Rusya'da muhalefet seçim sonuçlarına tepkili

Rusya'da muhalefet seçim sonuçlarına tepkili

Rusya'da bugün gerçkleşen başkanlık seçimlerini, Birleşik Rusya Partisi adayı Dmitri Medvedev yüzde 65,6 oyla önde götürüyor. Sandıkların yüzde 24,7'si açıldı.

Rusya'da muhalefet seçim sonuçlarına tepkili

Rusya'da bugün gerçkleşen başkanlık seçimlerini, Birleşik Rusya Partisi adayı Dmitri Medvedev yüzde 65,6 oyla önde götürüyor. Sandıkların yüzde 24,7'si açıldı.

İlk verilere göre, Komunist Parti lideri Gennady Zyuganov yüzde 19,6, aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirnovski yüzde 12,13 ve Demokrat Parti adayı Andrey Bagdanov da yüzde 1,5 oy aldı.

Seçimlere katılımın da yüzde 64,3 civarında gerçekleştiği, bunun 3 puan daha artabileceği kaydediliyor. Müslüman cumhuriyetlerde yüzde 70'le yüzde 90 arasında katılımın gerçekleşmesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in son dönemde müslüman topluluklarla daha yakın ilişki kurmasına bağlanıyor.

ZYUGANOV: "200'DEN FAZLA SEÇİM İHLALİ VAR"

İlk sonuçların alınması ile birlikte değerlendirmede bulunan Zyuganov seçimlerin ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlara cevap olmadığını söyledi. Zyuganov, "Onlar ülkeyi bir kez daha yanılttı. Sorunlarımızı tartışmaya fırsat bulamadık. Bu sonuçlar çok önceden hazırlanmıştı" eleştirisi getirdi.

Zyuganov, ülkenin bir tek sorunu olmadığını, tüm biriken problemler için ne Duma seçimlerinin ne de başkanlık seçimlerinin bir çözüm üretmediğini ileri sürdü. İlk sonuçların var olan iktidar yapısına tamamıyla uygun olduğunu kaydeden Zyuganov, seçimlerde bir çok ihlalin yaşandığını, sadece kendilerinin 200'e yakın vakıayı tespit ettiklerini belirtti.

JİRNOVSKİ YENİLGİYİ KABUL ETMİYOR

Seçim kampanyasında canlı yayında muhalif adaylardan Bagdanov'un temsilcisini döven ve ölümle tehdit eden Jirnovski, ilk sonuçları yanlış bir istatistik değerlendirme olarak yorumladı. Kendisinin kazandığını iddia eden Jirnovski, "Ben kazandım. Bu istatistiki veriler tamamıyla yanıltma" dedi.

MEDVEDEV'İN TEMSİLCİSİ: "PUTİN VE MEDVEDEV BİRLİKTELİĞİNİN ZAFERİ"

Medvedev'in seçim kampanyasını yürüten Sergey Sobyanin, Medvedev'in başarısının son sekiz yılda yürütülen politikaların halk tarafından da desteklendiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Sobyanin, "Medvedev kendisine yöneltilen tüm tavsiyeleri çok dikkatli değerlendirdi. Ancak bunu sadece seçim kampanyasına bağlamak yanlış olur. Buradaki başarıda ülkenin son dönemde elde ettiği ekonomik, sosyal iyileşmelerin büyük etkisi var. Bu, Putin ve Medvedev birlikteliğinin bir zaferidir" diye konuştu.

BAGDANOV YÜZE 2,5 BEKLİYOR

Demokrat Parti adayı Bagdanov da ilk sonuçların ülkenin doğu bölgelerinden geldiğini, batı bölgelerine doğru gittikçe kendisinin oy oranının yüzde 2,5'a çıkacağını iddia etti.

KASYANOV: "İKTİDAR YASAL OLMAYAN YOLLA EL DEĞİŞTİRİYOR"

Rusya Demokratik Haklar Birliği lideri Mihail Kasyanov da sonuçta Medvedev'in ne kadar oy aldığının kendisini ilgilendirmediğini, gerçek olanın hukuk dışı yollarla iktidarın el değiştirmesi olduğunu söyledi.

Eski başbakanlardan Kasyanov, "Bugün iktidarın yasal olmayan yollarla el değiştirdiği gündür" dedi. Yüksek Seçim Kurulu, Kasyanov'un topladığı 2 milyon imzanın yeterli olmadığı gerekçesi ile adaylığını kabul etmemişti.

Kaynak: CHA