Haberler

Erdoğan Leyla Zana ile Görüşebilirim

Dha İSTANBUL - (aktüel görüntülerle) ERDOĞAN: LEYLA ZANA İLE GÖRÜŞEBİLİRİM... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: (Diyarbakır'da okula bombalı saldırı) "Aslında bu, 1128 tane imzaya çok ilginç bir cevaptır.

Dha İSTANBUL - (aktüel görüntülerle) ERDOĞAN: LEYLA ZANA İLE GÖRÜŞEBİLİRİM...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan :

(Diyarbakır'da okula bombalı saldırı) "Aslında bu, 1128 tane imzaya çok ilginç bir cevaptır. Bu sözde akademisyenler, kimlerin yanında olduklarını çok net, açık ortaya koyuyorlar."

(Suriye sınırındaki gelişmeler, Kamışlı'daki Rus askeri varlığı ) "Yarın da bunları Sayın Biden ile çok açık görüşeceğiz. Salı günü Sayın Obama ile yaptığımız görüşmede kısa olarak ele aldık."

( Leyla Zana'nın görüşme talebi) "Kanaatim kabulden yanadır. Kabul edip kendisiyle görüşebiliriz."

(Mustafa Koç'un vefatı) "Sabah kalktım, televizyonu açtım. Tabi bu haberi görünce hakikaten ben de doğrusu şok oldum. Hemen anında Ali beyi telefonla aradık. Başsağlığı diledim. Rahmi bey de yanındaydı. Babasıyla da görüşmeyi yaptık. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum..."

Haber: Özgür ALTUNCU / Kamera: İdris TİFTİKÇİ - İstanbul (DHA)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını eski evinin bulunduğu Üsküdar Emniyet Mahallesi'ndeki Akabe Camisi'nde kıldı. Erdoğan Cuma namazı çıkışında habercilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan'a ilk olarak Diyarbakır'da bir okula bomba atılmasıyla ilgili değerlendirmesi soruldu. Erdoğan sert ifadelerde, "Bu çok çok üzüntü verici bir olay. Bu terör örgütünün ne denli alçaklık, ne denli adi girişimler içinde olduğunu ortaya koyuyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözü Barış Bildirisine imza atan akademisyenlere getirerek, "Aslında bu 1128 tane imzaya çok ilginç bir cevaptır. Bu sözde akademisyenler, kimlerin yanında olduklarını çok net açık ortaya koyuyorlar" şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR'DA OKULA BOMBALI SALDIRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'daki okul saldırısına ilişkin tepkisini şu sözlerle sürdürdü:

"Bakın karnelerini alan öğrencilere yapılan bu adice saldırının arkasında olanlar bunlar. Bunların öğrenci ile talebi ile ne denli ilgi ve alakalarının olduğu ortada. Bu bir şeyi ortaya koyuyor. 'Biz buyuz'. 'Bizim öğretmen', 'Muallim böyle bir derdimiz yok'. 'Biz terörün yanındayız', 'teröristin arkasındayız'. Bugünkü olay bunun aslında yaşama bir kez daha geçtiği bir olaydır. Çünkü bugüne kadar okullarımızı yaktılar mı? Yaktılar. Camilerimizi yaktılar mı? Yaktılar. Bombaladılar mı? Bombaladılar. Ambulanslar? Ha keza. Ambulans şoförlerimizi şehit ettiler mi? Ettiler. Bütün bunlar ortada. Bugünkü olayda adeta bunun zirvesi. Tek tesellimiz o yavrularımızdan şehidimiz yok. Durumlarının iyi olduğuna dair haberi aldım. Bundan dolayı mutluyum."

BARIŞ VE KARDEŞLİK BAKANLIĞI ÖNERİSİ

Dün Cumhurbaşkanlığı sofrasında kendisine barış ve kardeşlik bakanlığı kurulması önerisi gelip gelmediği şeklindeki bir soruya yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öneri geldi ve ben o öneriye karşı hocalarımıza şunu söyledim; 'Biz zaten bu süreci 3 kademede değerlendirmiştik. Birincisi, demokratik açılım süreciydi. İkincisi, milli birlik ve kardeşlikle ilgili süreçti. Üçüncüsü de, çözüm süreciydi. Zaten milli birlik ve kardeşlik projesinin içeriği neyse, kuracağınız böyle bir bakanlığın içeriği de bu olacak. Sadece adı ne olacak? Bir bakanlık kurduk olacak. Şu anda o bakanlıkta yapacağınız şeyi biz zaten bu proje kapsamında sürdürüyoruz. Bundan sonra da bunu yürüteceğiz. Yani hükumetimizin de gündeminde böyle bir şey şu ana kadar kulağıma gelmedi. Böyle birşey de yok. Benimde şahsen bana istişare edildiği zaman söyleyeceğim şey; 'gerek yoktur'. Bakanlık sayısını çoğaltmak, ülkede sizin yürütmeyi güçlendirmenizi getirmez. Bugün Amerika 14 bakanlıkla yönetiliyor. Bizde biliyorsunuz bir ara 35 bakanlık vardı. Ben başbakan olduğumda ilk işim onu 25'e indirmek oldu. Çok daha başarılı olduk. Olay bu kadar basit" diye konuştu.

