Samsun'daki 670 Okulda 100 Bin Öğrenciye Süt Dağıtılacak

Samsun'daki 670 Okulda 100 Bin Öğrenciye Süt Dağıtılacak

Samsun'daki 670 Okulda 100 Bin Öğrenciye Süt Dağıtılacak
CHA - Haberler | Yerel

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı kurumlarının ortaklaşa yürüttüğü 'Okul Sütü Programı' kapsamında Samsun merkez ve ilçelerinde...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı kurumlarının ortaklaşa yürüttüğü 'Okul Sütü Programı' kapsamında Samsun merkez ve ilçelerinde özel okullar dahil ana sınıfları ve ilköğretim 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerine süt dağıtımına başlandı. İl genelinde 670 okulda yaklaşık 100 bin öğrenciye süt dağıtılacağı öğrenildi.

200 ml ambalajlı, sade yağlı UHT içme sütü dağıtımı Kazım Orbay İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törenle başladı. Törene Samsun Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, İl Milli Eğitim Mustafa Cora, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu katıldı. Sınıfları gezen bürokratlar, öğrencilerle sohbet ederek sütleri kendi elleriyle dağıttı. Sütlerin tadına da bakmayı ihmal etmeyen Samsun Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu ile İl Milli Eğitim Mustafa Cora, basın mensuplarına da süt içmeleri tavsiyesinde bulundu.

Süt dağıtımı için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kontrol ve kalite denetimlerine ilişkin onay gelmesini beklediklerini ifade eden Samsun Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, onayın ardından 670 okulda 99 bin 808 öğrenciye süt dağıtımının başladığını söyledi. Bakanlığın geçen seneki süt dağıtımında yaşanan bazı olumsuzlukların tekrarlanmaması için kontrol ve kalite tedbirlerini sıkı sıkı tuttuğunun altını çizen Çobanoğlu, "Yaklaşık 100 bin öğrenciye pazartesi, çarşamba ve cuma günleri olmak üzere hafta 3 gün süt dağıtacağız. Okul sütü, güzel ve son derece gerekli bir proje. Toplumda süt içme alışkanlığı pek yaygın değil. Bu alışkanlığı kazandırmak için proje yararlı olacak. Kalite kontrollerinde daha sıkı bir çalışma yürütülüyor. Tadı ve kalitesi çok güzel. Size de tavsiye ederiz." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora ise öğrencilerden okul sürü formlarını velilerine doldurtup imzalatmaları gerektiğini hatırlattı. Çocuğunun dağıtılacak sütleri içmesine razı olan velilere de seslenen Cora, "Görevlilerimiz her ne kadar titizlikle kontrollerini yapsa da velilerimiz paketlerin sağlamlığını, ambalajlarının delik olmamasını, akıntı olup olmadığını ve son kullanım tarihlerini kontrol etmelerinde yarar var." ifadelerini kullandı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title