'Öksüz Ramazan'ın Büyük Başarısı

2008 Pekin Olimpiyatları'nda, Serbest Güreş Milli Takımı'nda 66 Kiloda Altın Madalya Kazanan Ramazan Şahin'in Hayat Hikayesi Oldukça İlginç.

'Öksüz Ramazan'ın Büyük Başarısı

2008 Pekin Olimpiyatları'nda, Serbest Güreş Milli Takımı'nda 66 kiloda altın madalya kazanan Ramazan Şahin'in hayat hikayesi oldukça ilginç.

8 Temmuz 1983 Dağıstan doğumlu olan Ramazan Şahin'in gerçek ismi 'Ramazan İbrayhanov'. 2006 yılında dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in girişimleri sonucu Türk Vatandaşlığına geçirilen milli güreşci, daha sonra Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nın Şahin olan soyadını kendiside almış.

Çeçen asıllı olan Ramazan Şahin'in annesi halen Dağıstan'ın Mahaçkale şehrinde yaşıyor. Pekin'de Olimpiyat Şampiyonluğu başarısını elde eden Ramazan Şahin'in babası hayatını kaybettiği için milli güreşciye 'öksüz' lakabı takılmış.

Üç yıl önce Türkiye'ye gelen ve Tekelspor Kulübü'nde güreşen Şahin daha sonra Amasya Şekerspor'da mindere çıktı. Ramazan Şahin son olarak ise Pekin Olimpiyatları'na gitmeden 15 gün önce İstanbul Büşükşehir Belediyespor'a transfer oldu.

Pekin Olimpiyatları'nda 66 kiloda Ukraynalı rakibi Andriy Stadnik'i yenerek Olimpiyat Şampiyonu olan Çeçen asıllı güreşçi daha önce de 2007 yılında Azerbaycan'ın Bakü şehrinde Dünya Şampiyonu, 2008 yılında ise Finlandiya'da Avrupa Şampiyonu oldu.