Haberler

Karadeniz'in dalgalarından esinlenen Samsun Müzesi turizme hareket kazandırıyor

Güncelleme:

Samsun Müzesi, Karadeniz'in dalgalarından esinlenerek inşa edilen ve 15 bin metrekare alana sahip olan bir müzedir. Müzede Hitit, Pers, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserlerin yanı sıra tabiat varlıkları da sergilenmektedir. Açıldığı ilk ayda büyük ilgi gören müze, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret noktası haline gelmiştir.

Karadeniz'in dalgalarından esinlenilerek inşa edilen, 15 bin metrekare alana sahip Samsun Müzesi, açıldığı ilk ayda kent turizmine hareket kazandırdı.

Samsun'da, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından 13 Mart'ta, Karadeniz Bölgesi'nin en büyük müzesi olarak hizmete açılan müzede, Hitit, Pers, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser yer alıyor.

Amisos Antik Kenti buluntuları ve Amisos Mozaiği, bronz atlet heykeli, Helenistik döneme ait takı ve eserlerin yer aldığı müze, mamut fosilleri, 545 milyon yıllık deniz lalesi ile 100 milyon yıllık deniz kestanesi ve deniz salyangozu fosilleri gibi tabiat varlıklarıyla da ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkarıyor.

İlk bir ay ücretsiz gezilebilen müzeye yerli ve yabancı turistlerin bir çekim alanı oldu.

"Samsun'un ve bölgenin en önemli müzesi"

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, AA muhabirine, Samsun'da turizm anlamında önemli bir imzanın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kente geldiğinde atıldığını söyledi.

Samsun Müzesi'nin açılmasıyla yurdun her yerinden müzeyi ziyarete gelenlerin olduğunu aktaran Doğan, "Bir günde şu ana kadar rekor 4 bin ziyaretçi. Elli bin kişi şu ana kadar ziyaret etti. Bundan sonra da ziyaretçi sayısı artarak devam edecektir." dedi.

Müzenin modern bir yapıda olduğunu dile getiren Doğan, "Samsun'un ve bölgenin en önemli müzesi. Samsunluları, civardaki illerde yaşayan hemşehrilerimizi Samsun Müzesi'ne bekliyoruz. Dört binlik günlük rekorlarımızı çok yakında üst üste kıracağımızı düşünüyorum." diye konuştu.

"Dünyanın başlangıcından bugüne kadar gelebiliyorsunuz"

Müzeyi ziyaret edenlerden Seyfettin Kabasakal, Sivas'tan bayram nedeniyle Samsun'a geldiğini, kentteki tarihi ve doğal güzellikleri keşfettiğini belirterek, "Buradaki eserleri inceliyorum. Gerçekten hepsi çok ama çok detaylı. Çok güzel yerleştirilmiş. Girişten itibaren bir kronolojik sıra var. Bu çok önemli, karışık değil. Resmen dünyanın başlangıcından bugüne kadar gelebiliyorsunuz, bu çok güzel." ifadelerini kullandı.

Ordu'dan geldiklerini ve çocuklarıyla müzeyi ziyaret ettiklerine belirten Ferdi Yiğit, "Bu bizim çocuklarla birlikte ilk müze ziyaretimiz. Onlar açısından güzel olacağını düşündüm. Hoşlarına da gitti. Gaziantep'te Zeugma Mozaik Müzesi'ni ziyaret etmiştim. Burası daha yoğun geldi, güzel bir müze. Eserler açısından daha fazla eser var. Samsun Müzesi gördüğümüz müzeler arasından en geniş ve daha büyük bir müze." değerlendirmesinde bulundu.

İlk defa bir müzeyi ziyaret ettiğini söyleyen Zeynep Bahar Yiğit, Samsun Müzesi'ni çok beğendiğini vurguladı.

Bursa'dan iş ziyareti kapsamında geldiğini, müzenin geçen ay başında kapalı olduğundan gezemediğini ifade eden Sancar Acar, "Çeşit epey var. Daha önce pek yerde görmediğim Osmanlı Dönemi'ne ait olan gemileri, deniz araçlarını gördüm. Ferah ve açıklayıcı bir mekan olmuş. Hoşumuza gitti." dedi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Karadeniz Selçuklu Osmanlı Samsun Roma Turizm Kültür Sanat Güncel Haberler

Ölümlü kazaya karışıp ABD'ye kaçan Timur Cihantimur'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Ölümlü kazaya karışıp ABD'ye kaçan Timur Cihantimur'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Portekiz'in yıldızından Arda Güler'e olay sözler: Fikrim yok

Portekiz'in yıldızından Arda Güler'e olay sözler: Fikrim yok

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title