ABD Savunma Bakanı'ndan Yeni Başkana Tavsiye: "Birbiriyle Konuşan Yardımcı Seç"

ABD Savunma Bakanı'ndan Yeni Başkana Tavsiye: "Birbiriyle Konuşan Yardımcı Seç"

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Kasım Ayında Belirlenecek Olan Ülkenin Yeni Başkan'ına Şimdiden Bir Tavsiyede Bulundu: "Üst Düzey Yetkililerini Birbiriyle Konuşanlardan Seç"

ABD Savunma Bakanı'ndan Yeni Başkana Tavsiye:

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, kasım ayında belirlenecek olan ülkenin yeni Başkan'ına şimdiden bir tavsiyede bulundu: "Üst düzey yetkililerini birbiriyle konuşanlardan seç"

Bugüne kadar 7 Başkan ile çalışmış olan ABD Savunma Bakanı Gates, ABD'de genellikle Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı'nı seçerken Başkanların birbirinden bağımsız isimler seçme eğiliminde olduğunu söyledi. Colorado eyaletinde katıldığı bir seminerde konuşan Gates, "İşin gerçeği kariyerim boyunca Dışişleri ve Savunma Bakanlarının çok zor konuştuklarını gördüm" dedi. Gates, bu durumun da "yasaların yapıcı bir şekilde ve zamanında yapılıp yapılamaması konusunda bu gerçekten fark oluşturduğu" söyledi.

Gates, Heritage Foundation tarafından düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada "hükümetn çalışıp çalışmamasını sağlayan kişiler arasındaki iletişimdir" dedi. Savunma Bakanı, "Yeni Başkanı, erkek veya kadın, ulusal güvenlikle ilgili pozisyonlara yeni isimler seçerken bu kişiler arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurmaya teşvik ediyorum. Çünkü bu kişilerin bir arada verimli bir şekilde çalışıp çalışamayacakları bu başkanın başarısının merkezinde yer alacaktır" diye konuştu. Gates, "Bu birbirleriyle her zaman hemfikir olsunlar anlamına gelmiyor, sadece iyi geçinmek zorundalar" diye ekledi.

Robert Gates, 1966 yılında CIA'ye katılmış ve ABD eski Başkanı George H. W. Bush yönetiminde bu kurumun başkanı olmuştu. Aynı zamanda kendisine ulusal güvenlik danışmanı olarak da hizmet vermişti. Şimdiki Başkan George Bush döneminde ise Aralık 2006'da Pentagon Başkanı (Savunma Bakanı) olmuştu.

Robert Gates ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice arasında Soğuk Savaş dönemlerine ikisinin de Sovyet uzmanları oldukları döneme uzanan yakın çalıştıkalrı uzun süreli bir ilişkileri bulunuyor.

Ancak kendilerinden önce bu makamları dolduran Donald Rumsfeld ile Colin Powell'in arasının mesafeli olduğu biliniyordu. İkisi Irak politikası konusunda anlaşamamışlar ve eleştirmenler, o zaman için Ulusal Güvenlik Danışmanı olan Rice'ı politikayı belirlemek için bu anlaşmazlıkları giderememekle suçlamışlardı.

Gates, Başkan Bush'un ilk başkanlık döneminde yönetimde yer almadı; ancak Savunma Bakanı Caspar Weinberger ve Dışişleri Bakanı George Schultz'un zor ilişki kurduğu Ronald Reagan başkanlığında da yönetimde bulundu.

Kaynak: CHA