Ceyda Terlemez - Zaman yönetimi - Haberler.com
Haberler
Haberler
Ceyda Terlemez

Ceyda Terlemez

Klinik Psikolog
25.11.2021 11:46

Zaman yönetimi

Hayatımızın her noktasında başarılı olabilmek adına zamanın kıymetini bilmelisiniz. Ve bunun yanında zamanı verimli kullanabilmek adına planlar yapılmalıdır.

Zaman yönetimini birey yapacağı işler doğrultusunda organize etme ve süre olarak paylaştırma ve planlama şeklidir. Birey zamanı ne kadar iyi yönetirse eğer yapacakları iş süresini azaltıp gün içince daha çok iş yapmalarına sebep olacaktır.

Zamanı iyi kullanabilmek için bazı yöntemleri kullanabiliriz. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1.Planlamaya başlamadan önce yapabileceğiniz hedefler belirlemelisiniz.

2. Yapacağınız işlerin aciliyetine göre ayarlayabilirsiniz.

3. Gün içinde yapacağınız işler için bir süre koymalı ve bu süreye sadık kalmaya çalışmalısınız.

4. Gün içinde bir sürü işi yapmaya çalışmamalısınız. Mola vermeden yaptığınız işlerde odaklanmada ve motivasyonda düşüş gözlemlenmektedir. Bu yüzden yapacağınız işler arasına mola koymayı unutmamalısınız.

5.Günlük olarak planın yanında haftalık ve aylık olarak da plan yapmalısınız. Haftalık veya aylık işlerde uzun süreli plan yapmalısınız.

6. İşlerinizi önemli ya da önemsiz olarak ayırmalısınız. Bu durumu belirlerseniz eğer, iş ayrımını ve süresini daha rahat planlayabilirsiniz.

7. Gününüzü planlamaya bir gün önceden başlamalısınız. Bunları not ederek işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title