Yüzlerce İkişi Hocalı İçin Biraraya Geldi

Yüzlerce İkişi Hocalı İçin Biraraya Geldi

İzmir'de yaşayan yüzlerce Azerbaycanlı öğrenci, Ermenilerin yaptığı Hocalı katliamının yıldönümü dolayısıyla biraraya gelerek "HOCALI" yazısı oluşturdu.

Yüzlerce İkişi Hocalı İçin Biraraya Geldi

İzmir'de yaşayan yüzlerce Azerbaycanlı öğrenci, Ermenilerin yaptığı Hocalı katliamının yıldönümü dolayısıyla biraraya gelerek "HOCALI" yazısı oluşturdu. Öğrenciler adına konuşan Ramin Jafarov, "26 Şubat, Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanısıra insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla siyah bir sayfadır." dedi.

Hocalı katliamını anmak için biraraya gelen yüzlerce Azerbaycanlı öğrenci, Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Yeşil, mavi ve kırmızı tişörtler giyen öğrenciler, önceden numaralandırılmış yerlerde durarak yazı oluşturdu. Etkinlikten önce konuşan Jafarov, şunları söyledi: "26 şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı şehrinde, sivil halkımıza karşı Ermeniler tam anlamıyla bir soykırım yaptı. Bugün sözde soykırım iddialarıyla Türkiye'yi suçlayan Ermenistan'ın eski Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın direktifleri doğrultusunda ve 366. Motorize Alay'ın desteğiyle Ermeniler, Karabağ bölgesinde 7 bin kişilik nüfusa sahip ve coğrafi konumu itibariyle bölge için stratejik önemi olan Hocalı'yı ele geçirmek için 25 Şubat gecesi katliam gayesiyle harekete geçmiştir. Hocalı'nın işgali sonucu sivil ve silahsız Azerbaycan Türkleri çocuk, kadın, ihtiyar, genç ayrımı yapılmadan Ermeniler tarafından katledilmiştir. Resmi verilere göre o gece 613 kişi, insanlık dışı yöntemlerle katledilmiştir. Bunlardan 83 çocuk ve 106 kadın, acımasız yöntemlerle işkence yapılarak öldürülmüştür. Küçücük çocukların gözleri oyulmuş, hamile kadınların karınları deşilmiş ve daha doğmamış çocuğun cinsiyeti hakkında yazı tura atılarak iddiaya tutuşulmuştur."

'TBMM'DE SOYKIRIM OLARAK TANINSIN'

Hocalı gibi soykırımların bir daha yaşanmamasını isteyen Jafarov, "Çocuklar katledilmesin, kimse evsiz kalmasın. Kısacası Hocalı'ya adalet istiyoruz. Bir millet, iki devlet olduğumuz kardeş ülke Türkiye'den isteğimiz, bu olaya sessiz kalmamasıdır. Bu vahşetin TBMM'de soykırım olarak tanınmasını istiyoruz, çünkü bu soykırım, doğrudan Türklüğe yapılmıştır." dedi.

Konuşmaların ardından yerlerine geçen yüzlerce kişi, "HOCALI" yazısını meydana getirdi. İki ülkenin milli marşları okunduktan sonra soykırımı temsil etmek için herkes yere yattı.