Tarım ve Köyişleri Bakanlığı: Vatandaşın Sağlıklı Gıda Hakkını Koruyacağız.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Vatandaşın Sağlıklı Gıda Hakkının Korunacağını Belirterek, AB Kriterlerine Uygun Olmayan Hiçbir Ürünün İthalatına İzin Verilmeyeceğini Vurguladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı: Vatandaşın Sağlıklı Gıda Hakkını Koruyacağız.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, vatandaşın sağlıklı gıda hakkının korunacağını belirterek, AB kriterlerine uygun olmayan hiçbir ürünün ithalatına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, "Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in Resmi Gazete yayımlanmasının ardından medyada çıkan haberler üzerine açıklama yaptı.

Yönetmeliğin bazı maddelerin net olarak anlaşılamadığı için değişiklik yapıldığı belirtilen açıklamada, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve şahıslar tarafından açılan davalar sonucunda, Danıştay tarafından söz konusu yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, Danıştay'a yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine, ortaya çıkan fiili durumun nedeniyle yönetmelikte son değişikliğin yapıldığı ifade edildi.

Bu değişiklikle, son değişikle ortaya çıkan hukuki duruma uyum sağlanmasının amaçlandığı vurgulanan açıklama şöyle denildi: "AB kriterlerine uygun olmayan hiçbir ürünün ithalatına izin verilmeyecektir. Ürünlerin ithalinde Bakanlık tarafından gerekli kontrol ve denetimlerin yapılmasına devam edilmekte olup, etiketlemeye ilişkin hususlar da dahil yönetmeliğin diğer kuralları aynen uygulanmaktadır ve uygulanacaktır. Gıda güvenliği konusunda en yetkin kadro ve en yaygın teşkilata sahip olan bakanlığımız, her zaman olduğu gibi bundan sonra da etkin denetimleri ile vatandaşlarımızın sağlıklı gıda hakkının korunmasının sonuna kadar takipçisi olacaktır."

(CİHAN)

Kaynak: CHA