Toplu konutların müteahhitleri iflas etti, üçüncü etabın fiyatları arttı

Toplu konutların müteahhitleri iflas etti, üçüncü etabın fiyatları arttı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Manisa Belediyesi tarafından Laleli semtindeki birinci etap 416 konut ve Güzelyurt Mahallesi'ndeki ikinci etap 544 konutu yapan müteahhitlerden biri iflas etti. Bu durum TOKİ'yi hareketlendirdi ve yeni yapılacak üçüncü etap konutların fiyatlarını arttırdı.

Toplu konutların müteahhitleri iflas etti, üçüncü etabın fiyatları arttı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Manisa Belediyesi tarafından Laleli semtindeki birinci etap 416 konut ve Güzelyurt Mahallesi'ndeki ikinci etap 544 konutu yapan müteahhitlerden biri iflas etti. Bu durum TOKİ'yi hareketlendirdi ve yeni yapılacak üçüncü etap konutların fiyatlarını arttırdı. Adnan Menderes Mahallesi'ne yapılacak üçüncü etap 724 konutun başvuruları için Belediye Toplu Konut Koordinatörü Tülay Yesügey ile birlikte tanıtım yapan Belediye Başkanı Bülent Kar, "Birinci ve ikinci etap konutları yapan müteahhitler iflas etti. Biz de fiyatları biraz yüksek tuttuk." dedi.

Başkan Bülent Kar, birinci etap 416 konutu yapan firmanın işlerinin bozulduğunu ve iflas ettiğini, ikinci etap konutları yapan firmanın ise 3 milyon YTL zarar ederek iflas noktasına geldiğini belirterek, "TOKİ artık biraz daha yüksek maliyetli evler yapıyor. Alıcının yanısıra yüklenici firmayı da düşünüyor. Bunun içinde evin iç donanımında birtakım değişiklikler yapılıyor. Üçüncü etap konutlar, doğalgaz dönüşümlü olacak ve parke taşı döşenip ev sahiplerine teslim edilecek. Fiyatlar biraz yüksek olabilir ancak burada müteahhitler de düşünüldü." şeklinde konuştu.

Şehre daha önce 960 konut kazandıran Manisa Belediyesi, üçüncü etap 724 konut için başvuruları başlattı. Konutların 532 tanesinin dar gelirliler için tahsis edildiğini söyleyen Başkan Kar, neredeyse peşinatsız satılacağını söyledi. Dairelerin B tipi 2+1 oda, 75 metrekare, 180 ay vade ve toplam fiyatının 71 bin 300 YTL, B1 Tipi 2+1 oda, 85 metrekare, 180 ay vade ve toplam fiyatının 63 bin 600 YTL olduğunu kaydeden Kar, dar gelirlilerin aylık 320 ile 360 YTL arasında taksit ödeyerek ev sahibi olabileceklerini dile getirdi. Kar, "Bu evlere sahip olabilmek için aylık gelirin bin 90 YTL'yi geçmemesi gerekiyor. Ayrıca üç yıldır Manisa sınırları içinde yaşama ve 30 yaş üzerinde olma şartı aranıyor. Evlerin 6 bin YTL olan peşinatı sözleşme tarihinde ödenecek. Vadeler ise evler tamamlanıp ev sahibi içine girdikten bir ay sonra ödenmeye başlayacak." dedi.

Başkan Kar maddi durumu iyi olan aileler içinse C tipi 112 metrekarelik 144 daire yapılacağını belirterek, bu konutların fiyatlarının 106 bin 800 YTL olacağını ve vadelerinin peşinatlarına göre 120, 108 ve 96 ay şeklinde belirleneceğini açıkladı. 724 konuttan 38 dairenin ise belediyeye arsa karşılığı verileceğini kaydeden Bülent Kar, başvuruların 15 Ocak tarihinde sona ereceğini, noter huzurunda kura çekimiyle 2008 Ocak ayında yapımına başlanacağını kaydetti. Kar ayrıca konutların 24 ay içinde tamamlanacağını, konut alanına cami, okul ve ticaret merkezi de yapılacağını aktardı. Mevcut belediye şantiyesi üzerine yapılacak konutların ileriye dönük mükemmel bir yatırım olduğunu söyleyen Başkan Kar, "Bu bölgeye 400 yataklı araştırma ve uygulama hastanesi yapılacak. Ayrıca Manisa çöplüğü için çalışmalarımız devam ediyor. Burası da ileride yeşil alana dönüştürülecek." şeklinde konuştu

Göreve geldikleri 2004 yılında şehirde kira ve konut fiyatlarının el yaktığını hatırlatan Kar, "Belediye olarak TOKİ ile işbirliği yapıp yeni konutlar kazandırdık. Asıl amacımız, kira ve ev fiyatlarının düşmesiydi. Artık Manisa'da dar gelirliler de ev sahibi olabiliyor." açıklamasında bulundu.

Kaynak: CHA