Çin Turkuaz Festivali'nde Sunder Rüzgarı - Haberler
Haberi Paylaş

Çin Turkuaz Festivali'nde Sunder Rüzgarı

CHA - Haberler | Yerel
Çin Turkuaz Festivali'nde Sunder Rüzgarı

İlki Türkiye'de gerçekleştirilen Çin Turkuaz Festivali'nin, Çin'in Şangay kentinde başlayan ikinci ayağı için Çin'e giden Sunguroğlu Liseleri Mezunları İş Adamları Derneği (SUNDER) üyeleri, Gaziantep'i temsilen stant açtı.

İlki Türkiye'de gerçekleştirilen Çin Turkuaz Festivali'nin, Çin'in Şangay kentinde başlayan ikinci ayağı için Çin'e giden Sunguroğlu Liseleri Mezunları İş Adamları Derneği (SUNDER) üyeleri, Gaziantep'i temsilen stant açtı.

Çin'de ve dünyada milyonların takip ettiği edebiyatçılar, akademisyenler, sanatçılar, rektörler, film yönetmenleri, medya patronları ve gazeteciler gibi oldukça renkli alanlardan oluşan en popüler 100 entelektüeli Nisan ayında Türkiye'ye taşıyan 'Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali'nin ikinci ayağı Çin'in Şangay kentinde başladı. Şanghay Fuar Merkezi'nde açılış töreni gerçekleştirilen festivale Çinliler ve bu ülkede yaşayan Türkler yoğun ilgi gösterdi. SUNDER de Gaziantep'i temsilen açtığı stantla İstanbul, Ankara, Konya, İzmir, Bursa, Şanlıurfa yanı sıra Gaziantep'in de tarihi ve turistik mekanlarının temsili modellerini sergiledi. Alana kurulan Zeugma dekoru Çin'de yaşayan Türkler kadar Çinli ziyaretçilerin de ilgisini topladı. Gaziantep yemeklerinden, tatlılarına, tekstil ürünlerinden yerel el işi malzemelerine kadar birçok ürünün sergilendiği standa Çinliler yoğun ilgi gösterdi.

Derneğin altı ayda bir çıkardığı İş'te Sunder Dergisi'nin de merakla incelendiği festivalde, Gaziantepli işadamları, Çinli işadamlarıyla ticari ilişkiler kurma fırsatı yakaladı. Dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Çin'i daha yakından tanıma şansı bulan SUNDER üyesi işadamları, ürünlerinin sunulduğu özel bir platformda paydaş sektörlerdeki Çinli markalarla buluştu.

Festivali gezenler, Hezarfen Ahmed Çelebi'yi, Hacivat-Karagöz'ü tanıma, Türkiye'nin tarihi ve turistik yerlerine dair bilgi edinme, Türk mutfağından döner, kebap, Türk kahvesi ve baklavaya kadar birçok ürünü tatma imkanı buldu. Çinliler, Türk çayına, Gaziantep baklavasına, çiğ köfteye yoğun ilgi gösterdi.

Şanghay Üreticiler ve İhracatçılar Odası Başkanı Feng Zhengzhou, bu yılın Ağustos ayında 'Çin'den Türkiye'ye 100 Entelektüel Programı' kapsamında gittiği Türkiye'den daha güzel bir ülke görmediğini söyledi. Feng Zhengzhou, "Türkiye'de mavi bir gökyüzü, mavi bir deniz, mavi bir cami ve Türk insanının masmavi duyguları var. Türkiye, doğunun-batının, Asya'nın Avrupa'nın, geçmişin-geleceğin, tarihin-bugünün birleştiği, güzelliğin bir araya toplandığı yer." diye konuştu. Feng Zhengzhou, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini istediğini belirtti.

SUNDER adına açıklama yapan Genel Koordinatör Ahmet Kaygusuz ise "Derneğimize üye iş adamlarıyla uzun yollar kat edip buralara geldik. Çin'de, böyle bir organizasyonun içinde olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu vesileyle hem Gaziantep'i tanıtmanın hem de Gaziantepli firmalarımızla Çinli firmalar arasında köprü kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çin'le Gaziantep arasındaki ticari ilişkiler, gelecek yıllarda SUNDER'in çabalarıyla daha da ileriye taşınacak." dedi.

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title