KADER Başkanı'ndan Başbakan'la Ruanda polemiğine yanıt: "Başbakan'ın bilgilendirilme eksikliği var"

KADER Başkanı'ndan Başbakan'la Ruanda polemiğine yanıt: "Başbakan'ın bilgilendirilme eksikliği var"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılış resepsiyonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) Başkanı Hülya Gülbahar arasında yaşanan "Ruanda" polemiğine, Gülbahar bugün açıklık getirdi. Çok sayıda kadın derneğinin oluşturduğu "Anayasa Kadın Platformu"nun yeni Anayasa ile ilgili görüşlerini aktardığı toplantıda konuşan Gülbahar, Başbakan'ı b...

KADER Başkanı'ndan Başbakan'la Ruanda polemiğine yanıt:

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılış resepsiyonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) Başkanı Hülya Gülbahar arasında yaşanan "Ruanda" polemiğine, Gülbahar bugün açıklık getirdi. Çok sayıda kadın derneğinin oluşturduğu "Anayasa Kadın Platformu"nun yeni Anayasa ile ilgili görüşlerini aktardığı toplantıda konuşan Gülbahar, Başbakan'ı bilgilendirilme eksikliği olduğunu öne sürdü.

80'i aşkın kadın örgütünün oluşturduğu "Anayasa Kadın Platformu" hazırlanan yeni Anayasa ile ilgili görüşlerini aktarmak üzere Taksim Hill Otel'de biraraya geldi. Kadın derneklerinın Anayasa ile ilgili görüşlerini aktardığı toplantıda KA-DER Başkanı Hülya Gülbahar, Başbakan Tayyip Erdoğan'la TBMM resepsiyonunda yaşadığı Ruanda polemiğine açıklık getirdi. Gülbahar, TBMM açılış resepsiyonunda Başbakan'la karşılaşılaştıkları zaman bugün yapacakları basın açıklaması ile ilgili bilgi verdiklerini belirterek, "Başbakan'a 50'nin üzerinde kadın örgütünün Anayasa Platformu oluşturduğunu ve bu Anayasa Platformu'nun temel talebinin kadın erkek eşitliğine Anayasa'da net bir şekilde yer verilmesini ve bu eşitliğin sağlanması için devletin kota dahil işlevsel önlemler alması istediğimizi ve başbakan olarak desteklerini beklediğimizi söyledik." dedi. "Aldığımız cevap ne biliyor musunuz?" diyerek katılımcılara soran Gülbahar, sözlerine şöye devam ett; "Başbakan bana 'Kadın ve erkek Türkiye'de eşit değil mi? Sen ve ben eşitiz.' dedi. Ben de kağıt üzerindeki eşitliğin gerçek hayatta eşitliğe yetmediğini, bugun Türkiye'de Meclisin ve hükümetin oluşumundan istihdama kadar fiili eşitsizliklerin olduğunu söyledim. Verdiğimi örnek de şuydu; 'Bugün Türkiye de çalışmayan genç nufusun yüzde 88'i kadın. Dolayısıyla fiili bir eşitlik yok. Kağıt üzerinde eşitlik var. Özel önlemler alınması gerekiyor.' dedim."