SURİYE SINIRINDAKİ GELİŞMELER

Suriye sınırında Kamışlı'da Rus askeri varlığıyla ilgili iddiaların hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konuda hassasız ve sürekli olarak bizim koalisyon güçlerine söylediğimiz, 'PKK, PYD, YPG, DAİŞ bunların hiçbirinin birbirinden farkı yok. Bunlara karşı da tavrımız aynı olacaktır' diye. Yarın da bunları sayın Biden ile çok açık görüşeceğiz" dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Başından beri söylediğimiz bir şey özellikle Irak sınırından Akdeniz'e kadar olan bölgede, yani Kuzey koridorunda böyle bir farklı yapılaşmaya müsaade etmeyeceğimiz konusudur. Onun için koalisyon güçleriyle yaptığımız bir çalışma var. Şimdi, bu süreçte Rusya'nın 100 tane askerinin olduğuna dair bazı şeyler kulağımıza geliyor. Ama bölgede de bizim hassasiyetlerimiz aynı şekilde devam ediyor. Bu konuda hassasız ve sürekli olarak bizim koalisyon güçlerine söylediğimiz, 'PKK, PYD, YPG, DAİŞ' bunların hiçbirinin birbirinden farkı yok. Bunlara karşı da tavrımız aynı olacaktır' diye. Yarın da bunları Sayın Biden ile çok açık görüşeceğiz. Salı günü Sayın Obama ile yaptığımız görüşmede kısa olarak ele aldık. Ama detaylı olarak yarın konuşacağımızı kendisiyle de paylaştık. Amerika ile bu süreci yöneteceğiz. Bu sürecin içinde malum, Fransa, İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Katar gibi bazı ülkeler de bulunuyor. Temenni ederim ki, buradaki ortak tavır Suriye'nin Kuzeyi'nde bu tür yanlış bir yapılanmaya fırsat vermemeye yönelik olacaktır. Buna da biz fırsat vermeyeceğiz."

OPERASYONLARLA FIRSAT VERMİYORUZ

PYD'nin Fırat'ın batısına geçtiği iddialarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Bunların hepsi dedikodu. Zaman zaman bu tür şeylerin olduğu söyleniyor. Bunlara şu ana kadar müsaade etmedik. Etmeyeceğiz ve kısmi şeyler olsa bile zaten bunları biliyorsunuz, yaptığımız operasyonlarla özellikle Male- Hercele hattındaki operasyonlarla zaten buna fırsat vermedik. Koalisyon güçleriyle de fırsat vermemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

ZANA İLE GÖRÜŞEBİLİRİZ

Leyla Zana'nın kendisiyle bir görüşme talebinde bulunduğu haberini doğrulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dün Beştepe sofrasında arkadaşlarımızla bu konuyla ilgili bir değerlendirmede de bulunduk. Bu değerlendirme neticesinde kanaatim kabulden yanadır. Kabul edip kendisiyle görüşebiliriz" dedi.

MUSTAFA KOÇ'UN ÖLÜMÜ

Mustafa Koç'un ölümünden bir gün önce kardeşi Ali Koç'la birlikte Ankara'da ziyaretine geldiği bilgisini de doğrulayan Erdoğan, "Kader planı işliyor. Kader planından kurtuluş yok. Bu yaşa filan bakmıyor. Ne bir an ileri ne bir an geri. Olay bu. Birgün önce 2 kardeş, Mustafa Bey ve Ali bey bendeydiler. Akşam saatlerine kadar oturduk. Hatta şakalaştık. Hatta bu kilo verme sürecini kendisiyle paylaştık. Sayın hanımefendinin kilo verme olayını aynı şekilde konuştuk. Hatta latife yaptık; 'Ne yaptın, alkolü azalttın mı' diye. 'Azalttım' dedi. 'Hepten bırak' dedim. Bunları da konuştuk. ve bu süreç içerisinde özellikle Koç grubunun gerek savunma sanayine yönelik, gerek diğer sanayide attıkları adımlar, komşu ülkelerle yapılacak bazı ticari ilişkiler, bunları aramızda konuştuk. ve bu sürece yönelikte daha neler yapılabilir, yatırımlar noktasında... Özellikle bu Altay tankı projesini biz onlara vermiştik. Başbakanlığım dönemiydi. Onlar geliştirdiler. Onu kendileriyle konuştuk. Buna benzer birçok konuları iki kardeşle beraberce değerlendirdik. Sabah kalktım, televizyonu açtım. Tabi bu haberi görünce hakikaten ben de doğrusu şok oldum. Hemen anında Ali Bey'i telefonla aradık. Başsağlığı diledim. Rahmi Bey de yanındaydı. Babasıyla da görüşmeyi yaptık. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Türk sanayinde özellikle son 12-13 yıl içerisinde Koç grubu içerisinde ciddi bir performans sergilediler. Önemli bir atak vardı. ve kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu. Erdoğan Pazar günü Mustafa Koç'un cenazesine de katılacağını söyledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Leyla Zana İstanbul Dha Politika Güncel Haberler

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

title