İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband, Kerkük Sorununu Iraklılar Kendi Aralarında Çözmeli

İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband, Kerkük Sorununu Iraklılar Kendi Aralarında Çözmeli

İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband, Kerkük Sorununun Irak'ı ve Iraklıları İlgilendiren Bir Mesele Olduğunu İfade Ederek, "Kerkük Sorununun Başka Yerde Değil de Iraklılar Arasında Giderilmesi Gerektiğini" Söyledi.

İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband, Kerkük Sorununu Iraklılar Kendi Aralarında Çözmeli

İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband, Kerkük sorununun Irak'ı ve Iraklıları ilgilendiren bir mesele olduğunu ifade ederek, "Kerkük sorununun başka yerde değil de Iraklılar arasında giderilmesi gerektiğini" söyledi. İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Hükümeti Başkanı Mesut Barzani ile Erbil'in Selahattin kasabasında bir araya geldi. Irak'ta yaşanan gelişmelerin ağırlık olduğu görüşmesi sonrası basın karşısına çıkan ikili gündem ile açıklamalarda bulundu.

İngiliz Dışişleri Bakanı, görüşmenin verimli geçtiğini ifade ederek, Bağdat'ta süren yeni kabine ve yeni yasa çalışmalarında Kürt bölgesinin nasıl bir katkıda bulunabileceği konusunu ele aldıklarını belirtti.

Kerkük sorununda BM'nin rolünün önemli olduğunu ifade eden Miliband, "Kerkük sorununun Irak'ı ve Iraklıları ilgilendiren bir mesele. Iraklılar kendi arasında bu sorunu gidermesi daha sağlıklı olacak. İngiltere'nin veya başka bir ülkenin yönlendirmesinin sorunun çözümüne olumlu katkıda bulunmaz. Kerkük konusunun da petrol yasası ve diğer meseleler gibi görüşmelerle çözüme gidilebilir. Kerkük gibi hassas bir konuda ancak uzlaşı ve gerçekçilik gibi bu iki prensiple yapılacak görüşmelerin çözüm getirebileceğini görüyoruz." diye konuştu.

Daha sonra söz alan Mesut Barzani ise, 140. maddenin uygulanması konusunda tutumunu değiştirmediğini söyledi. Barzani, BM'nin sunacağı teknik yardımı büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını ve BM yetkilileri ve ilgili bakanlıklarının bu anlamda bazı çalışmaları başlattığını söyledi.

Barzani, Irak'ın güvenliği için Nuri El Maliki hükümetine her zaman her türlü desteği vermeğe hazır olduklarını da belirterek, 'Bu konuda gayet açık ve netiz. Her zaman hükümetin yanındayız." dedi.

Kaynak: CHA