Hükümet Haberleri

Hükümet haber, Hükümet son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hükümet - 22.09.2021
Gine Bissau'da sağlık çalışanlarının grevi nedeniyle 30'dan fazla hasta öldü
Batı Afrika ülkesi Gine Bissau'da sağlık çalışanları, çalışma koşulları, ücretler, yetersiz donanıma sahip hastaneler ve klinikler nedeniyle greve gitti. Hemşireler Sendikası Sözcüsü Garcia Batican Sampaio düzenlediği basın toplantısında, sağlık çalışanlarının greve gitmesi ile sağlık sistemini felç olduğunu ve 30'dan fazla hastanın hayatını kaybettiğini aktardı. Sampaio, "Ülke çapında sağlık sektörünü tamamen felç eden boykottan ve ölümlerden hükümeti sorumlu tutuyorum" dedi.
Hükümet - 22.09.2021
Son dakika haberleri | İran, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden yetkililer New York'ta bölgesel sorunları görüştü
Abdullahiyan, görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, bölgesel krizlerden, sorunlardan ve yanlış anlaşılmalardan kurtulmanın diplomasi ve diyalog dışında bir yolu olmadığını belirterek, "İran'ın yeni hükümetinin önceliği komşular ve bölge ile ilişkileri güçlendirmek ve geliştirmektir.
Hükümet - 22.09.2021
Etiyopya'da isyancılar, yardım tırlarının abluka yüzünden geri dönemediğini ileri sürdü
Birlemiş Milletlerin (BM) temmuzdan bu yana 466 yardım tırından sadece 38'inin geri döndüğünü açıklaması sonrası Etiyopya hükümetinin suçlamalarına maruz kalan TPLF, tırların, hükümetin uyguladığı abluka ve güvenlik sorunu yüzünden dönemediğini ileri sürdü.
Hükümet - 22.09.2021
AB'den Yemen'e 119 milyon avro yardım
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Hükümet - 22.09.2021
Son dakika haberi: Hafter seçimlere girebilmek için "askeri yetkilerini" 3 aylığına devretti
Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde meşru yönetim olarak Başkanlık Konseyi ve ona bağlı Ulusal Birlik Hükümeti kabul edilirken, Konseyin Başkanı Muhammed el-Menfi Libya Ordusunun Başkomutanı yetkisi taşıyor.
Hükümet - 22.09.2021
Oxfam: Yemen, Kovid-19 kaynaklı en yüksek can kaybının yaşandığı ülke
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Hükümet - 22.09.2021
Suudi Arabistan'ın, BAE'den yaptığı ithalat temmuz ayında yaklaşık yüzde 33 azaldı
Riyad hükümetinin kararı, İsrail menşeli katkı maddesi içeren ürünlerin yanı sıra üretici firmanın tümüyle veya kısmen İsrailli yatırımcılara ait ürünler ile Arapların İsrail'e karşı boykot ettiği firmalara ait ürünleri de kapsıyor.
Hükümet - 22.09.2021
Yemen ordusu Şebve'de Husilerin ele geçirdiği bölgelerde yeniden kontrolü sağladı
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Hükümet - 22.09.2021
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den sömürge döneminden dersler çıkarılması çağrısı Açıklaması
Bugünkü Namibya topraklarında yer alan Alman Güneybatı Afrikası'nda Almanların işlediği suçu ülkesi tafafından kabul etmenin çok uzun sürdüğünü belirten Steinmeier, Alman hükümeti, Namibya hükümeti ve Herero ve Nama halklarıyla bu suçun bugünkü açıdan bir soykırım olarak kabul edilmesine ilişin başlatılan müzakerelerin yakında uzlaşmayla sonuçlanmasını ümit ettiğini söyledi.
Hükümet - 22.09.2021
İngiltere, "Covishield" aşısını uluslararası seyahatlerde tanıyacak
İngilliz hükümeti uluslararası seyahat rehberinde değişikliğe giderek Hindistan Serum Enstitüsünce "Covishield" adıyla üretilen AstraZeneca aşısını uluslararası seyahatlerde tanıma kararı aldı.
