Bingöl Ziraat Odası'nda Tek Adımda İşlem

Bingöl Ziraat Odası'nda Tek Adımda İşlem

20.03.2016 11:16 | Son Güncelleme: 20.03.2016 11:24
Bingöl Ziraat Odası'nda Tek Adımda İşlem

Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan, ZOBİS sistemi ile bürokrasi işlemlerinin yarı yarıya indirdiklerini belirtti.

Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan, Ziraat Odaları Bilgi İşlem Sistemi'ne (ZOBİS) geçtiklerini bu sayede çiftçilerin daha kolay hizmet alacağını açıkladı. Karaarslan, Ziraat Odaları Bilgi İşlem Sistemi (ZOBİS) sistemini kullanan ilk Odalardan olduklarını söyledi.

Ziraat Odası'nda ZOBİS Dönemi

Karaarslan, yaptığı yazılı açıklamada, çiftçi bilgilerinin kısa bir zamanda sisteme yüklenerek çiftçilere tek adımda hizmet verilmeye başlandığını belirterek, şunları söyledi:

"ZOBİS sistemi ile çiftçi kütük bilgileri, arazi ve tarımsal bilgileri sistemde görülebilecek. Bu sayede çiftçilerimiz artık gübre ve mazot desteği başvuru dosyası başta olmak üzere birçok işlemi artık kimliklerini ibraz etmeleri suretiyle gerçekleştirebilecek. Odamızca tüm çiftçi bilgileri dosya halinde çıkarılarak kendilerine teslim edilecektir" dedi.

Çiftçi kapı kapı dolaşmayacak

Çiftçilerin yıllardır tapu kayıtlarını bulabilmek için tapu dairesine, nüfus ile ilgili bir sorunları olduğunda da nüfus dairelerine gittiklerini anlatan Karaarslan, "ZOBİS sistemi bizleri çok rahatlattı. Bu sayede bürokrasiyi yarı yarıya indirdik. Çiftçiler yıllardır tapu kayıtlarını bulabilmek için tapu dairesine, nüfus ile ilgili bir sorunları olduğunda da nüfus dairelerine gitmek zorunda kalıyordu. ZOBİS sistemi ile resmi işlemler artık çok daha rahat yapabilecek. İnternet üzerinden sisteme girildiğinde çiftçinin tapu, SGK, nüfus ve ikametgâh gibi tüm bilgilerine ulaşılması mümkün "dedi.

Sistem ÇKS ile entegre olacak

Karaarslan, çiftçilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) kayıtlarının çevrim içi olarak yapılabildiğine, çiftçiler için gerekli belgelerin anında hazırlanabildiğine dikkati çekti. Otomasyon sisteminde, çiftçilere ilişkin üye kayıt defterleri başta olmak üzere üyeliğe dair tüm ayrıntıların yer alacağını belirten Karaarslan, sistemin ilerleyen zamanlarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Çiftçi Kayıt Sistemi ile entegre çalışabileceğini ifade etti.

Kararslan, Bingöl Ziraat Odasına kayıtlı 12 bin üyeden 7 binin aktif olarak Çiftçi Kayıt Sistemi'nde kaydı bulunduğunu sözlerine ekledi.

Haber: Rıdvan ORTAKAYA

Kaynak: Temsilci

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title