Kalkınma Ajansı'nın Tarım ve Gıda Sektörünü Kapsam Dışında Bırakması Tepki Gördü

Kalkınma Ajansı'nın Tarım ve Gıda Sektörünü Kapsam Dışında Bırakması Tepki Gördü

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (Çka) İkinci Proje Çağrısında, Tarım-gıda Sektörünü Kapsam Dışında Bıraktığını Belirterek, Bunun Sektöre Yapılmış Bir Haksızlık Olduğunu Vurguladı.

Kalkınma Ajansı'nın Tarım ve Gıda Sektörünü Kapsam Dışında Bırakması Tepki Gördü
08.01.2010 14:18 | Son Güncelleme: 08.01.2010 14:18

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) ikinci proje çağrısında, tarım-gıda sektörünü kapsam dışında bıraktığını belirterek, bunun sektöre yapılmış bir haksızlık olduğunu vurguladı.

Özdemir, ÇKA'nın birinci proje çağrısında kabul edilen projelerin yüzde 37'sinin tarım-gıda sektöründeki firmalardan geldiğini hatırlattı. Özdemir, bu sektörün desteklerden dışlanması ile bölgenin proje üretme kapasitesinin sınırlanacağını söyledi.

Gıda sektörünün desteklerden dışlanmasının sadece Adana ve Mersin şehir merkezleri açısından değil, aynı zamanda ilçe ve beldelerde yeni oluşmaya başlayan gıda sanayi altyapısı açısından da olumsuz etkileri olacağını belirten Özdemir, gıda sektörünün kırsal kalkınma açısından bir lokomotif rolü oynadığını vurguladı.

Çukurova Kalkınma Ajansı ile birlikte aynı dönemde, yeni proje çağrısına çıkan İzmir Kalkınma Ajansının elindeki kaynakların yüzde 63'ünü, Mevlana (Konya-Karaman) Kalkınma Ajansının ise yüzde 70'ini tarım ve kırsal kalkınma projelerine tahsis ettiğini ifade eden Özdemir, tarım ve tarıma dayalı sanayinin çok önemli bir rol oynadığı Çukurova Bölgesinde, tarım-gıda sektörünün destek kapsamı dışında bırakılmasının arkasında yatan mantığı anlayamadıklarını belirtti.

Çukurova Kalkınma Ajansının yönetiminde ve Kalkınma Kurulunda yer alan tarım-gıda sektörü temsilcilerinin harekete geçerek, sektöre yapılan bu haksızlığı bir an önce ortadan kaldırmak için gerekli çalışmalara başlamaları gerektiğinin altını çizen Özdemir, "Valilerimizin öncülüğünde başlatılacak bu çalışmalar ile tarım-gıda sektörünün tekrar destek kapsamına alınacağına inanıyorum." dedi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Kalkınma Ajansı'nın Tarım ve Gıda Sektörünü Kapsam Dışında Bırakması Tepki Gördü - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15.8.2020 05:40:46. #1.14#
title