Hükümet - 22.09.2021
Son dakika haberleri | Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya Başbakanı Dibeybe ile telefonda görüştü
Son dakika gündem haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile yaptığı telefon görüşmesinde, Libya Temsilciler Meclisinin (TM) hükümetten güvenoyunu geri çekme kararına karşı, Ulusal Birlik Hükümeti'ne Türkiye'nin desteğini vurguladı.
Hükümet - 22.09.2021
Yemen ordusu Hudeyde'de Husilere ait bomba yüklü 2 İHA düşürdü
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Hükümet - 22.09.2021
Dışişleri'nden 'Libya' açıklaması (2)
BAKAN ÇAVUŞOĞLU, BAŞBAKAN DİBEYBE İLE GÖRÜŞTÜDışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, bugün Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile telefonda görüştüğü belirtilerek, "Sayın Bakanımız görüşmede, Libya Temsilciler Meclisi'nin...
Hükümet - 22.09.2021
Dışişleri Bakanlığı: "Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile telefonda görüşmüştür.
Dışişleri Bakanlığı: "Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile telefonda görüşmüştür.
Hükümet - 22.09.2021
Ukrayna hükümeti, Latin harflerine dayalı Kırım Tatar alfabesini destekledi
Ukrayna hükümeti, Latin harflerine dayalı Kırım Tatar alfabesine geçiş teklifine destek verdi.
Hükümet - 22.09.2021
Atatürk Kent Park'ta zumba ve aerobik zamanı
Kitap Okuma ve Resim Sergisi İle Son Bulacak Avrupa Hareketlilik Haftası, 21 Eylül Salı günü, Fatih Parkı'nda saat 15.00'de 'Çiçeklenen Manisa' etkinliği ile devam edecek. Etkinlikler hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fırat Özcan, sağlıklı bir kent için toplu taşıma ve çevreci ulaşım araçlarını kullanma çağrısında bulundu. Hafta boyunca sürecek etkinlikler hakkında bilgi veren Özcan, 22 Eylül tarihine kadar sürecek olan etkinliklerin Atatürk Kent Park'ta spor etkinlikleriyle devam edeceğini ve Avrupa Hareketlilik Haftası'nın son günü olan 22 Eylül tarihinde de Hükümet Caddesi'nin trafiğe kapatılarak kitap okuma ve resim sergisi ile son bulacağını bildirdi.
Hükümet - 22.09.2021
İngiltere, ABD'yle STA beklentisini düşürdü
BBC'nin dünkü haberinde, İngiliz hükümetinin artık ayrı bir ticaret anlaşması yerine USMCA olarak bilinen ABD, Meksika ve Kanada arasındaki mevcut ticaret anlaşmasına dahil olmak için pazarlık yapmayı düşündüğü belirtilmişti.
Hükümet - 22.09.2021
Son dakika haberleri! İtalya'da bütçe açığı Kovid-19 nedeniyle 2020'de yükseldi
Geçen yılki bütçe açığının, İtalyan hükümetinin yüzde 9,5 tahmininden fazla gelmesi ise dikkati çekti.
