Ordu Belediyesi Karadeniz Şehir Tiyatrosu, 43 yıldır sahne diyor

Ordu Belediyesi Karadeniz Şehir Tiyatrosu, 43 yıldır sahne diyor

Ordu Belediyesi Karadeniz Şehir Tiyatrosu'nun 43 yıldır hiç kapanmayan sahnesinde işçisine, boyacısından şefine kadar hep Ordulular oynadı.

Ordu Belediyesi Karadeniz Şehir Tiyatrosu, 43 yıldır sahne diyor

Ordu Belediyesi Karadeniz Şehir Tiyatrosu'nun 43 yıldır hiç kapanmayan sahnesinde işçisine, boyacısından şefine kadar hep Ordulular oynadı.

Türkiye'de büyük şehirlerden sonra Ordu'da kurulan ve 43 yıldır hiç kapanmayan perdesi ile İstanbul Şehir Tiyatroları ile birlikte perdesi en uzun süre açık kalan tiyatrolar arasında yeralan Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nda ilk günden bu tarafa işçisinden boyacısına, memurundan şefine kadar hep Ordulular rol aldı. Kurulduğu 1964 yılından bu tarafa hiç perdelerini kapatmayarak İstanbul Şehir Tiyatroları ile birlikte Türkiye'de zor bir rekora imza attı. Perdesi en uzun süre açık kalan şehit tiyatrosu olma özelliliğini taşıyan Karadeniz Şehit Tayatrosu yabancı ve yerli klasiklerinin yanı sıra Ordu'nun efsanevi türküsü olan Hekimoğlu ve Ordu'nun Dereleri'nin hikayesini de perdeye taşıyarak yerel kültürede hizmet etti. Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, Türkiye'nin çeşitli illerini yanı sıra Gürcistan'da da Gürcü seyircilere Türkçe oyun sundu.

Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden Muhsin Ertuğrul'un Ordu'ya çağırılması ile kurulan Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nda Ergun Köknar ve eşi Suna Pekuysal'ın rol aldığı Hülleci adlı oyundan itibaren bu zamana kadar sahnelenen 150'yi aşkın oyunda halktan çöpçüsünden öğretmenine ev hanımından bakkal çırağına yüzlerce isim rol aldı.

Bu sezon aylardır kapalı gişe oynayan ve para karşısında erdemlerini tüketen insanların işlendiği Kuzguncuklu Fazilet adlı oyunu sahneye koyan Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, bu aralar da Candan Can Almak isimli oyunu provalarını sürdürüyor. Hem Kuzguncuklu Fazilet hem de Candan Can Almak isimli oyunlarda ilk gün başlayan halktan insanların rol alması geleneği devam ediyor.

Ordu Devlet Hastanesi'nde ambar memuru olarak görev yapan Murat Saylan, son 5 yıldır Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nda rol alan isimlerden. Kuzguncuklu Fazilet ve Candan Can Almak'ta ana karakterlerden birini canlandıran Saylan, "Bu öyle bir duygu ki anlatamam. Burada bir aile var ve ben o ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum." diye konuşuyor.

Hikmet Altan'ın ise gerçek hayatta işi boyacılık. Ordu Belediyesi'nde boyacı olarak çalışıyor. Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nda ise o bazen hovarda bir karakter bazen de bir yüzbaşı rolünü canlandırıyor. Altan, "Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nun geçmişine bakmak ve bugün burada bu yapının içinde olmak beni hem korkutuyor hem de sevindiriyor. Korkuyorum çünkü inanılmaz güçlükler içinde inanılmaz fedakarlık yapılarak bu güne gelinmiş. Bu mirasın miras yedisi olmak istemiyorum, seviniyorum çünkü sanat adına çok güçlü bir gelenek var." şeklinde konuştu.

Ordu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nde şef olan Mehmet Demirbaş provası devam eden Candan Can Almak isimli oyunda ana karakterlerden Çerkez Ethem'i canlandıracak. Demirbaş ilk kez sahneye çıkacak. "Ben çok iyi bir tiyatro izleyicisi idim." diyen Demirbaş, "Beni fizik olarak Çerkez Ethem'e yakıştırmışlar, teklif ettiler ben de kabul ettim. Biraz heyecanım var ama bundan sonraki oyanlar da görev verilirse yapmak isterim." ifadelerini kullandı.

Ahmet Rıfat Çöl, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nu az sayıdaki kadrolu oyuncularından ama orda 5 yıl önce halk oyunları ile uğraşırken önce hiç aklında yokken davet üzerine oyuncu olmuş. Çöl'ün de tek işi oyunculuk değil, tiyatronun yazışmalarını o takip ediyor. Çöl, "Geriye bakınca 'çok geç kalmışım' diyorum. Daha erken başlayabilse idim her şey bambaşka olabilirmiş." diye konuştu.

Mustafa Kırca ise emekli makine teknikeri ve o çeşitli yerlerde tiyatro ile ilgilenmesine karşın ilk kez Candan Can Almak isimli oyunla Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nun sahnesine çıkacak. Diğer halktan oyuncular gibi onun da hiçbir maddi beklentisi yok. Kırca, "Diğer şehirlerde tiyatrolar kapanırken Ordu'da bu kadar uzun süre yaşamasının sebebi Orduda insanların bu işe yüreğini vermesi." diyor.

Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nu Genel Sanat Yönetmeni Ali Kemal Tandoğan ise, "Oyuncularımın çoğunluğu hiçbir maddi karşılık beklemeden bu işi götüren insanlardan. Onlar burada bir sanat ocağını tütmesini sağlıyor. Öyle ki bizim 30 kişilik bir oyuncu kadrosunda 6 bilemeden 7 kişi kadrolu oyuncu geriye kalanları ise halktan esnaftan memurdan insanlar, Ordulular. İlk gün de böyle imiş bugün de böyle." şeklinde konuştu.

Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu'nun kurucu Uğur Gürsoy, bugün 80 yaşında. 43 yıl önce belediyeden cenaze arabası için ayrılan paranın kendilerini verilmesi ile tiyatroyu kurduklarını aktaran Gürsoy, "Benim inancım o dur ki Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu artık kapanmaz dünya var oldukça var olur. Çünkü nöbetçi günleri bitmiş gençler bizi de geçmiş. Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu güçlüdür çünkü orada bacak için cacık için gelenler olmaz gelse de barınmaz. Ben zaten bu kadar yaşayacağına inanmasam bu tiyatroyu kurmazdım." dedi.

Kaynak: CHA