin dört bir yanına yeni geçiş güzergahı sağlanacağı, Konak-Yeşildere arasının 5 dakikaya düşeceği belirtiliyor. Güzelbahçe, Narlıdere, Balçova ve Çeşme gibi İzmir'in batı yönünden sahil yolunu kullanarak Bornova, Buca, Gaziemir, Karşıyaka, Çiğli, Kemalpaşa ve Manisa yönüne gitmek isteyenler, bu tünel aracılığıyla şehir merkezine girmeden Konak'tan Yeşildere'ye geçebilecek. Trafik yoğunluğu en fazla olduğu bölgelerden Çankaya'nın araç yükü de azalmış olacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'e son dokuz yılda 13 kavşak, 5 viyadük, 21 köprü ve 160 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını söyledi. Ayrıca 214 bin ağaç dikerek yeşil bir çevre oluşmasına katkı sağladıklarını belirten Bakan Yıldırım, 2011'deki genel seçimden önce İzmir için 35 proje belirlediklerini, dokuzuna bir yıl geçzmeden başladıklarını kaydetti. Bütün bu çalışmaların, sadece şehiriçi yol yapımında 2 milyar liralık yatırıma ulaştığını vurgulayan Yıldırım, bakanlık yatırımlarının yüzde 10'unun İzmir'de yapıldığına dikkat çekerek, 20 milyar liranın üzerinde doğrudan altyapı yatırımı planladıklarını sözlerine ekledi.

Tünel çalışmasının bir an önce bitirilmesini isteyen İzmirliler ise kazı çalışmalarının çift taraflı yapılmasını talep etti. Her gün Balçova'dan Yenişehir Gıda Çarşısı'ndaki işyerine gidip geldiğini belirten Bahri Ardınç, "Evim Balçova'da. İşime gelip giderken sürekli trafik sıkışıklığı yüzünden mağdur oluyorum. Bu yolun yapılması halinde bazen 1 saati bulan Konak-Yeşildere arası 5 dakikaya inecek. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi de elini taşın altına koyarak destek versin." dedi.

Tünel sayesinde trafik sıkışıklığının ortadan kalkacağını söyleyen Ayhan Tarık da, "Bayraklı'da yaşıyorum. İşim gereği her gün Göstepe'ye gitmek zorunda kalıyorum. Bu tünelin yapılması halinde her gün en az 1 saatim, trafikte sinir olarak geçmeyecek. Bir an önce bitirilmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Bu konuda belediyeyle Karayolları'nın işbirliğini arttırmasını istiyorum." şeklinde konuştu.

Konak Tüneli'nde Teraslama İşlemi Tamam, Sıra Kazıda
Konak Tüneli'nde Teraslama İşlemi Tamam, Sıra Kazıda
Konak Tüneli'nde Teraslama İşlemi Tamam, Sıra Kazıda

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title