Hükümet - 22.09.2021
AK Partili Çalık: Esnaflarımıza 83 milyar TL destek verdik
Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "24 Ocak 2020'de meydana gelen deprem sonrası esnafın hazine destekli olan kredilerinin faizleri ertelendi. Malatya'da 2 bin 300 kişiye 167 milyon TL hazineden destek kredisi olarak devletimiz ödedi. Bundan dolayı şükran duyuyorum. Şuan esnaf ve sanatkârlarımızın destek kredisi miktarı Malatya'mıza bugün itibariyle verilen 253 milyon 114 bin TL'dir" dedi. ŞEVKET KESKİN: SİZDEN ÖVGÜYLE BAHSEDİYORUM ÇÜNKÜ SİZ GERÇEKTEN ÇALIŞIYORSUNUZ Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin ise esnafın pandemi döneminden etkilendiğini belirterek, "Faizsiz bir kredi imkânı doğarsa esnafa bu sıkıntılı döneminde katkı sağlar. Bir yıl ödemesiz 50-100 bin TL gibi bir kredi imkânının sağlanması konusunu Cumhurbaşkanımıza da ilettik. Bu noktada sizin de Cumhurbaşkanımız ve bakanlarla çok iyi bir diyalogunuz var. Bir konu olduğunda direkt Cumhurbaşkanımıza, ilgili bakana gidip iletebiliyorsunuz. Ben sizi çalışmalarınızdan dolayı da her zaman tebrik ediyorum. Sizden her zaman övgüyle bahsediyorum çünkü siz gerçekten çalışıyorsunuz" diye konuştu. ESNAFLARIMIZA ÇOK ÖNEMLİ DESTEKLER VERDİK Malatya Milletvekili Öznur Çalık da Türkiye'de esnafla ilgili çok önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Çalık, Halk Bankası aracılığıyla esnafa verilen destek ve kredilerin çok önemli olduğunu ifade ederek, "2002 yılında 2021 yılına kadar esnafa verilen desteklere baktığımızda; TESKOMB'un önemli destekler verdiğini görüyoruz. Esnafın kullandığı kredilerin faizleri daha önce yüzde 47'lerdeydi, şu anda yüzde 8,5'e düşürülmüş vaziyette. TESKOMB üzerinden verdiğimiz kredilerde sadece yüzde 20 süspanse ediliyordu, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yüzde 50'ye, sonrasında yüzde 100'e kadar kredilerin faizlerinin süspansiyonunu Hazine ve Maliye Bakanlığımız destekledi. TESKOMB bu bütçeyi esnafımıza ulaştırırken, aradaki oluşacak farkı Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hükümet olarak süspanse etmeyi ben çok kıymetli ve değerli buluyorum" dedi.
Hükümet - 22.09.2021
Yemen'de Husiler hükümetin kontrolündeki Marib'de bir ilçeyi ele geçirdi
Yemen'deki İran destekli Husiler, hükümetin kontrolündeki Marib ilinin Harib ilçesinde kontrolü ele geçirdi.
Hükümet - 22.09.2021
Dışişleri Bakanlığı: "Türkiye, dost ve kardeş Libya halkı ve meşru Libya yönetimine desteğini sürdürecektir"
Dışişleri Bakanlığı, Libya Temsilciler Meclisi'nin Milli Birlik Hükümeti'nden güvenoyunu çekme kararına ilişkin açıklama yaptı.
Hükümet - 22.09.2021
Uluslararası Destek Grubu, Lübnan makamlarına halkın yükünü hafifletme çağrısı yaptı
Lübnan İçin Uluslararası Destek Grubu, Lübnan makamlarına yeni hükümetin eylem planı doğrultusunda ekonomik krizin getirdiği zorluklara karşı halkın yükünü hafifletecek adımlar atması çağrısında bulundu.
Hükümet - 22.09.2021
Filipinler'de başkent Manila'nın Belediye Başkanı Moreno devlet başkanlığına aday
Filipinler'de başkent Manila'nın Belediye Başkanı Fransisco Domagoso ekran adıyla "Isko Moreno", 9 Mayıs 2022'de yapılması planlanan seçimlerde Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin koltuğu için aday olacağını duyurdu. Bir dönem temizlik işçisi olarak çalışan, bir dönem de oyunculuk yapan 47 yaşındaki Moreno, Manila'da düzenlediği basın toplantısında adaylığını açıkladı. Moreno, seçimleri kazanması halinde halen devam eden korona virüs (Covid-19) salgınının yanı sıra ülkede uzun süredir etkili olan yoksullukla mücadeleyi ve demokrasiyi teşvik edeceğini ifade etti. Moreno ayrıca, "Filipinler devlet başkanlığına aday başvurumu kabul edin. Size mükemmel bir hükümet veremeyebilirim ama birlikte onu daha iyi hale getirebiliriz" ifadelerini kullandı.
title