'Öğrenen Öğretmen' projesi Manavgat'ta özel sektörün ara elaman açığını giderecek

'Öğrenen Öğretmen' projesi Manavgat'ta özel sektörün ara elaman açığını giderecek

Antalya'nın Manavgat ilçesi Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi 'Öğrenen Öğretmen' projesi ile turizm şehrinde özel sektörün ara eleman ihtiyacını kapatacak.

'Öğrenen Öğretmen' projesi Manavgat'ta özel sektörün ara elaman açığını giderecek

Antalya'nın Manavgat ilçesi Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi 'Öğrenen Öğretmen' projesi ile turizm şehrinde özel sektörün ara eleman ihtiyacını kapatacak.

Manavgat Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi, Leonardo da Vinci Meslek Edinme ve Edindirme projeleri çerçevesinde hazırladığı 'Öğrenen Öğretmen' projesi 12 Avrupa Birliği (AB) ülkesinden 25 Meslek ve Meslek Yüksekokulu tarafından kabul edildi. Kabul edilen proje ile Bildungsmarket sistemine bağlayan Anadolu Meslek ve Endüstri Lisesi, AB öğrencilerin teorik bilgilerini pekiştirmek ve özel sektörde staj görmek için Türkiye'ye gelecek. 2 hafta önce Almanya'nın eğitim ve öğretim sistemi hakkında bilgi edinmek için Berlin Eyaleti'ne giden Öğrenen Öğretmen Proje Koordinatörü Onur Arslan, öğretmenler Halil Yüksel, İlhami Aksa, Selami Şensoy ve Bekir Yıldırım Manavgat'a dönerek, yaptığı çalışmalar ile ilgili Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu'nda okul idaresi ve öğretmenlerine bilgi verdi. Almanda çocuk yuvalarına(Kindergarten),ilköğretim okullarına(Grundshule), ortaokullara(Gesamtshule), liselere(Gymnasium) ve meslek okullarına (Hauptschule) isminin verildiğini ifade eden proje sorumlusu Onur Arslan, dördüncü sınıfa gelen öğrencilerin zeka testine tutularak sınıflara ayrıldığını belirtti. Onur Arslan, "Kabul edilen projemizle Manavgat'ta kaliteli ve nitelikli eleman hazırlanmasına imkan hazırlayacağız. Bizdeki meslek lisesi okulları ile AB ülkeleri meslek ve meslek yüksek okul fonksiyonları çok farklı. Manavgat'ta özel sektöre Bildungsmarket sistemi ile nitelikli ve kalifiye eleman ihtiyacı sağlayacağız. Bu sistemle vasıfsız işçi sayısını aza indireceğiz. Kurs ve staj için bizim AB ülkelerine, AB ülkelerinin bize göndereceği öğrencilere Europass belgesi vereceğiz. Bu belgeyi alan herkes AB ülkeleri sanayilerinde iş bulabilecek." diye konuştu.

Almanya'da zorunlu eğitimin 10 yıl olduğunu ve bunun ilk 6 yılının ilköğretim, ikinci dört yılının ise lise olduğunu belirten Onur Arslan, öğrencilerin ilkokul dördüncü sınıfa kadar gözlemlendiğini, öğrencilerin sergiledikleri performansa göre değişik branş dallarına yönlendirildiğini ifade etti. Berlin'de 30 Haziran'da 6 yaşını dolduran her çocuğun 4 yıllık zorunlu eğitimi başlamak zorunda olduğunu ifade eden Arslan, altıncı sınıfı başarı ile bitiren öğrencilerin Gymnasium liselerine yazılarak, gelecek okuyacağı üniversitenin kapısını açmış olacağını belirtti. Arslan, "AB ülkeleri meslek liselerinde okuyan bir öğrenci meslek lisesinde okuyorum veya okudum diye gurur duyuyor. Bizde ise hale bazı öğrencileri meslek lisesinde okuyor denmemesi için düz liseye gidiyor. ÖSS'de başarılı olmayınca hayal kırıklığı yaşıyor. Bizdeki meslek liseleri AB ülkelerinde olduğu gibi gerçek fonksiyonunu eda ederse ÖSS'yi kazanamayan binlerce meslek sahibi olur. Bu konuda özel sektöre büyük iş düşüyor. Hazırladığımız proje AB ülkelerinin eğitim ve öğretimini yakından tanımış olduk. Almanya'dan sonra İspanya, İtalya ve Portekiz'e gideceğiz." diye konuştu.

Kaynak: CHA