Haberler

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

Abone Ol

Türkiye'nin yerli otomobili sürecinin meyvesi TOGG'dan yeni görüntüler geldi. Yapılan basın toplantısında konuşan TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, "İlk elektrikli SUV aracımız 2022 sonunda üretim bandından indirilecek. 2023'ün ilk çeyreğinde akıllı cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız" dedi. Bu arada, çalışmaların devam ettiği TOGG fabrikasının inşaatı dronla havadan görüntülendi.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu ( Togg ) Gemlik Tesisi'nde, 27 Aralık 2019 tarihinde Yeniliğe Yolculuk sloganıyla başlayan Türkiye'nin yerli otomobili sürecinin 2'nci yılı nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Açılışta sunum yapan CEO Mehmet Gürcan Karakaş, tesisten bataryaya kadar birçok konuda bilgi verdi.

"2022 SONUNDA ÜRETİM BANDINDAN İNECEK"

İlk elektrikli SUV aracın, 2022 sonunda üretim bandından indirileceğini söyleyen Karakaş, "2023'ün ilk çeyreğinde akıllı cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız" diye konuştu.

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

KÜRESEL REKABET VURGUSU

Yerli otomobille küresel boyutta bir rekabete hazırlanıldığını belirten Mehmet Gürcan Karakaş, "Biz yarının teknolojisinden başlayarak aracımızı geliştirdik. Hibrit teknolojilerde eğer ülkemizde yoksa biz bunların hepsiyle ilgili teker teker, dünyanın en iyileri kimse onlarla beraber, teknolojiyi hem anlayacak şekilde hem de bizim isteklerimiz doğrultusunda geliştiriyoruz. İsteklerimizi biz belirliyoruz. Biz aracımızın üretiminden itibaren modülünü kendimiz yapıyoruz. Modülle beraber paket oluşturmasını, ihtiyaç duyulan yazılımları artı araca entegrasyonu bizim tarafımızdan yapılıyor. Sadece paket üretiyor olmak açıkçası 500-600 kilogram ağırlığındaki bir ürünün sadece lojistik olarak bir yerlerden nakliyesini engellemek üzere yapılmış bir olaydır. Ama teknolojinin olduğu hücresine kadar girebiliyorsak, yazılımlarını biz yapabiliyorsak o zaman bu işin teknolojisi de bizdedir demektir. Biz hala yeni nesil teknolojide ısrar ediyoruz. Küresel boyutta rekabete hazırlandığımızın altını çiziyoruz. Bunu ortaya çıkartırken de fikri mülkiyeti ve markası bize ait bir şirketten bahsediyoruz." dedi.

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

"AVRUPA'NIN EN TEMİZ TESİSİNİ, GEMLİK'TE İNŞA EDİYORUZ"

Togg'un Gemlik'teki üretim tesisi hakkında da bilgi veren Karakaş, şöyle konuştu:

"Biz burada sadece bir üretim merkezi kurmuyoruz. Aynı çatı altında stil tasarımından, Ar-Ge'sinden, prototiplerinden, stratejik yönetim merkezinden ve denetim parkımızdan başlayarak bütünsel bir yaklaşımımız var. Bunun altını çizmek istiyoruz. Bunu yaparken de buranın ne kadar temiz, güzel bir bölge olduğunu biliyoruz. Öyle de kalmasını istiyoruz. Bunu büyük bir gururla söylüyorum, Avrupa'nın en temiz tesisini, Gemlik'te inşa ediyoruz. Uçucu organik bileşenler Avrupa'nın 7'de 1'i, Çin'i çok fazla şeffaf olmadığı için bilmiyoruz ama başka bir yerde daha temizi yok. Zaten sıfır emisyonlu bir araç üretiyoruz. Tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızla düşük karbon emisyonunu önemsiyoruz."

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

"AĞAÇ KÖKÜ GİBİ SALKIM SAÇAK YERİN ALTINA İNDİK"

Marmara Bölgesi'nin deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Karakaş, tesisin zeminini güçlendirmek için 6 ay çalıştıklarını belirterek, "Uzun bir süre yüzeyde bir şey görülmedi. ' Togg çalışıyor mu' soruları gelmişti. Çalışıyorduk ama yerin altında çalışıyorduk. Ülkemiz deprem bölgesi. Özellikle Marmara Bölgesi'nde önemli fay hatları var. Zeminin güçlendirilmesi için biz 6 ay kadar, yeri delerek, 1,5 metre çapında 15-20 metre derinliğinde zemin güçlendirme kolonu yerleştirdik. Ağaç kökü gibi salkım saçak yerin altına iniyoruz. 44 bin adet yerleştirdik. Bu metal kazıl çakma yöntemi değil, yeni bir teknoloji. Bunun için kullandığımız çimento, bin 500 metrekare taban alanında 50 katlı gökdelenlerden 67 tane düşünebilirsiniz. Şu an zemini güçlendirmek için kullanıldı. Biz kendi kayamızı o anlamda kendimiz yaptık" diye konuştu.

