Hasan Iğsız'a Ergenekon Davası Sanıkları Soruldu - Haberler
Haberi Paylaş

Hasan Iğsız'a Ergenekon Davası Sanıkları Soruldu

CHA - Haberler | Güncel
Hasan Iğsız'a Ergenekon Davası Sanıkları Soruldu

İnternet Andıcı davasında tutuklu sanık Hasan Iğsız'a çapraz sorgusunda Ergenekon davalarının bazı sanıklarını tanıyıp tanımadığı soruldu.

İnternet Andıcı davasında tutuklu sanık Hasan Iğsız'a çapraz sorgusunda Ergenekon davalarının bazı sanıklarını tanıyıp tanımadığı soruldu. Iğsız, Hurşit Tolon'u üç kez emrinde çalıştığı için tanıdığını ve kendisine saygı duyduğunu söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen İnternet Andıcı davasında tutuklu sanık Hasan Iğsız'ın çapraz sorgusuna devam edildi. Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, iddia edilen Ergenekon örgütüne ilişkin 2. Ergenekon davasından tutuksuz yargılanan emekli subay yazar Erol Mütercimler'in bir kitap yazdığını anlattıktan sonra Iğsız'a, "Siz Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir yapılanma olduğunu duydunuz mu?" diye sordu. Emekli Orgeneral Hasan Iğsız bu soruya, "Yıllardır basında devam eden bir konu. Bu soruya sormak için neden böyle bir giriş yaptığınızı, Erol Mütercimler'in yazdığı kitaptan bahsetmeye ihtiyaç duyduğunuzu anlamadım." şeklinde cevap verdi. Haşıloğlu ise, "Hakimlerin detaylı soru sorması sizin lehinize olabilir." şeklinde karşılık verdi.

Hasan Iğsız duruşmada Ergenekon sanıklarından Mehmet Ali Çelebi, Noyan Çalıkuşu, İbrahim Şahin, İbrahim Özcan, Durmuş Ali Özoğlu'nu tanımadığını, Hurşit Tolon'u ise 3 kez emrinde çalıştığı için tanıdığını ve saygı duyduğu bir komutanı olduğunu dile getirdi.

Üye hakim Haşıloğlu, Ergenekon ana davasıyla birleştirilen dosya ve sanıkları üzerinden sanığa soru sormaya devam etti. Haşıloğlu, Danıştay saldırısı failleri olduğu iddiasıyla yargılanan Süleyman Esen ve tetikci Alparslan Arslan'ın arkadaş olduğunu vurguladıktan sonra "Cumhuriyet Gazetesi'nin avukatı Bülent Utku'nun da 'duydum' dediği konu araştırıldı. Alparslan Arslan Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombanın Süleyman Esen'in asker olan akrabasından temin ettiğini söyledi. Onun akrabası olan Tugay Gönen gerçekten özel kuvvetler Komutanlığında çalışmış. Bu kişi sizin emir astsubayınız mıydı?" diye sordu. Iğsız bu soruya, "Evet 1. orduda görev yaptığım sırada oradaydı. Daha sonra tayin oldu" diye cevapladı.

Duruşmada, firari sanık Mustafa Bakıcı ile de özel bir ilişkisi olmadığını savunan sanık Iğsız, "Ben 2. Ordu Komutanlığı yaptığım dönemde o da Özel Kuvvetler Komutanıydı. Kendi konusuyla alakalı bir iki kez bilgilendirme yaptı bana. Bunun haricinde kendisiyle bir ilişkim olmadı." ifadelerini kullandı.

Sanık Hasan Iğsız, Genelkurmay 2. Başkanlığı görevine getirildiğinde kendisine Andıç konusundan bahsedilip edilmediği şeklindeki soruya brifingi kısaca tanımlayarak şöyle devam etti: "Bazı yasal değişiklikler ve site sahibi olarak sahte isimlerin kullanılıyor olması nedeniyle İnternet Andıcı hazırlandı. Bu kapsamda 4 tane internet sitesi kurulmasına karar verildi."

Sanık Iğsız, kendisine yöneltilen bir soru üzerine görev yaptığı süre içerisinde internet siteleri ile alakalı kendisine ulaşan bir şikayet ya da rahatsızlık konusu olmadığını söyledi.

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım