Enerji Bakanı Güler: "2020 Yılına Kadar Enerji Sektörüne 120 Milyar Dolar Yatırım Yapacağız"

Enerji Bakanı Hilmi Güler, 2020 Yılına Kadar Enerji Sektörüne 120 Milyar Dolar Yatırım Yapacaklarını Söyledi.

Enerji Bakanı Güler:
31.01.2009 19:53 | Son Güncelleme: 31.01.2009 19:53

Enerji Bakanı Hilmi Güler, 2020 yılına kadar enerji sektörüne 120 milyar dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

ıÜüEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kocaeli'de Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi iş birliğinde kurulan Sodyum Bor Hidrür Pilot Tesisi'nin açılış törenine katıldı. Törende konuşma yapan Bakan Güler, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak üzere çeşitli kaynaklara yaklaşık 120 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Bakanlık olarak bu yatırımların Türkiye'de kalması ve yerli firmaların daha çok faydalanması için bir çalışma başlattıklarını belirten Bakan Güler, "Başta enerji sektöründeki şirketler olmak üzere birçok değişik sektörden işletmelerle toplantılarımız sürüyor. Geçtiğimiz günlerde güneş enerjisinden ve rüzgar enerjisinden faydalanmak için yerel kaynakları nasıl kullanacağımızla ilgili sektör temsilcileri ile bir toplantı yaptık. Özellikle rüzgarla ilgili çok büyük gelişmeler olacak. Bu konuyla ilgili firmalar arasında işbölümü yaparak üretime başlamaları için kendilerine her türlü destek vereceğimizi söyledik. Güneş enerjisi ile ilgili de çok büyük kaynaklarımız var. Bu kaynakları binaların üzerine güneş enerji sistemleri kurarak kullanacağız." dedi.

Bakanlık olarak ülke kaynaklarını kullanmak üzere başlattıkları somut projelerin sonuç vermeye başladığına değinen Bakan Güler, "Bugün burada TÜBİTAK MAM, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, ETİ Bor Madencilik ve daha birçok özel sektör firmasının desteği ile başlatmış olduğumuz 'Sodyum Borhidrür Sentezi ve üretimi', 'Doğrudan Sodyum Borhidrür yakıt pili ve entegrasyonu' ve 'Fındık kabuğundan gaz elde edilmesi' gibi projelerin sonuçlarını görmeye geldik. Gururla görüyoruz ki bütün bu projeler laboratuvar ortamından başarıyla geçerek endüstriyel kullanıma hazır hale gelmiştir" diye konuştu.

"Dünyadaki bor rezervinin yüzde 72'sinden fazlasının Türkiye'de olmasına rağmen ancak rafine hammadde satışı yapabildiklerini hatırlatan Bakan Güler, şunları söyledi: "Biz bu zenginliğimizi nasıl kullanabiliriz diye başlattığımız çalışmanın semeresini görmeye başladık. Artık borlu çimento, tarımbor, ahşapbor, çinkoborat, hegzagonal bor nitrat, Sodyum Borhidrür Sentezi ve üretimi, doğrudan Sodyum Borhidrür yakıt pili ve entegrasyonu ve bor bileşikli madeni motor yağları gibi birçok konuda başarılı sonuçlar aldık. Bütün bu çalışmalar ekonomimize katmadeğer katacak."

Fındık kabuğundan gaz elde edilmesi ile ilgili tesisi de gezen Bakan Güler, "Ben her zaman çeşitli enerji kaynaklarımızdan bahsederken özellikle dünyada yüzde 70'ten fazlasını ürettiğimiz fındık ve bor üzerinde önemle durdum. Bor yenilenebilir enerjiyse, fındık da yenilebilir enerji kaynağımızdır. Ayrıca içini yediğimiz fındığın kabuğunu da bundan sonra gaz, kömür, bioyakıt ve daha birçok alanda kullanacağız" şeklinde konuştu.

Bakan Hilmi Güler, tesisleri gezip çeşitli incelemelerde bulunduktan sonra TÜBİTAK hatıra defterini de imzaladı. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Enerji Bakanı Güler: "2020 Yılına Kadar Enerji Sektörüne 120 Milyar Dolar Yatırım Yapacağız" - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 08:02:38. #1.15#
title