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

"FİKRİ MÜLKİYET, BİZİ ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ KILAR"

Yerli otomobilin fikri mülkiyetinin Türkiye'yi özgür kılacağını söyleyen Karakaş, şöyle devam etti:

"Aracımızla ilgili yüzde 51'lik yerlilik sözümüz var. Tesisimizde de her türlü hizmetimizde, her türlü çalışmamızda ülkemizin yetkinliklerini, becerilerini ve alt yapısını maksimize etmek üzere kullanıyoruz ve çalışıyoruz. Tedarikçiler seçimini tamamladıktan, mühendislik simülasyonları tamamlandıktan sonra iş ortaklarımızdan gelen ürünlerle beraber prototiplerin testlerini yapmaya başladık. Bu testlerin hepsi tamamen normlar çerçevesinde, dış dünyada profesyonel şirketlerde bu iş nasıl yapılıyorsa aynı o şekilde bu testleri teker teker hayata geçiriyoruz. İstanbul Park'ta Türkiye'de ürettiğimiz prototipimizle 100 kilometreyi 4,8 saniyede yakaladık. Bu bizim verdiğimiz sözlerden bir tanesiydi. Özgünlük, yerlilik, millilik. Bir tasarımın ya da cihazın fikri mülkiyeti bizimse bu bizi özgür kılar, bağımsız kılar. Şu anlama geliyor; bir iş ortağını seçerken, bir tasarımı değiştirirken, birisine lisans verirken, bir şeyi bir yerde üretirken, ürettirirken, kimseye sormak izin almak zorunda değilsiniz. Bunu siz yapabilirsiniz, çünkü o yetkinlik sizde demek. O yüzden yüzde 100 fikri ve mülkiyetinin bizde olmasını çok önemsedik ve bu şekilde hareket ediyoruz. Adetsel bazda baktığımızda yüzde 75'i Türkiye'de, değerse bazda baktığımızda yüzde 51'i Türkiye'de üretiliyor. Henüz ülkemizde olmadığı için ithal etmek zorunda kaldığımız teknolojileri yavaş yavaş önem ve ihtiyaç derecesine göre, küresel rekabete fayda sağlayacak şekilde planlıyoruz ve hayata geçireceğiz."

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

"ŞARJ ALT YAPISI İÇİN ŞİRKET KURDUK"

Karakaş, yeni bir şirketin de müjdesini verdi. Yerli otomobil Togg'un dolum istasyonuna destek olmak için şirket kurduklarını söyleyen Karakaş, "Yeterince hızlı bir şekilde hücresini, bataryasını, teknolojisini kendisi geliştiremeyen, sahibi olamayan şirketlerin ciddi bir sıkıntısı olacak. Avrupa yeterince hızlı bir şekilde hücre üretimi artıramazsa, bir kenara yazın, bugün çip krizi olduğu gibi hücre krizi de olacak. Biz de en son yönetim kurulumuzla beraber oturduk, şarj alt yapısında bizim de katkımız olması gerektiğini düşündük ve o anlamda da TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri A.Ş. adlı bir şirket kurarak hazırlıklarımıza başladık. Bu yeni bir bilgi. Nihayetinde bizim araçlarımızın pazara lansmanında ülkemizde, bir ucundan bir ucuna gitmek için ihtiyaç olan hızlı şarj alt yapısının oluşması için olan kararlılıkla biz de katkıda bulunmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

TOGG'da 469'u mühendis, 700 çalışanın bulunduğunu söyleyen Karakaş, kadın çalışan oranının ise yüzde 25 olduğunu belirtti. Karakaş, dahili hedeflerinin ise kadın istihdamında yüzde 30'un üzerine çıkmak olduğunu vurguladı.

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

"2023'ÜN İLK ÇEYREĞİNDE SATIŞA BAŞLARIZ"

Sunumun ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Karakaş, 2023'ün ilk çeyreğinde yerli otomobil TOGG'un satışa sunulacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Seneye bu vakit buraya geldiğimizde buradaki tesisin seri üretim için süreçlerinin dondurulmuş olduğunu, bunun yanında orada üretilen araçlarla sertifikasyon testlerine üretim yapıldığının veya gönderildiğini görmüş olacağız. Hedefimiz kasımda bu işi tamamlamak. 10 Kasım'da tamamlamak için ağustosun başında bizim deneme üretimlerine başlamış olmamız lazım. Deneme üretimlerine ağustosun başında başlayabilmemiz için, haziranda buradaki tesisin, ekipmanın, alt yapısının kurulmuş olması lazım. Önce istasyonlar teker teker ve birleşerek devreye alınıyor. Haziranda da bu sürecin bu şekilde tamamlanabilmesi için buradaki binanın kaba inşaatının tamamlanması gerekiyor. Bunların hepsi planlandığı şekilde gidiyor. Bir gecikme bizim için şu an yok. Tahminimiz 2023'ün ilk çeyreğinde bu süreç tamamlanır. Biz de 2023'ün ilk çeyreğinde süreç tamamlandıktan sonra, akıllı cihazlarımızın lansmanına, satışına başlarız."

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

FABRİKA HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Bu arada çalışmaların devam ettiği TOGG fabrikasının inşaatı dronla havadan görüntülendi.

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

TOGG için geri sayım başladı! Hem fabrikadan hem de otomobilden yeni görüntüler geldi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

yerli oto Türkiye TOGG Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Galatasaray - Adana Demirspor maçı CANLI izle! Galatasaray - Adana Demirspor maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Konya su kesintisi listesi! Ramsay Hunt sendromu nedir, teşhisi, tedavisi nasıl yapılır? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Bursa su kesintisi listesi! MasterChef 100 bin lira kim kazandı? 8 Aralık MasterChef ödül oyunu 100 bin TL'yi kim kazandı? MasterChef ödül oyununu kim aldı? 8 Aralık Cuma Ödülü kim kazandı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Ankara su kesintisi listesi! Arka Sokaklar CANLI izle! KANAL D Arka Sokaklar yeni bölüm full HD canlı yayın izle! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Kullanılmayan Eşyalar Ev Ekonomisine Katkı Sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı Açıldı İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 8 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 9 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 9 Aralık Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? BluTV satıldı mı? BluTV kime, hangi şirkete satıldı? BluTV el mi değiştirdi, neden?
1000

Yorumlar (10)

Zirzop:

pil yüzünden Teslasını dınamıtle patladan dayı gibi olmayalım da

Yanıtla02
Eğrioturdoğrukonuş:

Seri üretim için depolara şimdiden motor, cam, kaporta aksamları yığılmaya başlamalı. Hatta bir atölye de şimdiden el ile montaj başlamalı.

Yanıtla72
juzen sari:

asgari ucretli bi vatandas olarak soruyorum aldigim maas ile kac ayda alabilecegim

Yanıtla1131
komer :

Sınıf ayrımı diye bir şey duymadınmı kast sistemi gibi yani zengin daha zengin oluyor fakir daha fakir. Asgari ücretliler köledir ve öyle kalacak.

00
Sahi :

Ne yapcan asgari ücret ile sıfır cip mi almayı düşünüyorsun yoksa? Biraz mantıklı konuşun lütfen ya. Herkes alın gücüne göre araba alsın ayığını yorganına göre uzatsın lütfen.

52
Eğrioturdoğrukonuş:

Sen ben almasak bile Jeep ler volvolara audilere dünya kadar lüks araç parası yurt dışına gidiyor. günde 100 araç parası ödüyorsak Avrupaya Yerli araba sayesinde bu sayı 25-30 tane azalacak (örnek) paramız ülkemizde kalacak. Kasada kalan para ile ülkemize başka yatırımlar yapılacak araba alamayan sen ben de bu yatırımlardan faydalanacaz.

1826
Kemal Evcim:

Alamayacaksınız :)

314
Vatandaş :

Gururumuzsun TOGG yolun açık olsun inşaallah

Yanıtla634
Rıdvan Şeker:

Sabırsızlıkla ve yüksek bir motivasyon ile bekliyorum. İnşallah bizlerinde alabileceği bir fiyat aralığında çıkarsa mutlu oluruz.

Yanıtla644
Metin Yalcin:

Ölmez sağ olursak şiddetli bir biçimde bekliyoruz inşAllah ..

Yanıtla215
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title