Van'da doğalgaz çalışmaları hızlı başladı

Van'da doğalgaz çalışmaları hızlı başladı

Van'da herkesin dört gözle beklediği doğalgaz çalışmalarında 10 gün içinde 3 kilometrelik hat döşendi.

Van'da doğalgaz çalışmaları hızlı başladı

Van'da herkesin dört gözle beklediği doğalgaz çalışmalarında 10 gün içinde 3 kilometrelik hat döşendi.

Belediye Başkanı Burhan Yenigün, belediye meclis üyeleri ile birlikte İskele Caddesi'nde başlanan kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Van'da doğalgaz çalışmalarını yapan Aksa Enerji Grubuna bağlı Vangaz Şirketi, şehir merkezinde kazı çalışmalarına 4 Nisan günü başladı. Başkan Yenigün, belediye meclis üyeleri ile birlikte çalışmanın olduğu bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Başkan Yenigün burada yaptığı açıklamada, 2004 yerel seçimler öncesi yapılan mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Van'a doğalgaz getirilmesi ve Van Gölü'nün kirlilikten kurtarılması konusunda iki önemli sözünün olduğunu hatırlatarak, verilen sözlerin önemli kısmının yerine getirildiğini söyledi.

Yenigün, gölün kirlilikten kurtarılarak Haliç gibi yüzülecek hale getirilmesi için şimdiye kadar 36 kilometre kolektör ve 255 kilometre kanalizasyon hattı yaptıklarını vurguladı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Zeve Kampüsü'ne Ocak ayında gaz verilmeye başlandığını hatırlatan Yenigün, şehir merkezine yılsonuna kadar gaz verilmeye başlayacağını söyledi. Yenigün, "7 km uzunluğundaki İskele Caddesi'nde çalışmalara başlamamızın sebebi geçen yıl bu caddemizde büyük alt yapı çalışması oldu. Yolun her 2 tarafına kaldırımları yaptık. Bu yıl doğalgaz çalışması yapılacağı için asfaltı yapmadık. Şimdi firmamız çalışmalarını bitirdikten sonra hemen arkasında beton asfalt yaparak tamamlayacağız" dedi.

Vangaz Müdürü Gürkan Belgütay, kentte doğalgaz çalışmasıyla birlikte konutlarda doğalgaz hattını çeken en az 70 sertifikalı firmanın olacağını belirterek, bu çalışmalarla yeni istihdam alanlarının oluşacağını anlattı.

Şimdiden evleri gezerek, doğalgaz hattını çekebileceklerini söyleyen kişilerin olabileceğini dile getiren Belgütay,"Halkımız doğalgaza yabancı olduğu için firma olarak bu konuda vatandaşlarıma belli süreler içerisinde bilgilendirmeler yapacağız."dedi.

Belgütay, mayıs ayında doğalgaz aboneliklerine başlayacaklarını dile getirerek, abonelik ücretinin 180 dolar olacağı ve kredi kartlarına taksit yapabileceklerini söyledi. Belgütay, Ekim ayında şehir merkezinin bir kısmına gaz vereceklerini sözlerine ekledi.