Gaziantep İl Sağlık Müdürü Yıldırım'dan Organ Bağışı Çağrısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Yıldırım'dan Organ Bağışı Çağrısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım, Organ Bağışının Tedavileri Süren Hastalar İçin Yaşam Umudu Olduğunu Belirterek, "Türkiye'de, Organ ve Doku Nakli Bekleyen Hastaların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor. Özellikle Kalp ve Karaciğer Nakli Bekleyen Hastalar, Uygun Organ Bulunamaması Nedeniyle Hayatlarını Kısa Süre İçinde Kaybediyor." Dedi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Yıldırım'dan Organ Bağışı Çağrısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım, organ bağışının tedavileri süren hastalar için yaşam umudu olduğunu belirterek, "Türkiye'de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa süre içinde kaybediyor." dedi.

Yıldırım, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en önemli sağlık sorunlarının başında yer aldığını belirtti.

Organ bağışının beyin ölümü gerçekleşen kişilerden yapıldığına dikkat çeken Yıldırım, beyin ölümü gerçekleşen kişilerin hayata dönme şanslarının olmadığını ifade etti.

Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra yakınları tarafından organları bağışlanan kişilere donör denildiğini hatırlatan Yıldırım, bu organların fonksiyonlarını kaybetmeden alınması ve bekleyen hastalara ivedilikle nakledilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun organ bağışını insanın insana yapacağı en büyük yardım olarak tanımladığına da vurgu yapan Yıldırım, organ naklinin caiz olduğunu, diğer İslam ülkeleri ve bütün büyük dinlerde de benzer kararların mevcut olduğunu bildirdi.

3-9 Kasım tarihlerinin Organ Nakli Haftası olduğunu belirterek, bu vesile ile vatandaşları organ bağışına çağıran Yıldırım, "Yaşı yüksek veya süregelen sağlık sorunları bile olsa organlardan bazıları uygun alıcılara nakledilebilir. Mesele 70 yaşında bir insanın böbrekleri gayet normal bir şekilde çalışıyor olabilir. Organ alımı, ameliyathane koşullarında uzman bir hekim ekibi tarafından gerçekleştirilir. İlgili organ, alıcıya nakledilene kadar saklanır. Organ alındıktan sonra, insan cesedinin bakımı uygun ve saygın bir şekilde yapılır. Cesedin vücut bütünlüğü korunur. Dış görünümde ameliyat izi dışında herhangi bir bozukluk oluşmaz." diye konuştu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA