Van'da 2008'in ilk koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı

Van'da 2008'in ilk koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı

Van İl Koordinasyon Kurulu'nun 2008 yılı ilk toplantısı Vali Yardımcısı Ömer Özcan'ın başkanlığında yapıldı. Kamu kurumları 2007 yılı değerlendirmesi yaparak, 2008 yılı hedeflerini açıkladılar.

Van'da 2008'in ilk koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı

Van İl Koordinasyon Kurulu'nun 2008 yılı ilk toplantısı Vali Yardımcısı Ömer Özcan'ın başkanlığında yapıldı. Kamu kurumları 2007 yılı değerlendirmesi yaparak, 2008 yılı hedeflerini açıkladılar.

Vali Yardımcısı Özcan, Van'da son yıllarda birçok yeniliğe, birçok adıma birçok istihdam kaynaklarına imza atıldığını belirterek, KÖYDES kapsamında 2007 yılı sonu itibariyle hedeflerinin tutulduğunu söyledi. 2008 yılı içerisinde ise kaynaklarımızın büyük bir kısmını yine KÖYDES'le birlikte enerji yatırımlarına, ayrıca duble yol çalışmalarına harcanacağını ifade eden Özcan, bu yıl içinde ilin istediği yatırımların gerçekleşeceğini vurguladı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Karahan, üniversitenin doğalgaz'a kavuştuğu müjdesini verdi. Karahan, üniversitenin doğalgaz hattı için 495 bin YTL harcama yaptığını, önümüzdeki yıl Fueloil kullanmayacakları için de idarenin 1 milyon 500 bin YTL fazla harcamadan kurtulacağını söyledi. Karahan, "Bu yılki yatırım projemizin toplam tutarı 15 milyon YTL'dir. 3 milyon YTL altyapı için harcanacak. Eski sosyal tesislerimiz Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu'nun uyguluma oteli için otelcilik okuluna dönüştürülecek. Gelen ödeneklerle de spor tesisleri ve diğer onarımlar yapılacak. Ayrıca 400 yataklı hastanemiz için bu yıl 9 milyon YTL'ye ihtiyaç vardı. 3 milyon YTL kaynak gelmişti. 6 milyon YTL ise Milli Eğitim Bakanımız Hüseyin Çelik'in girişimleri sonucu sorun çözüldü" dedi.

VAN BELEDİYESİ 2008 YILI YATIRIMI İÇİN 42 MİLYON YTL ÖDENEK AYIRDI

Van Belediye Başkan Yardımcısı Miraz Tunçdemir'de; belediyenin 2008 yılı bütçesinin 95 milyon YTL olduğunu belirterek, bunun 42 milyon YTL'sinin yatırıma yönelik olduğunu kaydetti. Tunçdemir, "Katı Atık Bertaraf Projemiz şuanda Devlet Planlama Teşkilatımız (DPT) tarafından değerlendirmeye alındı. Bu projenin de dış finansman kaynaklı olması için çalışmalarımız devam etmektedir. Belediye olarak çözülmesini istediğimiz sorunların başında yatırım yapılacak yerlerdeki diğer kuruluşlarla aynı paralelde yürütülmesi, yatırım finansmanının bir kısmının devlet tarafından karşılanmasıdır. Bu konuda belediyemizin çalışmalarında TEDAŞ ve DSİ'nin özellikle bu konularda onlardan yardım talep ediyoruz"

2007 YILINDA KÖYDES İLE 578 PROJE YAPILDI

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adnan Yaviç de, köylerin alt yapı sorunları için KÖYDES ile 2007 yılı içinde 48 milyon 652 bin YTL ödenekle 578 proje tamamlandığını söyledi. 2008 yılı için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını dile getiren Yaviç, "2008 yılında İl Özel İdaresi'nin 25 milyon YTL'lik bir ödeneği mevcut. Bu ödenekle 13 milyon 350 bin YTL'si doğrudan yatırıma ayrılan kısımdır. İl Özel İdaresi'nin 2008 yılı bütçesiyle 53 adet proje yürüteceğiz. 28 adedi yol ve ulaşım, 13 içme suyu, 12 adet ise küçük gölet ve kanal yatırım projelerimizdir" dedi.