Öğrencilere özenen üniversite aşçısı üniversiteden mezun oldu

Öğrencilere özenen üniversite aşçısı üniversiteden mezun oldu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen 2006-2007 yılı mezuniyet törenine katılan ve elektrik bölümünü başarı ile bitiren üniversitenin aşçısı hem öğretim üyelerini hem de öğrencileri şaşırttı.

Öğrencilere özenen üniversite aşçısı üniversiteden mezun oldu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen 2006-2007 yılı mezuniyet törenine katılan ve elektrik bölümünü başarı ile bitiren üniversitenin aşçısı hem öğretim üyelerini hem de öğrencileri şaşırttı. Daha önce başka bir kurumda çalışan ve sonra ÇOMÜ bünyesinde aşçı olarak çalışmaya başlayan 41 yaşındaki Salim Kaya, liseyi terk ederek zamanında okuyamadığını bu eksikliği gidermek için ise sürekli fırsat kolladığını, çalıştığı ortamda genç öğrencileri gördükten sonra okumaya karar verdiğini söyledi.

"Okumanın yaşı yoktur" diyen iki çocuk babası Kaya, ilk olarak liseyi dışarıdan tamamlayıp daha sonra asıl hedefi olan üniversiteyi kazanmış. Çalıştığı ortamın bir eğitim kurumu olmasının kendisine çok büyük fayda sağladığını belirten Kaya, "Yıllar önce yarıda bıraktığım lise eğitimimi tamamlamak istedim, sonrasında sınava girerek Meslek Yüksek Okulu Elektrik bölümüne kaydoldum. İki yıl sonra başarıyla mezun olma mutluluğunu yaşadım. Bu arada çocuklarımıza da örnek olma açısından törene katılmanın iyi olacağını düşünerek, arkadaşlarımla birlikte mezuniyet törenine de katıldım. Üniversitede memurum iki işi yapmak benim için zor olur diye düşündüm fakat, eşim bana destek olduğu için okulu 2 yıl gibi bir sürede çok rahat bitirdim. ÇOMÜ Sağlık Kültür Daire Başkanlığı'nda aşçı olarak çalışmaktayım. O gençlerin arasında çalışmak beni okumaya azmettirdi. Üniversitede çalışmam benim üniversite mezunu olmamı sağladı. Çocuklarım ilkokul 4'e gidiyor. Onların okuması için varımı yoğumu ortaya koyacağım." diye konuştu.

Kaynak: CHA