ABD'ye Giden Gül'ün Gündemindekiler

ABD'ye Giden Gül'ün Gündemindekiler

Cumhurbaşkanı Gül, ABD Başkanı Bush'un Davetlisi Olarak Bu Ülkeye Gitti. Burada İkili Görüşmelerde Bulunacak Olan Gül'ün Ziyaretinin En Önemli Maddesi Belli Oldu.

ABD'ye Giden Gül'ün Gündemindekiler

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkan George W. Bush'un davetlisi olarak bu ülkeye gitti. Burada ikili görüşmelerde bulunacak olan Gül, ziyaret çerçevesinde terörle mücadelenin de ele alınacağını söyledi. Gül, temaslarında, terörizmle mücadelede Türkiye-ABD işbirliğinin teyit edileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Ziyaretlerinin çerçevesine ilişkin bilgiler veren Gül, ilk olarak ABD Başkanı George W. Bush'la görüşeceğini kaydetti.

Türkiye'yle ABD'nin ilişkilerini yeni dünya konjonktürü doğrultusunda gözden geçirereceklerini söyleyen Abdullah Gül, her alanda ilişkilerin geliştirilmesine yönelik hedef koyduklarını ifade etti. Gül, 'Temaslarımızda ikili ilişkilerin geliştirilmesiyle bölgesel ve uluslararası ilişkileri ele alacağız. Terörizmle mücadelede son gelişmelerin yanı sıra Pakistan, Afganistan, Irak ve Lübnan'da genel güvenlik ve siyasi ortamı mercek altına alacağız.' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kıbrıs sorunu ve Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini de masaya yatıracaklarına işaret ederken, ABD Başkan Yardımcısı Cheney, Dışişleri Bakanı Rice ve Savunma Bakanı Gigs'le görüşeceğini bildirdi.

ABD'de kanaat önderleriyle de buluşacağını kaydeden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Burda ayrıca yazılı ve görsel medya organlarıyla mülakatlarım olacak. Türk-Amerikan toplumuyla görüşeceğim, Amerikan iş ve yatırım dünyasının önemli isimleriyle bir araya geleceğim. Ayrıca ziyaretimin kültürel bir boyutu da olacak. Merkez Bankamızın Türk Çağdaş Resim Koleksiyonu'nu ziyaret edeceğim. 9 Ocak'ta New York'a geçecek ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Moon'la akşam yemeğinde bir araya geleceğim. Dış Politika Konseyi'nde Türk-Amerikan ilişkileri üzerine konuşma yapacağım. Son olarak ABD Ahıska Türkleri'nin ve Musevi sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini kabul edeceğim.'

Uluslararası ilişkilerde doğan yeni ortamda Türkiye ve ABD arasındaki işbirliğinin önemini muhafaza ettiğinden söz eden Cumhurbaşkanı Gül, geleneksel olarak savunma eksenli ilişkilerin yeni boyutlar kazandığından bahsetti. Gül, ekonomi, ticaret, yatırım, enerji, ortak araştırma ve kalkınma programının geliştirilmesi, bilimsel ve teknolojk araştırmalarla toplumsal temasın çeşitlendiğini dile getirerek, kamuoyu algılamalarının ilişkilerde öne çıktığını kaydetti.

Gül, 'Son aylarda Türk-Amerikan ilişkileri, PKK terörü ve Ermeni iddialarına odaklandı; ancak sorunların kapsamı ve anlamıyla birlikte çözümünde işbirliğinde yarattığı yeni potansiyelin kamuoyunca doğru anlaşılabilmesi önemlidir.' dedi.

Gül, iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler, diyalog ve dayanışmayı geliştirmek istediklerine de dikkat çekerken, 'Terörle mücadele başta olmak üzere, bölgesel ve küresel istikrar için Türkiye ve ABD'nin ilişkilerinin karşılıklı teyit edileceğine ve ilişkilerde yeni fırsat pencerelerinin tespitine imkan vereceğine inanıyorum.' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısının ardından özel uçak ''ANA'' ile saat 22.15'te ABD'ye hareket etti. Cumhurbaşkanı Gül'ü, TBMM Başkanı Köksal Toptan uğurladı.

Cumhurbaşkanı Gül'e; eşi Hayrünnisa Gül, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Anna Şimşek, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Alaaddin Sevim ile bazı gazetelerin temsilcileri eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Gül, 8 Ocak'ta Beyaz Saray'da Bush ile bir araya gelecek.

Kaynak: CHA