Gaziantep'te, Türkiye-Fransa İşbirliği Günü düzenlendi

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği ve Gaziantep Ticaret Odası (GTO) işbirliğiyle düzenlenen ''Türkiye-Fransa İşbirliği Günü'' gerçekleştirildi.

Gaziantep'te, Türkiye-Fransa İşbirliği Günü düzenlendi

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği ve Gaziantep Ticaret Odası (GTO) işbirliğiyle düzenlenen ''Türkiye-Fransa İşbirliği Günü'' gerçekleştirildi.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Fransa'nın, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine sıcak bakmamasına ve Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesine tepki göstererek, ''Birtakım siyasi, son derece yanlış değerlendirmelerin Türkiye'nin AB tam üyeliği konusunda kriter olarak getirilmesini çok ciddi şekilde yadırgıyoruz.'' dedi.

Türkiye-Fransa İşbirliği Günü'nün açılış konuşmasını yapan GTO Başkanı Aslan, konuşmasında, sanayi ve ticaretin en önemli merkezlerinden Gaziantep'in 141 ülke ile ticaret yaptığını, 3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, 4 organize sanayi bölgesinde 700'den fazla firmanın faaliyet gösterdiğini, önemli ulaşım ağına sahip olduğunu anlattı.

Aslan, GAP'ın dünyaya açılan kapısı ve koordinasyon şehri olduklarını belirterek, şunları söyledi: ''Konuklarımızla, Gaziantepli firmaların bu konuda işbirliği son derece açık. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri ile yakın ticari ilişkimiz var. AB ülkeleri çok ciddi ticaret partnerimiz. Fransız firmaları, Gaziantep'i işbirliği ve ortaklıklar, ortak pazarlamalar ve ortak üretimler konusunda ciddiyetle değerlendirmeli.''

2007 yılında, Türkiye-Fransa ticaret hacminin 14 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Aslan, bunu az gördüklerini söyledi.

1. Dünya Savaşı'nda Gaziantep'in Fransız kuvvetlerince işgal edildiğini, o zaman 20 bin nüfusa sahip kentin 6 bin 317 şehit verdiğini hatırlatan Aslan, şunları kaydetti: ''O zamanki işgal kuvvetleriyle de Ermeniler işbirliği yaptı. Bin yılın üzerinde bu topraklarda yaşamış insanlar, bu işgal karşısında bölündü ve Ermeniler, Fransız işgal kuvvetleriyle birlikte Gaziantep'te yaşayan halka zulmetti ve saldırdı. Biz hala, 1919 yılından kalma kurşunlarla delik deşik edilmiş binalarımızı muhafaza etmeye çalışıyoruz. Size bunları niye anlatıyorum; tarih tarihte kalmasaydı, biz o tarihe takılı kalsaydık şimdi sizler bizim konuklarımız olmazdınız. Böyle birtakım siyasi, tarihte kalmış değerlendirmelerin ve bize göre son derece yanlış değerlendirmelerin Türkiye'nin AB müzakereleri ve tam üyeliği konusunda kriter olarak getirilmesini çok ciddi şekilde yadırgıyoruz.''

Fransa İstanbul Konsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Francois Sporrer de konuşmasının başında, Aslan'a yanıt verdi. ''Başkan, bize karşı dürüst şekilde davrandı, dürüst açıklamalarda bulundu'' diyen Sporrer, Türkiye ve Fransa'nın her zaman birbirine destek olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ''Konuşmamda tarihten bahsetmeyi hiç düşünmemiştim, ben de tarihi tarihçilere bırakmayı tercih ediyorum. Fransa ile Türkiye arasındaki ilişki özel, eski bir ilişki. Bütün güçlü ilişkilerde daha yüksek kademeler, daha düşük kademeler de bulunuyor. Ama bu türbülanslar ekonomik planda her zaman olabilir. Bunlar, Türkiye ile Fransa arasındaki derin ilişkiye zarar vermemeliler. Fransızlar ile Türkler, Gaziantep'te çatıştı. Ama başkanın tarih dersini biraz tamamlamak istiyorum; bu çatışmaların ardından Fransızlar, yeni Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke oldu.''

Türkiye'nin öneminin büyük olduğunu vurgulayan Sporrer, bu gezi ile Fransız yatırımcılarına Türkiye'nin dinamizmini, Türk firmalarının iyi partner olacağını tanıtmayı amaçladıklarını kaydetti. Sporrer, ''Türkiye'deki Fransız firmalar, Fransa'ya döndüklerinde Türkiye'nin en iyi avukatları oluyorlar'' dedi.

Türkiye-Fransa ilişkilerinin 10 yılda dörde katlandığının altını çizen Sporrer, "2007 yılında ülke arasındaki ticaret hacmi 14 milyar dolara ulaştı. Yeterli değil, ama çok hızlı ilerliyoruz.'' diye konuştu.

Sporrer, Türkiye'deki Fransız şirketlerinin 20 yıl içinde 15 taneden 260'a ulaştığını belirtirken, ''Bu ilişkiyi dengeleyebilmemiz için Türk firmalarının, Fransa'ya yatırım yapmasını bekliyoruz.'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Fransız işadamları, Gaziantepli işadamlarıyla ikili görüşmelere başladı.

Kaynak: CHA