"Özbekistan-türkiye Askeri İlişkileri Gelişecek "
Haberler » Dünya » "Özbekistan-türkiye Askeri İlişkileri Gelişecek " - Haber

"Özbekistan-türkiye Askeri İlişkileri Gelişecek "

Türkiye'nin Özbekistan Askeri Ataşesi Albay Fuat Güney, İki Ülke Arasındaki İkili İlişkilerin Askeri Alanda da Gelişeceğini Söyledi.

Türkiye'nin Özbekistan Askeri Ataşesi Albay Fuat Güney, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin askeri alanda da gelişeceğini söyledi.


Türkiye-Özbekistan askeri ilişkilerinin, 15 Temmuz 1992'de imzalanan 'Askeri Eğitim ve İşbirliği Anlaşması'yla' başladığını hatırlatan Albay Güney, bu alandaki işbirliğinin gelişerek devam edeceğini kaydetti. Türkiye'nin Taşkent Büyükelçiliğ'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısdında konuşan Güney:"Başlangıçtan şu ana kadar toplam 123 subay ve 220 askeri öğrenci Türkiye'de eğitim görmüştür. 488 askeri personele de Türkiye'de bulunan değişik askeri eğitim kurumlarında eğitim verilmiştir." dedi.


Özbekistan'da ise Türkiye'den gelen askeri mobil eğitim timleri tarafından 207 subay ve astsubaya eğitim verildiğini kaydeden Güney:, 2000 yılında iki ülke arasında askeri iş birliği alanında imzalanan ayrı bir anlaşmanın da olduğunu dile getirdi.


Askeri Ataşe Güney, imzalanan anlaşmalar kapsamında bugüne kadar Özbekistan Silahlı Kuvvetleri'ne (ÖSK) toplam 4 milyon 200 bin dolar tutarında lojistik, askeri malzeme ve araç desteğinde bulunduğunu aktardı. Az da olsa değişik amaçlarda kullanılmak üzere nakdî desteğin de yapıldığını hatırlatan Güney, bugüne kadar Özbekistanlı 100 askeri personelin ise Barış için Ortaklık Eğitim Merkezi'nde eğitime tabi tutmak için Türkiye'ye gönderildiğini ifade etti.


Askeri işbirliği ilişkileri kapsamında geçen sene Türkiye'de savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren ASELSAN ve HAVELSAN şirketlerinin temsilcilerinden oluşan bir heyetin, Özbekistan'a gelerek incelemelerde bulunduğu ve ilgililerle bir araya geldiği öğrenildi.


Güney yakın zamanda ise Özbekistan'dan askeri bir heyetin, savunma sanayisi alanında incelemelerde bulunak üzere Türkiye'ye gideceğini sözlerine ekledi.


T


(CİHAN)

Kaynak: CHA