ABD Dışişleri Eski Bakanı Colin Powell: Hükümetin Demokrasi Açılımı Dünyaya Örnek Olur.

ABD Dışişleri Eski Bakanı Colin Powell: Hükümetin Demokrasi Açılımı Dünyaya Örnek Olur.

Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (Tikad) "Anneler Şiddete Karşı Konferansı"na Katılan ABD Dışişleri Eski Bakanı Colin Powell, Demokratik Açılımla İlgili Bir Soruya, Hükümetin Kürt Açılımı Desteklediğini Belirterek, Bunun Sadece Ortadoğu'ya Barış Getirmeyeceğini Aynı Zamanda Dünyaya Örnek Bir Gelişme Olacağını Söyledi.

ABD Dışişleri Eski Bakanı Colin Powell: Hükümetin Demokrasi Açılımı Dünyaya Örnek Olur.
20.10.2009 21:55 | Son Güncelleme: 20.10.2009 21:55

Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) "Anneler Şiddete Karşı Konferansı"na katılan ABD Dışişleri eski Bakanı Colin Powell, demokratik açılımla ilgili bir soruya, hükümetin Kürt açılımı desteklediğini belirterek, bunun sadece Ortadoğu'ya barış getirmeyeceğini aynı zamanda dünyaya örnek bir gelişme olacağını söyledi.

ABD Dışişleri eski Bakanı Colin Powell, Türkiye İş Kadınları Derneği'nin İstanbul Four Season Hotel'de düzenlediği "Anneler Şiddete Karşı" konferansına katıldı. Konferansa ayrıca, İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın yanı sıra yurtiçi ve yurtdışındaki bir çok üniversiteden yerli ve yabancı bilim adamı da katıldı.

Gün boyu süren panelin sonunda katılımcılara seslenen Colin Powell, konuşmasının başında ABD-Türkiye ilişkilerinin tarihsel boyutuna değindi. Konuşmasının ardından bir soru üzerine hükümetin Kürt açılımını öven Colin Powell, "Hükümetin bu demokratik açılımını elbette destekliyorum. Biz Türkiye'nin PKK ile savaşında her zaman yanında olduk. Bu demokrasi hamlesinin başarılı olmasını istiyorum ve başarılı olması durumunda sadece kendi bölgesinde değil, bütün dünyaya bir barış örneği oluşturacak." dedi.

Irak'a askeri operasyonların düzenlendiği sırada Powell'ın görevde olduğu ve Irak'ta sonradan nükleer silahların olmadığını anlaşıldığını soran bir gazeteciye Powell, savaş öncesi Irak ile ilgili istihbarat raporlarının ülkede nükleer silah olduğunu gösterdiğini, ancak bunun böyle olmadığını belirterek, "Yanıldık." dedi.

Türkiye ile ABD ilişkilerinin yüzyıllar öncesine dayandığını anlatan Colin Powell, özellikle ikinci dünya savaşından sonra komünizm dalgasından Türkiye'yi kurtarmak için Truman Doktrini adı altında verilen yardımların, her ilki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını söyledi.

Türk askerinin fedakarlığını iyi bildiğini belirten Powell, "Ben kendim asker olduğum dönemlerde, Türk askerinin fedakarlığını, ABD askeriyle omuz omuza bir çok yerde verdiği mücadeleyi hatırlıyorum. Türkiye'nin NATO'ya üye olması da ilişkilerimizi daha da ileriye taşıdı." dedi.

Türkiye ile ABD arasında zaman zaman anlaşmazlıkların olabileceğini belirten Powell, şöyle konuştu: "Türkiye ile ülkemiz arasında zaman zaman anlaşmazlık çıksa da, her iki ülke de dost ve müttefik ülkelerdir. 2003 yılında Irak operasyonu öncesinde Türkiye'nin ABD askerlerine izin vermemesi bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Ancak her zaman söylerim, Türkiye bağımsız ve demokrasiyle yönetilen bir ülkedir. Aramızdaki güçlü ilişkiler bunun üstesinden gelecek niteliktedir." diye konuştu.

Powell, Türkiye'nin her zaman AB'de olmasından yana olduklarını ve gelecekte de AB'deki yerini alacağına inandığını söyledi. Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokol anlaşmasına da değinen Powell, "Türkiye, kendi bölgesinde arabulucu rolüyle çok güçlü bir ülke. Türkiye ile Ermenistan arasında yakın zaman önce imzalanan protokolün de on yıllar süren anlaşmazlıkları bitireceğine inanıyorum." dedi.

Son olarak Türkiye İş Kadınları Derneği'ni öven Powell, konuşmasına şu şekilde devam etti: "TİKAD'ı da, kadının konumunu iyileştirmede gösterdiği başarılarından dolayı kutluyorum. Türkiye'de kadının konumunun iyileşmesi, bu ülkede demokrasinin ne derece yol aldığının da göstergesidir. Kadına karşı şiddet dünyanın her ülkesinde var maalesef. Benim kendi ülkemde de kadına karşı en vahşi şiddetin uygulandığını zaman zaman görüyoruz. Bence kadınların askere alınması da sağlanmalı. Kadınlar kendilerinin hem iyi bir asker, hem de iyi bir anne olabileceklerine inanıyorlar." (CİHAN)

Kaynak: CHA

Şu an buradasınız: ABD Dışişleri Eski Bakanı Colin Powell: Hükümetin Demokrasi Açılımı Dünyaya Örnek Olur. - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.7.2020 15:11:03. #1.14#
title