Tarım İşçileri Ramazan Bayramı'nı Çadırlarda Geçirecek

Tarım İşçileri Ramazan Bayramı'nı Çadırlarda Geçirecek

Tarım İşçileri Ramazan Bayramı'nı Çadırlarda Geçirecek
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan Çukurova'ya çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçileri bayrama hazır. Adana'ya gelen tarım işçileri Ramazan ayını 40 dereceyi bulan yaz sıcaklarında tarlalarda geçiriyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan Çukurova'ya çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçileri bayrama hazır. Adana'ya gelen tarım işçileri Ramazan ayını 40 dereceyi bulan yaz sıcaklarında tarlalarda geçiriyor.

Başta Şanlıurfa olmak üzere Mardin, Diyarbakır, Adıyaman ve Siirt illerinden Çukurova'nın bereketli topraklarına gelen işçilerin kimi 6 ay, kimi de yıl boyu kalıyor. Sabahın erken saatlerinde tarlanın yolunu tutan işçiler Çukurova'da biber, domates, kavun, karpuz hasadı ve çapa işleri ile uğraşıyor. Sıcak havalarda çalışmanın yanında orucunu da tutan var. Ramazan ayını aşırı sıcakların hakim olduğu Adana'da geçiren tarım işçileri Ramazan Bayramı'nı da yine çadırlarında geçirecek.

BU BAYRAMDA DA BURADAYIZ

Şanlıurfalı Toprak ailesi 30 yıldır Çukurova'ya gelenlerden. Ayşe Toprak, 30 yıldır Adana'ya iş için geliyor, 4 çocuk sahibi. Son 10 yıldır kış aylarında bile kalıyorlar. Yılın 12 ayı buradalar. İşlerin ara verdiği dönemlerde memleketlerine gidip akraba ziyaretlerini yapıp geri geliyorlar. Ayşe Toprak, akrabalarının Şanlıurfa'da olduğunu belirterek, "Bu bayramda da buradayız. Buradaki akrabalarımız ile birlikte bayramı yaşayacağız. Biz gidemiyoruz, çocuklarım buraya yanımıza gelecek. Onlar için bayram çöreği yaptık, çocuklara şeker aldık. Maddi durumumuz çok iyi değil. Ancak hayatımızı devam ettiriyoruz. Allah'a çok şükür." diyor.

Ayşe Toprak'ın eşi İbrahim Toprak da Adana sıcaklarında çalışmanın çok zor olduğunu anlatarak, şunları kaydediyor: "Bayram bizim için çok kısa geçer. Bir gün buradaki eş dost ile bayramlaşırız. Belki ikinci gün bile işe çağırabilirler. İş zamanı. Biber, kavun, karpuz toplayacağız. Çapa işleri başlıyor. Havalar zaten çok sıcak. Adana 40 derecelerde hissediyoruz. İşimiz hep tarlada. Çadırlarımız da yanı başımızda bulunmakta. Onun için bu bayramda memlekete gitmeyeceğiz, çalışacağız."

Çadırda kalanlara elçilik de yapan Celal Çoban ise bu yıl bayrama biber ile gireceklerini anlattı. Bayram dolayısıyla bir gün tatil yapacaklarını belirten Çoban, "Geçen yıl bir gün bayram kutladık. Hatta ilk gün öğleden sonra çağırdılar, kabul etmedik. Dedik çocuklar için bugün gitmeyelim. İkinci gün işe gittik. Bu yıda aynı olur galiba. Memlekete gitmeyeceğiz. İş bitiminden sonra gideriz. Yaz boyunca burada kalacağız." ifadelerini kullanıyor.

İsmail Aktaş, Şanlıurfa'dan geçimini sağlamak için Adana'ya gelip çadırda kalanlardan. Bu yıl ilk defa Adana'ya geliyor. Tam 10 çocuğu var. Bazen tarla işleri, bazen de çobanlık yapıyor. Onun için işler daha da zor. Memleket özlemini daha çok yaşayanlardan. Aktaş, çocuklarım hariç diğer tün akrabalarım Şanlıurfa'da yaşıyor. Aktaş, "Onları pek göremiyorum. İşsizlikten dolayı yılın 8 ayı Adana'dayız. İlk yıldır buradayım. 10 nüfusum var. Tarım işçisiyiz. Tüm tarla işlerine gidiyoruz. Bu yıl bayramda buradayız. Bir gün çalışmasan ikinci gün aç kalırsın." diyor.

Bayramı en çok çocuklar bekliyor. Zamanlarının çoğunu aileri ile tarlada geçiren çocuklar bayram sayesinde bir arada oyun fırsatı bulacak.

Adana'ya her yıl Doğu ve Güneydoğu illerinden binlerce aile gelip, tarım işlerinde çalışıyor. Bazı aileler 10, bazıları 20, bazıları ise 30 yıldır çadırlarda yaşıyor. Son yıllarda kalıcı olan aile sayısında artış gözleniyor.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title